Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oblężenie Malborka 2011. Filmy o Jarocinie i Sikorskim [KINO PLENEROWE]

Redakcja
sxc.hu
Muzeum Zamkowe zaprasza do „Kina pod chmurką” podczas dwóch dni Oblężenia Malborka. Bezpośrednio po nocnych inscenizacjach widzowie będą mogli przejść do zamkowej fosy południowej i obejrzeć filmy o festiwalu w Jarocinie i Radosławie Sikorskim.



Jak informuje Muzeum Zamkowe, „Kino pod chmurką” to akcja wsparta przez wieloletniego partnera Muzeum Zamkowego w Malborku - Discovery Historia i Discovery World. 21 lipca (czwartek), o godzinie 23.30 zostanie wyświetlony film pt. ”Z tajnych akt Służb Bezpieczeństwa PRL – Wydział śledczy IPN „Jarocin”. Dzień później, również o godzinie 23.30, rozpocznie się projekcja filmu „Mało znana historia polskiego ministra spraw zagranicznych Radka Sikorskiego! Polscy mudżahedini”.



Poniżej przesłane przez Muzeum Zamkowe informacje na temat obu filmów.



”Z tajnych akt Służb Bezpieczeństwa PRL – Wydział śledczy IPN „Jarocin”.


W dokumencie Wydział śledczy IPN „Jarocin” wypowiedzą się uczestnicy festiwalowych koncertów, m.in. reżyser festiwalu, Paweł Chełstowski, muzyk Krzysztof Skiba i były oficer Departamentu MSW Krzysztof Hajdasz. Poznamy też opinie księdza Przemysława Kompfa, a także kulturologów i dziennikarzy: Bartka Chacińskiego, Mirosława Pęczaka i Jacka Cieślaka. To oni pozwolą ocenić, na ile wartościowe i zarazem niebezpieczne były akta SB, jakie IPN opublikował w 2004 roku. Z jednej strony jest to wiedza, która wciąż bulwersuje. Z drugiej jednak to wciąż materiał, któremu można wiele zarzucić. Bo w tym wszystkim uwadze esbeków umykała muzyka i słowa piosenek, jakie padały z festiwalowej sceny. I uczucie wolności, jakie udzielało się wszystkim uczestnikom zabawy.




„Mało znana historia polskiego ministra spraw zagranicznych Radka Sikorskiego! Polscy mudżahedini”.


Za słynne zdjęcie afgańskiej rodziny przysypanej gruzami swojego domu został on uhonorowany prestiżową nagrodą World Press Photo. Zdobył zaufanie Afgańczyków, którzy pomagali mu dostać się tam, dokąd zamierzał. W zamian oczekiwali od niego dostarczania informacji do zachodnich mediów. Jego nieodłącznym ekwipunkiem był aparat fotograficzny. Nieobcy był mu jednak ciężar trzymanego w dłoniach karabinu. Jako jedyny zagraniczny dziennikarz zdecydował się wesprzeć Afgańczyków w wojennych działaniach na tyle, na ile to było możliwe. Co udało mu się osiągnąć? Za jaką cenę? Poznaj nieznane fakty z życia Radosława Sikorskiego oraz innych polskich mudżahedinów.

Tutaj przeczytasz o Oblężeniu Malborka 2011

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto