Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa organizacja ruchu w Malborku. Od 27 września spore zmiany dla kierowców

Jacek Skrobisz
Archiwum Urzędu Miasta Malborka
27 września zacznie obowiązywać nowa organizacja ruchu w Śródmieściu. Urząd Miasta Malborka od czwartku (18 września) zacznie kolportować papierowy biuletyn, w którym znajdą się m.in. informacje o nowej organizacji. Formę elektroniczną biuletynu można pobrać już dziś z naszej strony.

Jak informuje Urząd Miasta Malborka, od soboty 27 września na obszarze ograniczonym ulicami Sienkiewicza, Konopnickiej, Sucharskiego, Nowowiejskiego i Sikorskiego wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, udrożnienie często nieprzejezdnych dotąd odcinków dróg, zwiększenie liczby miejsc postojowych dla samochodów, a także zastosowanie innowacyjnych rozwiązań dla rowerzystów. W ramach zmian wprowadzone zostaną m.in ulice jednokierunkowe, elementy drogowe mające na celu uspokojenie ruchu, a także kontrpasy dla rowerzystów.

Na załączonym zdjęciu można zobaczyć, jak będą oznakowane ulice w Śródmieściu. By powiększyć zdjęcie, wystarczy kliknąć w nie

W przygotowanym biuletynie informacyjnym Urzędu Miasta można przeczytać m.in.:
Wprowadzenie nowych rozwiązań komunikacyjnych poprzedziły konsultacje społeczne, które odbyły się w 2013 roku. Za mała przepustowość i elastyczność układu, koncentracja zabudowy przy drogach, w wielu przypadkach praktycznie uniemożliwiająca ich poszerzanie oraz uciążliwość dróg dla okolicznej zabudowy mieszkaniowej, to wyzwania z punktu widzenia starań na rzecz podwyższenia jakości życia w przestrzeniach śródmiejskich ulic. Ulice wewnątrz zbadanego obszaru miasta są wąskie i często poprzez parkowane wzdłuż nich samochody uniemożliwiają jednoczesny przejazd aut w obie strony. Zarazem ulice nie mogą być jedynie korytarzami transportowymi, na których ludzie nie czują się bezpiecznie. Wprowadzane zmiany mają na celu udrożnienie dotąd często nieprzejezdnych odcinków dróg, zwiększenie ilości miejsc postojowych dla samochodów, a także zastosowanie innowacyjnych rozwiązań dla rowerzystów. Wpłynie to również na poprawę bezpieczeństwa, a przez zmniejszenie natężenia hałasu i emisji spalin, także komfortu życia mieszkańców tego obszaru.

Urząd Miasta w informatorze prezentuje też opinie ekspertów, którzy komentują nową organizację ruchu w Malborku. Dr Piotr Kuropatwiński z Uniwersytetu Gdańskiego, wiceprezydent Europejskiej
Federacji Cyklistów (ECF)
na pytanie: Przebudowa skrzyżowań w Malborku doprowadzi zapewne do spowolnienia ruchu w tych miejscach. Czy może lepiej po prostu ściślej egzekwować ograniczenia prędkości, niż realizować tego typu inwestycje? - odpowiada:

Spowolnienie ruchu nie zawsze oznacza, że będziemy wolniej się przemieszczać. Proszę pamiętać, że średnia prędkość w polskich miastach wynosi około 17 km/h. Paradoksalnie,działania podjęte w Malborku w ogólnym rozrachunku wpłyną na poprawę płynności i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego warto realizować systemowo - mniej wagi przywiązując do zwiększania ścisłości egzekucji istniejących przepisów, bardziej zwracając uwagę na profilaktykę: świadomość istnienia innych użytkowników w przestrzeni miejskiej. Dla osiągnięcia korzyści polegających na wzroście ogólnego poczucia bezpieczeństwa w mieście znaczenie ma informacja w połączeniu z mądrymi rozwiązaniami inżynieryjnymi jakimi są elementy tak zwanej niewidzialnej infrastruktury, które są zdecydowanie skuteczniejsze niż instalowanie radarów czy doraźne działania policji. Jak pokazują doświadczenia, chociażby Wrocławia czy Gdańska pionierskie zezwolenie na jazdę pod prąd dla rowerzystów wzbudzało mnóstwo kontrowersji, jak się okazało w ślad za pionierami poszły inne polskie miasta. Dlaczego? Są to rozwiązania najszybsze i najskuteczniejsze we wdrażaniu zrównoważonej komunikacji w miastach. Warto dodać, że wpływają one jednocześnie na wzrost atrakcyjność komunikacji rowerowej, bowiem nie ma potrzeby zastanawiania się nad doborem tras, gdy każda ulica jest dostępna dla rowerzysty.

Tomasz Wawrzonek, kierownik Działu Inżynierii Ruchu ZDiZ Gdańsk dzieli się z kolei swoimi doświadczeniami:
Gdańsk od lat na szeroką skalę i systemowo stosuje elementy "niewidzialnej infrastruktury" – oznakowania poziomego do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, jednocześnie stosując strefy uspokojonego ruchu. Ten sposób organizacji ruchu obowiązuje już na 127 ulicach jedno- i dwukierunkowych, o łącznej długości około 25 kilometrów, co daje około 37 procent wszystkich ulic w mieście. Przy okazji warto wspomnieć, że ta liczba dynamicznie się zmienia, gdyż jest duża społeczna presja, by to rozwiązanie stosować w kolejnych lokalizacjach. Kierowcy przekonali się do zaproponowanego rozwiązania, dostrzegając jego zalety. Przede wszystkim odnotowujemy mniej wypadków i większą płynność ruchu. Sami mieszkańcy doceniają łatwość poruszania się oraz zmniejszenie hałasu. Kolejnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo ruchu w Śródmieściu Gdańska było wprowadzenie strefy skrzyżowań dróg równorzędnych. Na każdym skrzyżowaniu w strefie obowiązuje "zasada prawej ręki". Wymusza to na kierowcach większą czujność, podczas gdy zbliżają się do skrzyżowań. Ta innowacja pozwoliła także zdemontować wiele znaków drogowych szpecących krajobraz historycznego centrum. Całkowitą likwidację znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej wprowadzono w holenderskim mieście Drahten. Od tej pory liczba wypadków zmniejszyła się o 70%, ruch stał się płynny, a kierowcy bardziej życzliwi. Jestem przekonany, że rozwiązania wprowadzone w Malborku odniosą podobny skutek i przyczynią się do wzrostu wizerunku miasta przyjaznego wszystkim użytkownikom ruchu drogowego.

Biuletyn Urzędu Miasta Malborka, który zacznie być kolportowany w wersji papierowej w czwartek (18 września), można pobrać tutaj -

W piątkowym (19 września), papierowym wydaniu "Dziennika Malborskiego" przeczytasz komentarze wiceburmistrza Macieja Ruska dotyczące dwóch nowych rond, które powstały w Śródmieściu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto