Pływacy MAL WOPR z medalami na Bałtyckich Nadziejach Olimpijskich w Gdańsku

rk
Z piętnastoma medalami wrócili pływacy MAL WOPR z zawodów Bałtyckie Nadzieje Olimpijskie, które odbyły się w minioną sobotą w Gdańsku. Poniżej relacja przygotowana przez Iwonę Ciecholewską.

Na słupkach startowych pływalni na gdańskim Chełmie stanęła imponująca liczba 510 zawodników z 20 klubów. Wśród nich 27-osobowa ekipa MAL WOPR, w której po raz pierwszy wystąpiła dwójka debiutantów: ośmioletni Julia Rogozińska oraz Jan Pindel. Oboje nie ukrywali przedstartowego stresu, jednak spisali się doskonale. Zaliczyli bardzo dobry występ, a co najważniejsze, zaprezentowali poprawną technikę wystrzegając się dyskwalifikacji, która zdarza się dość często na pierwszych zawodach sędziowanych przez licencjonowanych arbitrów.

Zarówno Julka, jak i Jasiek mogą być ze swoich startów bardzo dumni, bowiem oboje zajęli miejsce w pierwszej dwudziestce w gronie ponad 50 sklasyfikowanych najmłodszych pływaków.

W porannym bloku gdańskich zawodów obok dwójki debiutantów startowały też Karolina Kwitnewska, która zaliczyła nowy rekord życiowy na dystansie 50 m stylem dowolnym, oraz Hanna Rozalewicz, która zdemolowała dotychczasowe rekordy życiowe, poprawiając swoje najlepsze wyniki o 5 i 10 sekund odpowiednio na 50 m kraulem i grzbietem. Jedyny medal w zmaganiach najmłodszych reprezentantów MAL WOPR zdobył ośmioletni Kacper Patoka, który ściany pływalni dotknął jako drugi w występie na 25 m stylem dowolnym. Kacper miał tez apetyt na drugi medal na 25 m stylem grzbietowym, jednak nieznajomość pływalni spowodowała, że pilnie wyczekując ściany, zajął się bardziej jej wyglądaniem niż pracą ramion. Na mecie zameldował się jako piąty w gronie 55 najmłodszych grzbiecistów.

Po południu najmłodsi zwolnili słupki startowe dla swoich kolegów z roczników 2005-2008. Malborskie WOPR reprezentowało w tym gronie 22 zawodników, w tym bardzo silna ekipa trzynastolatków. To właśnie oni najczęściej wpisywali się na listę posiadaczy zdobyczy medalowej MAL WOPR.

Jak zwykle nie zawiodła Paulina Cierpiałowska, ale tuż za nią bardzo mocno w szeregu ustawili się: Liliana Szpaczyńska, Magda Mroczek, Nadia Walentynowicz, Jakub Grapentyn, a także Aleksandra Ziemińska i najmłodsi: Anna Czerwińska, Sławomir Szpaczyński i Patryk Grapentyn.

Każdy w zawodników mógł w Gdańsku startować dwukrotnie. Zadaniem Pauliny Cierpiałowskiej było skupienie się na pierwszym z wyścigów, mianowicie na 50 m stylem motylkowym. Na tym właśnie dystansie jako jedynym w stylu motylkowym najlepszy wynik tego sezonu nie należał do naszej zawodniczki - aż do zawodów w Gdańsku. Paula miała więc popłynąć w czasie poniżej 29,12 s, żeby wpisać się po raz dziesiąty w sezonie 2017/2018 na listę najlepszych wyników w Polsce. Tak też się stało, bowiem przepłynięcie dwóch długości pływalni zajęło naszej pływaczce 29,08 s. Jest to również nowy rekord okręgu pomorskiego w kategorii 13-latek. W ten sposób Paulinie do kompletu wszystkich najlepszych wyników w stylach dowolnym, motylkowym i zmiennym brakuje tylko jedenastego - na 100 m stylem zmiennym.

W Gdańsku nasza zawodniczka zdobyła komplet złotych medali, puchar dla najlepszej trzynastolatki oraz kolejny za najwartościowszy wynik punktowy na zawodach. Wraz z koleżankami z naszej niesamowitej sztafety (Mroczek, Szpaczyńska, Walentynowicz) Paula zdobyła także pierwsze miejsce i okazały puchar, deklasując rywalki w rywalizacji 4x50 m stylem dowolnym. Nasze reprezentantki jako jedyne „ugryzły” 2 minuty, pokonując łącznie 200 m w czasie 1.59,02 minuty.

Doskonale spisały się na zawodach Magda Mroczek, Liliana Szpaczyńska oraz Anna Czerwińska, które zdobyły medale w obu swoich wyścigach. Magda z pewnością zaliczy start do wyjątkowo udanych. Złoto na 50 m stylem dowolnym, doskonały rekord życiowy wraz z brązem na dystansie dwukrotnie dłuższym w tym samym stylu i rewelacyjny wynik w sztafecie 4x50 m dowolnym (28,38 s) to okazały dorobek naszej pływaczki.

Liliana z kolei musiała w Gdańsku przełknąć gorycz przegranej na 50 m stylem klasycznym o 0,01 s… Start najlepszej serii żabkarek wywołał sporo kontrowersji, bowiem wyraźny falstart późniejszej zwyciężczyni nie został zauważony przez sędziego startera. Mimo to, nasza pływaczka walczyła do końca, a tak drobną przegraną powetowała sobie doskonałym rekordem życiowym na 100 m stylem zmiennym, gdzie „urwała” 2 sekundy i dorzuciła do kolekcji brązowy medal.

Anna Czerwińska, dziesięcioletnia zaledwie zawodniczka MAL WOPR, została okrzyknięta w Gdańsku następczynią Pauliny Cierpiałowskiej. Ania w wyśmienity sposób pokonała dwie długości pływalni ulubionym stylem swojej starszej klubowej koleżanki, czyli popularnym motylkiem i z czasem 45,78 s mogła cieszyć się ze srebrnego medalu. Brązowy medal z kolei zdobyła na dystansie 100 m stylem zmiennym. Warto dodać, że w obu startach zaliczyła nowe rekordy życiowe.

Również w stylu motylkowym z dobrej strony pokazał się rówieśnik Ani, dziesięcioletni Patryk Grapentyn. Nasz młody pływak z nowym rekordem życiowym na 50 m stylem motylkowym zajął trzecią lokatę i dorzucił do zdobyczy MAL WOPR brązowy krążek. Patryk idzie z pewnością w ślady starszego brata - Jakuba, który już na dobre znalazł miejsce w czołówce pomorskich pływaków. Kuba z dwoma nowymi rekordami życiowymi zameldował się na mecie trzeci na 100 m stylem dowolnym i czwarty na tym samym dystansie w stylu grzbietowym.

Również dwa bardzo dobre rekordy życiowe zapisała na swoim koncie Nadia Walentynowicz, która bezapelacyjnie zwyciężyła na dystansie 100 m stylem grzbietowym, gdzie po raz pierwszy w karierze zeszła poniżej 1 minuty i 10 sekund (1.09,88). Coraz lepiej spisująca się na zawodach Aleksandra Ziemińska aż o 3 sekundy poprawiła swój rekord życiowy na 100 m stylem dowolnym, zdobywając srebrny medal, oraz o 5 sekund szybciej popłynęła w stylu zmiennym. Ostatni medal, srebrny, także w stylu zmiennym zdobył Sławomir Szpaczyński, o dwie sekundy poprawiając dotychczasowy rekord życiowy (1.32,17).

Zawodnicy MAL WOPR od zawsze wiedzą, że najważniejszy w ich pracy jest progres, dlatego najbardziej istotne po zawodach są zawsze rekordy życiowe. Na wielkie brawa zasłużyli ci, którzy przywieźli ich po dwa z obu swoich startów. Oprócz wyżej wymienionych, po dwie nowe „życiówki” zdobyli na zawodach Bałtyckich Nadziei Olimpijskich: Agata Kupińska, Lena Sawaniewska i Patryk Gross, a po jednej: czwarty w zawodach Konrad Patoka, dwukrotnie piąty Kamil Czarnota, piąty na 100 m stylem zmiennym Wiktor Ołdziejewski, szósty Dawid Patoka, dwukrotnie ósmy Piotr Szuryński, także ósmy Antoni Rozalewicz oraz Jan Sasin i Igor Marchlewski.

Bez „życiówek”, co - mamy nadzieję - powetują sobie w najbliższych zawodach, wrócili z Gdańska Olaf Gwiazdowski i Cyprian Piróg. A będą mieli na to okazję bardzo szybko, bowiem już w najbliższy czwartek zawodnicy MAL WOPR wyjeżdżają na międzynarodowe zawody pływackie do partnerskiego Nordhorn w Niemczech, gdzie będą walczyć o medale w gronie ponad tysiąca zawodników z kilku krajów.

Artykuł nadesłany przez Iwonę Ciecholewską, trenerkę MAL WOPR

Zobacz: Fragment pokazu Pawła Skóry - mistrza Polski, Europy i świata we freestyle futbolu - podczas otwarcia mistrzostw strefy przygranicznej w Malborku: