Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: zasłonięta tablica, radar nie działa

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Zasłonięta tablica w Borui Kościelnej.
Zasłonięta tablica w Borui Kościelnej. Anna Wyrwa-Sadowska
Czy to nie absurd, by dawać piratom drogowym znać, kiedy radar jest załadowany, a kiedy nie ?

Od kilku dni znaki informujące o stacjonarnych fotoradarach w Bukowcu i Borui Kościelnej są zasłonięte.

Polub nas na Facebooku

To nie dowcip. Tak wymaga znowelizowana ustawa Prawa o Ruchu Drogowym.
W myśl nowelizacji, gdy fotoradar jest czynny, przed nim musi się pojawić stosowna tablica informująca. Jeśli natomiast słup, mówiąc popularnie nie jest „załadowany” , wtedy zniknąć też musi jego oznakowanie.
Znaki są zasłaniane, ponieważ o wiele łatwiej wykonać taką czynność, niż co chwilę wkopywać i wykopywać tablicę.
- Od kiedy w Bukowcu pojawił się słup z fotoradarem, kierowcy zdjęli no gę z gazu. Dla nas mieszkańców, to ważne bo trasa jest mocno uczęszczana. Żałuję jednak, że nasz słup tak rzadko jest załadowany. Bywa, że kilka tygodni stoi pusty - powiedział nam sołtys Lech Drążkowiak.
Zasłonięta tablica nie oznacza, że kierowcy nie muszą w takich miejscach uważać. Ale przyznać też trzeba, że takie działanie może być jasnym sugnałem dla piratów, że zdjęcia z fotoradaru nie trzeba się wtedy bać. Dlatego wiele osób mówi, że sytuacja z zasłanianiem tablic jest absurdalna.
- Przecież, jak kierowcy się połapią, że nie ma u nas fotoradaru, to nie jestem pewien czy będa tak przepisowo jeździć - stwierdza mieszkaniec Borui. - Radar powinien ich odstraszyć, a informacja o tym, że go nie ma może być zachętą, by przepisy o ograniczeniu prędkości zlekceważyć.
Policja jednak ostrzega, że kierowcy nadal powinni jeździć przepisowo, bowiem prócz fotoradarów, na drogowych piratów czekają jeszcze oni zarówno z ręcznymi miernikami prędkości, jak i z przenośnym wideorejestratorem w nieoznakowanym radiowozie.
Gmina Nowy Tomyśl w tej chwili dysponuje jednym fotoradarem i pięcioma stacjonarnymi słupami. Takie zamontowane są w Starym Tomyślu, Bukowcu, Borui Kościelnej, Jastrzębsku Starym i Sękowie.
- Straż miejska, która obsługuje ten sprzęt, zazwyczaj we wrześniu korzysta z fotoradaru w punktach ruchomych. Nie robimy tego jednak po to, by łatać dziury w budżecie, jak to się zwykle mówi, ale po to by poprawić bezpieczeństwo, szczególnie, że wrzesień, to początek roku szkolnego – powiedział nam zastępca burmistrza Nowego Tomyśla Wojciech Ruta.
W 2012 roku wpływy z mandatów za przekraczanie prędkości wyniosły w gminie Nowy Tomyśl niecałe 200 tysięcy złotych. Jak powiedział nam burmistrz, w ciągu pięcioletniego okresu używania urządzenia w gminie, rekordową prędkość zarejestrowano w Starym Tomyślu, gdzie jeden z kierowców pędził aż 140 km/h przy ograniczeniu do 50-ciu, w okolicy szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto