W siedzibie Szkoły Podstawowej nr 3 w Malborku odbędzie się ekologiczna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz wykorzystanych baterii. Mieszkańcy miasta, którzy mają niepotrzebne urządzenia i chcą za darmo się ich pozbyć, mogą oddać je uczniom "trójki".

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Ekologiczna zbiórka potrwa dwa dni. W najbliższy czwartek (12 maja) sprzęt będzie zbierany w godz. 9-18, z kolei dzień później w godz. 8-12.
Zbiórka zużytych przedmiotów jest jednym z punktów trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu "Drugie życie elektrośmieci", w którym udział bierze 10-osobowy zespół Eko Bombki z SP 3, złożony z uczniów klas czwartych i piątych. Dzieci uczęszczają na zajęcia koła ekologicznego i mają za sobą udział w wielu przedsięwzięciach mających na celu ochronę środowiska.

- Uczniowie wzięli udział w programie "Aktywni z natury", w którym utworzyli trasę rowerową "Szlakiem rzeki Nogat - osobliwości przyrodniczo-historyczne" wraz z opracowaniem tablicy 17 przystanków wystawionej przy szkole. Z czasem rozpoczęli zbiórkę zużytych baterii, kartridży, tonerów i telefonów komórkowych. Trwa ona już trzeci rok - mówi Alicja Zaczyńska-Szweda, nauczycielka opiekująca się grupą młodych ekologów.

Oprócz tego, przez cały rok szkolny trwa konkurs zbierania zużytych baterii. Najlepsi otrzymują nagrody i dyplomy za troskę o środowisko.
Zbieranie niepotrzebnych sprzętów i baterii nie będzie więc dla uczniów SP 3 żadną nowością. Tym bardziej, że placówka dba o to, aby jej podopieczni pamiętali o szanowaniu natury. Dowodem tego jest fakt zawarcia umów, które szkoła podpisała z firmami odbierającymi elektrośmieci do recyklingu.
- W zamian uczniowie otrzymują od firm pomoce naukowe czy przybory szkolne - dodaje Alicja Zaczyńska-Szweda. - Sami promują zbiórkę na terenie szkoły - organizują różne konkursy, programy ekologiczne, wieszają plakaty na korytarzu szkolnym. Odbywają się także dyskoteki ekologiczne, warsztaty w zielonych szkołach, wycieczki ekologiczne, rajdy rowerowe, biwaki i ogniska.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ds (gość)

Czy czwartoklasiści są od zbierania elektrośmieci? Obawiam się że mogą sobie zrobić krzywdę: co będzie jak dostaną telewizor Rubin o wadze 50 kg? Na dwóch to za dużo a we czterech nie da się go nieść, dochodzi jeszcze niebezpieczeństwo implozji kineskopu, która jest groźniejsza od eksplozji. Poza tym w elektrośmieciach jest sporo związków szkodliwych. Można zbierać makulaturę butelki, plastik etc bezpieczniejsze zajęcie, albo posprzątać kawałek lasu