Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paczka dla więźnia przez internet?

(JS)
Szykuje się nowość w polskich więzieniach. Paczkę trzeba będzie zamawiać przez internet. Nie wiadomo, od kiedy. Trwa opracowywanie przepisów. Na zdjęciu ZK w Malborku.
Szykuje się nowość w polskich więzieniach. Paczkę trzeba będzie zamawiać przez internet. Nie wiadomo, od kiedy. Trwa opracowywanie przepisów. Na zdjęciu ZK w Malborku.
Wkrótce do więzienia - jak wszystko na to wskazuje - nie będzie można przesłać czy przynieść paczki żywnościowej. Tradycyjną paczkę ma bowiem zastąpić... zamówienie przez internet. Rzeczniczka Centralnego Zarządu Służby Więziennej, Luiza Sałapa, poinformowała już, że szykują się właśnie takie zmiany.

W pomorskich więzieniach jeszcze nie ma żadnych dyspozycji na ten temat. Prace nad nowymi przepisami bowiem dopiero trwają. Jeśli jednak wejdą w życie, rodziny będą musiały zamawiać paczkę przez internet, następnie będzie ona robiona na terenie zakładu karnego przez kantynę więzienną, sprawdzana przez strażników i doręczana osadzonemu.

Nowe przepisy mają jeszcze bardziej zawęzić możliwości przemytu narkotyków w paczkach. W niewielkim stopniu, ale zmianę in minus odczułyby w swoich portfelach rodziny osadzonych.
- Artykuły kupione na wolności, w dużym sklepie, i włożone do paczki, są tańsze niż kupione w kantynie. Jednak jest to niewielka różnica - zapewnia kpt. Robert Witkowski, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku.

Aby do nadużyć nie dochodziło, raz na kwartał administracja więzienia kontroluje ceny w kantynie, porównując je do cen w sklepach na wolności.

Ceny to jedno, ale nieco się martwią ci, którzy nie mają komputera czy internetu.
- Zamawianie paczki drogą internetową pewnie będzie jednym z pomysłów, bo myślę, że ustawodawca aktem prawnym nie będzie dyskryminował osób, które nie mają dostępu do internetu. Nie sądzę, żeby była im odebrana możliwość zrobienia paczki - mówi Robert Witkowski.

Obecnie w zakładach karnych i aresztach śledczych podległych OISW w Gdańsku (także placówki w Elblągu i Braniewie) przebywa 4670 osadzonych. W ubiegłym roku było kilkanaście przypadków przechwycenia środków odurzających, najczęściej marihuany i amfetaminy. W tym roku dwukrotnie ujawniono narkotyki w paczkach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto