Pływacy MAL WOPR z rekordami podczas Elbląskiej Wiosny Pływackiej

Zawodnicy Sekcji Pływackiej MAL WOPR wzięli udział w zawodach Elbląska Wiosna Pływacka, gdzie Paulina Cierpiałowska zanotowała historyczne rekordy okręgu. Relację z zawodów nadesłała Iwona Ciecholewska, trenerka MAL WOPR.

Na ten sukces zawodnicy, ich rodzice oraz trenerki Sekcji Pływackiej MAL WOPR czekali długo. Pierwsze historyczne rekordy okręgu padły łupem fantastycznej zawodniczki malborskiego klubu podczas silnie obsadzonych zawodów pn. Elbląska Wiosna Pływacka. Paulina Cierpiałowska, dziesięcioletnia zaledwie zawodniczka MAL WOPR od minionego czwartku (2 kwietnia) jest rekordzistką okręgu na dystansach 50 m stylem motylkowym oraz 200 m stylem dowolnym.
Ten rewelacyjny sukces Paulina zaliczyła w fantastycznym stylu, nie pozostawiając żadnych złudzeń co do poziomu jej umiejętności. Pierwszy start na 50 m stylem dowolnym był próbą poprawienia dwunastoletniego już rekordu okręgu Magdaleny Baranowskiej, zawodniczki Solexu Lębork, późniejszej wielokrotnej medalistki i rekordzistki Polski. Do sukcesu zabrakło... 0,11 sekundy. Paula popłynęła ten sprinterski dystans w czasie 31,95 sek., który jest oczywiście nowym rekordem życiowym naszej pływaczki, a kolejna zawodniczka na mecie zameldowała się aż 3 sek. później. Do pobicia pozostaje więc nadal rekord "z brodą", który wynosi 31,84 sek.
Start, w którym zabrakło tak niewiele, tylko rozbudził apetyty zawodniczki, jej rodziców i trenerek. Do kolejnego, na 50 m stylem motylkowym, przystąpiła z głodem sukcesu. Dotychczasowy rekord okręgu sprzed 7 lat zawodniczki MTS Kwidzyn wynosił 35,81 sek. Paula pokonała ten dystans w czasie 35,19s tworząc w ten sposób nową historię Sekcji Pływackiej MAL WOPR. To pierwszy rekord okręgu wywalczony przez zawodniczkę malborskiego klubu.
W godzinę później łupem Pauli padł kolejny rekord, tym razem sprzed niespełna roku młodej zawodniczki z Rumi. Dystans 200 m stylem dowolnym nasza mistrzyni pokonała w rewelacyjnym czasie 2:35,48, który jest o 3 sek. lepszy od dotychczasowego. Kolejna zawodniczka na mecie uzyskała czas o 20 sek. słabszy od czasu nowego rekordu okręgu.
We wszystkich trzech startach Paulina zajęła oczywiście pierwsze miejsca i zasłużenie odebrała puchar dla najlepszej dziesięciolatki zawodów. A warto nadmienić, że w tych perfekcyjnie zorganizowanych zawodach udział wzięło ponad 400 zawodników z 18 klubów z całej Polski. Wśród klubów z Grudziądza, Iławy, Szczytna, Giżycka, Ciechocinka, Bydgoszczy, Torunia, Brodnicy czy Olsztyna nie zabrakło reprezentantów naszego województwa, w tym Sekcji Pływackiej MAL WOPR.
Naszych 24 najmłodszych pływaków z roczników 2002 i młodszych, zdobyło 17 medali, w tym po 5 złotych i brązowych oraz 7 srebrnych. Nasi pływacy stawali też dwukrotnie na pierwszym drugim i trzecim stopniu podium w indywidualnej klasyfikacji generalnej oraz wywalczyli 5 miejsce w klasyfikacji medalowej i 7 miejsce w klasyfikacji punktowej klubów na, przypomnijmy, 18 sklasyfikowanych zespołów.
Obok Pauliny Cierpiałowskiej doskonale zaprezentowała się na zawodach Alicja Krauze, która startowała w nich poza konkursem. Zadaniem Ali było poprawienie rekordów życiowych w trzech startach. Zadanie wypełniła w 100 procentach. Dystans 50 m stylem dowolnym popłynęła w czasie o sekundę lepszym od dotychczasowej życiówki (28,92 sek.), dystans dwukrotnie dłuższy również kraulem pokonała o 2 sek. szybciej (1:02,37), zaś pokonanie 200 m stylem dowolnym zajęło jej 2:12,45, o sekundę szybciej niż ten sam dystans na marcowych mistrzostwach Polski w Olsztynie. Starty kontrolne tylko potwierdzają fantastyczna dyspozycję Alicji, która wkłada bardzo dużo pracy i zaangażowania w przygotowania do lipowych mistrzostw Polski na pływalni 50-metrowej.
Drugą lokatę w klasyfikacji generalnej zajęła na zawodach najmłodsza reprezentantka klubu, ośmioletnia zaledwie Michalina Zielska. Nasza zawodniczka z grupy "narybku" spisała się doskonale startując bez obaw i strachu w swoich pierwszych zawodach w życiu. Wyniki punktowe z dwóch startów na 25m stylem dowolnym, w którym wywalczyła srebrny medal oraz na 25 m stylem grzbietowym dały Michalinie puchar za drugie miejsce w "generalce".
To bardzo udany start w pierwszych zawodach Michaliny, podobnie jak pozostałych debiutantów MAL WOPR: Agatki Kupińskiej, Wiktorii Latkiewicz, Julii Więckiewicz i Nikodema Hermanowicza. Nie zdobyli co prawda medali, ale bardzo ambitnie i z dużym zaangażowaniem pokonywali dystans i słabości, nabierali pewności siebie oraz wiary we własne siły. Podpatrywali starszych kolegów po to, by już niebawem stanąć z nimi do wyrównanej rywalizacji. Na wielkie brawa zasługują również ci, którzy wciąż nabierają doświadczenia i mimo obaw, zimnej wody i głębokiej wody na pływalni w Elblągu, spisali się bardzo dzielnie. Kamil Czarnota, czwarty na 50 m stylem grzbietowym, Cezary Gwiazdowski z dwoma nowymi rekordami życiowymi, czy Konrad Patoka z trzema nowymi "życiówkami", wszyscy pokazali, że kariera pływacka stoi przed nimi otworem.
Złoto i srebro na zawodach w Elblągu z nowymi rekordami życiowymi we wszystkich startach zdobyli Maciej Kowalski i Jakub Grapentyn. Ten ostatni wywalczył także trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Obaj, obok fantastycznych dziewcząt: Liliany Szpaczyńskiej (srebro na 100 m stylem klasycznym), Nadii Walentynowicz (brąz na 100 m stylem dowolnym), Alicji Lewandowskiej (brąz na 50 m stylem motylkowym), Magdy Mroczek (pechowa czwarta lokata na 100 m stylem dowolnym) oraz Weroniki Marchlewskiej (dwa fantastyczne rekordy na 50 i 100 m stylem dowolnym) udowadniają, że solidna praca na treningach skutkuje doskonałymi wynikami i zadowoleniem na zawodach.
Do dorobku medalowego swoje zdobycze dorzucili też: Anna Włodarczyk, która zanotowała doskonały występ uwieńczony dwoma brązowymi i jednym srebrnym medalem, Natalia Tyborska ze srebrnym i brązowym medalem oraz Jan Grochecki, który wywalczył brąz w ostatnim starcie na 100 m stylem zmiennym.
Dwie życiówki zaliczyła w Elblągu Agnieszka Walczak, po jednej Oliwia Fryger i Szymon Ochociński, a czwarta na mecie 100 m stylem zmiennym zameldowała się Patrycja Górska.
Elbląskie zawody przeszły do historii MAL WOPR jako wyjątkowo udane. Doskonałe piąte miejsce, które zdobyli nasi zawodnicy w klasyfikacji generalnej klubów, pozostawiając w polu aż 13 zespołów, świadczy o doskonałej pracy wszystkich pływaków. Nie można także zapomnieć i podziękować rodzicom zawodników, którzy tłumnie stawili się na trybunach i głośno dopingowali swoje pociechy.