Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oblężenie Malborka 2018 - co jeszcze w programie oprócz wieczornych inscenizacji?

red.
Fot. materiały prasowe
Folwark średniowieczny i bombardowanie wioski to nowości tegorocznego Oblężenia Malborka, które już od 20 do 22 lipca. Oczywiście nie zabraknie stałych punktów programu, m.in. jarmarku rzemiosł średniowiecznych, "Rycerskiej przygody na zamku", pokazów rycerskich i inscenizacji historycznej. Poniżej informacja prasowa nadesłana przez organizatorów.

Już po raz dziewiętnasty do miasta na Oblężenie Malborka przybędzie rycerstwo, rzemieślnicy i artyści, którzy przybliżą dziesiątkom tysięcy widzów średniowieczne życie. Impreza rozpocznie się w piątek, 20 lipca. Od godziny 14 na gości Muzeum Zamkowego czekają: przedstawienie teatrzyku dla dzieci, teatr średniowieczny dla dorosłych, pokazy artyleryjskie, a chwilę później będzie można już podziwiać pokazy konne oraz wziąć udział w warsztatach tańca. Każdy znajdzie coś dla siebie. Także w folwarku średniowiecznym, który jest nowością.

- Na Międzymurzu Zachodnim pojawi się folwark, gdzie będzie można spotkać średniowieczne gospodynie, zielarki, drwali, praczki czy bajarzy - zdradza Iwona Orszulak z Działu Promocji i Wydawnictw Muzeum Zamkowego w Malborku. - Będzie można tam skosztować podpłomyków, naparów z pokrzywy czy mięty, obejrzeć scenki rodzajowe oraz posłuchać śpiewu i dawnych opowieści. W folwarku średniowiecznym wszyscy cofniemy się w czasie i poczujemy klimat Malborka sprzed wieków.

Miłośnicy mocniejszych wrażeń koniecznie muszą się wybrać nad fosę przy nowym wejściu do zamku. Staną tam maszyny oblężnicze, a widzowie na własne oczy przekonają się, jak się je obsługiwało i jak działały. Co więcej, dwa razy dziennie będą one… bombardowały wioskę średniowieczną.

- Zbudujemy atrapę wioski, która posłuży do zobrazowania zasięgu i skuteczności machin oblężniczych - wyjaśnia Iwona Orszulak. - Zdradzę, że w użyciu będzie też taran oraz fumator, XIII-wieczna mongolska gazowa broń oblężnicza. W ostrzale weźmie też udział wylosowany widz, który będzie miał okazję uruchomić jedną z machin.

Obowiązkowym punktem programu Oblężenia Malborka jest oczywiście jarmark rzemiosł średniowiecznych. To tutaj będzie można zobaczyć, jak pracowali przed wiekami kowale, szewcy, krawcy czy kucharze. Jeśli zaś o kuchnię chodzi, to i tutaj będzie wyboru co niemiara. Dwa stylizowane wozy pojawią się na Międzymurzu Zachodnim i będą serwować dania z dawnych czasów, ale niezależnie od nich po raz pierwszy podczas Oblężenia Malborka odbędzie się Festiwal Food Truck z udziałem aż dwunastu gastronomicznych aut, które będą serwowały współczesne dania z całego świata.

To tylko niewielka część atrakcji przygotowanych przez Muzeum Zamkowe w Malborku. Będzie też mała zbrojownia, skryptorium, czyli warsztaty kaligrafii, pokazy rycerskie, sokolnicze, konne, a nawet pokaz mody. Szczegóły będzie można znaleźć wkrótce na stronie www.oblezenie.zamek.malbork.pl.

Oblężenie Malborka nie istniałoby, gdyby nie gotycka, nigdy nie zdobyta siłą twierdza. Wiele o niej wie historyk Ryszard Rząd z Pracowni Historii Zamku. Muzeum Zamkowe wydało właśnie jego książkę pt. „Zamek w Malborku 1882-1945. Dni powszednie”. To już trzecie wydanie publikacji prezentującej przemiany architektoniczne na zamku. Promocja książki, dostępnej w wersji polskiej i angielskiej, odbędzie się 21 lipca w przyzamkowym Karwanie. Początek spotkania z autorem o godz. 16.

Aby naocznie przekonać się, jak zamek się zmienił w ostatnich latach, trzeba po prostu do niego wejść. Z okazji Oblężenia Malborka muzeum przygotowało trasę pn. „Rycerska przygoda na zamku”. Będzie można zwiedzić warownię specjalnym szlakiem z atrakcjami. Wejścia zaplanowano na piątek i sobotę (20-21 lipca) w godzinach 19-20.30. Grupy turystów będą wchodziły do zamku co dziesięć minut. Bilety są już w sprzedaży. Wystarczy wejść na stronę www.bilety.zamek.malbork.pl i kupić wejściówki.

Potem trzeba się pojawić na wałach von Plauena, gdzie odbędą się dwie nocne inscenizacje Oblężenia Malborka. Spektakle historyczne organizowane przez Urząd Miasta Malborka odbędą się w piątek i sobotę. Ich reżyserem jest Aleksander Krempeć, który opowie historię średniowiecznego życia i ówczesnych ludzi na tle wielkiego starcia polsko-krzyżackiego w Malborku. Warto pospieszyć się z rezerwacją biletów, bo jest ich już coraz mniej. Wejściówki są dostępne na portalu www.eventim.pl oraz m.in. w sklepach sieci Empik, Saturn i Księgarniach PWN.


Zobacz: Prezydent Andrzej Duda w Malborku - 25.06.2018 r.:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto