Pływaczka MAL WOPR rekordzistką Polski. Poprawiła wynik sprzed 14 lat!

Paulina Cierpiałowska pobiła rekord Polski w kategorii 11 lat. Wynik, który poprawiła na pływalni w Kościerzynie utrzymywał się od 2002 roku. Poniżej relacja z zawodów trenerki MAL WOPR Iwony Ciecholewskiej.

W niedzielne popołudnie gościnna kościerska pływalnia była miejscem historycznego sukcesu nie tylko klubu MAL WOPR, ale także Malborka i całego naszego województwa. Jedenastoletnia Paulina Cierpiałowska pokonując dystans 100 m stylem dowolnym w czasie 1:02,70 w fantastycznym stylu poprawiła dotychczasowy rekord Polski w kategorii 11 lat!
Posiadaczką dotychczasowego rekordu Polski była zawodniczka klubu MKS Manta Jelcz Laskowice Agnieszka Burdelak, która w grudniu 2002 roku pokonała ten dystans w czasie 1:03,03. Tak więc najlepszy wynik w kraju nie został pobity aż przez 14 lat. Do momentu, gdy "przymierzyła się" do niego fenomenalna mieszkanka Malborka.
O poziomie sportowym malborskiej rekordzistki niech świadczy fakt, że czas lepszy od rekordu zawodniczki z Manty, Paulina osiągnęła dwukrotnie: w wyścigu eliminacyjnym (1:02,70) oraz w finale (1:02,87) płynąc przed nim jeszcze w wyścigach na 100 m stylem motylkowym oraz 400 m stylem dowolnym. Warto dodać, że w obu tych wyścigach nasza mistrzyni poprawiła kolejne rekordy okręgu. To, w jaki sposób detronizuje ona wieloletnie rekordy okręgu przyprawia o zawrót głowy.
Dystans 100 m stylem motylkowym pokonała w czasie 1:14,26, poprawiając dotychczasowy rekord okręgu z roku 1979, a wiec sprzed 37 lat, zaś wyczerpujący wyścig na 400 m stylem dowolnym zajął jej 4:58,62, poprawiając 33-letni rekord olimpijski z Atlanty Izabeli Burczyk. Aktualnie Paulina jest posiadaczką 23 rekordów okręgu, a od minionej niedzieli także rekordu Polski.
Wynik, który uzyskała na dystansie nowego rekordu Polski, dał jej aż 535 pkt. FINA i puchar za najbardziej wartościowy wynik zawodów. Do zdobyczy dorzuciła też oczywiście trzy złote medale za swoje starty oraz puchar dla zwyciężczyni konkurencji specjalnej czyli 100 m stylem dowolnym. Sukces Pauli jest ogromnym wydarzeniem. Nasza mistrzyni nadal jednak pozostaje skromną i szalenie lubianą dziewczyną, a jej sukcesy tylko motywują pozostałych pływaków MAL WOPR do wytężonej pracy.
Wytężoną pracę wykonuje na treningach wracająca do formy i właściwej postawy piętnastoletnia Alicja Krauze. Nasza wicemistrzyni Polski na zawodach w Kościerzynie, podobnie jak jej młodsza koleżanka, wywalczyła trzy złote medale i, co najważniejsze, zbliżyła się do swoich bardzo wyśrubowanych rekordów życiowych na 400 i 800 m stylem dowolnym. Ala w rewelacyjnym stylu wywalczyła także nowy rekord życiowy na sprinterskim dystansie 100 m stylem dowolnym. Nasza pływaczka pokonała ten dystans w wyścigu finałowym w czasie 1:00,69, zdobywając bezapelacyjnie złoto i puchar za zwycięstwo w konkurencji specjalnej.
W Międzynarodowym Meetingu Pływackim w Kościerzynie udział wzięło 250 zawodników z 22 klubów, w tym reprezentanci Norwegii i Ukrainy. Pływacy MAL WOPR wywalczyli w nim 12 medali, w tym aż 9 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe.
Do 6 złotych medali najlepszych zawodniczek MAL WOPR dwa medale dorzuciła jedenastoletnia Magda Mroczek. Magda we wszystkich swoich startach poprawiła rekordy życiowe, zwyciężając wymagający dystans 200 m stylem zmiennym, zaś urywając aż 10 sekund z dotychczasowego rekordu życiowego na 200 m stylem grzbietowym zdobyła w nim brązowy medal.
Medale z najcenniejszego kruszcu wywalczyły też: czternastoletnia Agnieszka Walczak na bardzo trudnym dystansie 200 m stylem motylkowym oraz bezkonkurencyjna na 200 m stylem klasycznym jedenastoletnia Liliana Szpaczyńska. Srebro na 100 m stylem motylkowym wywalczył jedenastoletni Konrad Patoka wetując tym sobie ogromny błąd falstartu w eliminacjach na 100 m stylem dowolnym, gdzie miał walczyć o medal. Ostatni, brązowy krążek, dorzucił do zdobyczy MAL WOPR również jedenastoletni Jakub Grapentyn, dotykając ściany pływalni jako trzeci w wyścigu na 400 m stylem dowolnym.
Najlepszym wyznacznikiem postępu i pracy malborskich pływaków jest uzyskiwanie przez nich rekordów życiowych w kolejnych zawodach. W Kościerzynie 18-osobowa ekipa MAL WOPR wywalczyła aż 27 rekordów życiowych. Największy progres wykonała wymieniona już Paulina Cierpiałowska, ale należy też wyróżnić Magdę Mroczek, Weronikę Marchlewską oraz Cezarego Gwiazdowskiego. Wszyscy oni poprawili dotychczasowe najlepsze wyniki we wszystkich swoich startach co daje ponad 100-procentowy progres.
Dwa rekordy życiowe zanotowały: Patrycja Górska i Agnieszka Walczak, a po jednym: Alicja Krauze, Martyna i Aleksandra Ziemińskie, Liliana Szpaczyńska, Daria Gorjainow, Maciej Kowalski, Nikodem Hermanowicz, Konrad Patoka, Jakub Grapentyn, Kamil Czarnota oraz Nadia Walentynowicz. Nadia po raz kolejny na zawodach musiała przełknąć gorycz czwartych miejsc, które zajmowała aż dwukrotnie.