Do końca marca samorządy muszą mieć gotową nową sieć szkół, która wcześniej zostanie zaopiniowana przez kuratorium oświaty i związki zawodowe. Wszystko przez reformę edukacji, która zakłada m. in. likwidację gimnazjów. Zarówno wojewoda pomorski, jak i pomorska kurator oświaty na czwartkowej konferencji prasowej przekonywali, że w naszym województwie zmiany są wdrażane skutecznie i na spokojnie.

- 100 proc. rad powiatów w województwie pomorskim podjęło uchwały ws. sieci szkół. 98 proc. gmin również podjęła te uchwały. Mamy bardzo dobry wynik. W Polsce to 98 proc. powiatów i 95 proc. gmin - mówiła Monika Kończyk, pomorska kurator oświaty. Do ostatniej środy do kuratorium nie wpłynęły jedynie uchwały z Pępowa, Osieku i Garedi. - Dotąd wydano 60 proc. opinii. Na razie wszystkie są pozytywne lub pozytywne warunkowo - podkreślała Kończyk.

Wojewoda przekonywał zaś, że zastrzeżenia do sieci zazwyczaj dotyczą spraw formalnych, czyli błędów np. w nazwie szkoły. - Możemy być spokojni, że na Pomorzu reforma może być wprowadzana bez większych wstrząsów. Wybuchają pewne konflikty. Wydawać by się mogło, że to z powodu wprowadzania nowego prawa oświatowego. Ale tak nie jest - podkreślał Dariusz Drelich.

Wojewoda skrytykował również nauczycieli, którzy 31 marca planują w szkołach strajk. Negatywnie wyraził się i o rodzicach, którzy dziś w ramach protestu wobec reformy nie poślą dzieci do szkół.

Nauczyciele zastrajkują przeciwko reformie oświaty 31 marca


Tymczasem rodzice przekonują, że ich działania są konieczne.- To nie są wagary! My, rodzice, strajkujemy, a nasze dzieci otrzymują lekcję wychowania obywatelskiego. Dowiadują się od nas, że świadomy obywatel może i powinien zabrać głos w ważnej sprawie, która go dotyczy - tłumaczy Ilona Kulikowska z trójmiejskiej inicjatywy Zatrzymać Edukoszmar.

Strajk rodziców poparł prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, który jutro o 10.30 w Radzie Miasta spotka się z gimnazjalistami i poprowadzi dla nich lekcję o samorządzie i samorządności.
Czytaj także

  Komentarze (6)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Emeryt za 900 -zł (gość) (Stowarzyszenie efas !!!!)

  To prawda byłam z mężem bo mieszkam aż w Łężycach Obaj Panowie zjedli obiad i ciasteczka kawusie ,
  Ale te typy tak mają .
  Że nie wiedzą gdzie jest ich miejsce była nawet jedna Pani która nie odebrała z rąk Burmistrza Kwiatka w postaci [TULIPANA [ nawet obojgu nie podała ręki i prawo dla tej pani niech ktoś pokaże że to nie ta władza jaką my byśmy chcieli . Jeszcze raz gratuluję tej Pani za odwagę że potrafiła pokazać kto rządzi .

  FT (gość) (Stary Targ)

  Dlatego w czasie wyborów stawiając krzyżyk przy osobie myślimy a nie bezmyślnie oddajemy głos na znajomych królika umocowanych paryjniacko
  czego sie spodziewaliście!? nagłego nawrócenia radnych?

  Stowarzyszenie efas !!!! (Marysia Emerytka )

  Drodzy Mieszkańcy Rumi .!
  Tylko nie mówcie że Burmistrz Miasta Rumi M.Pasieczny ma uśmiech Bananowy bo czuje się tymi słowami obrażony i podaje mieszkańców do Prokuratury Rejonowej w Wejherowie .
  Tylko że M.Pasieczny musi się liczyć że jest politykiem i krytyka jest dozwolona w Demokratycznym Państwie a przecież nie musi piastować tego stanowiska jak mu coś nie odpowiada nikt Go nie trzyma na pasku są słuchy że Marszałek Województwa Pomorskiego nie popiera go tak jak się w blaszaku chwali .
  Panie M.Pasieczny proszę przekazać jakiś zapis że uśmiech BANANOWY to jest obraza albo mafia z [PO [ widać że was to boli każdy kto z polityków na psa się najął to za psa mam nam podatnikom szczekać a teraz proszę zawiadomić Prokuraturę Rejonową w Wejherowie .

  Stary Targ (gość)

  W gm. Stary Targ wojna jest taka ze rodzice nie wiedza co bedzie. A radni dalej swoje i tylko zamknąć chca szkole w Waplewie Wielkim.

  Marysia Emerytka (gość)

  W Rumi ,Dzień Kobiet Wśród Stow. Emerytów miał Kuriozalny Przebieg.
  Za poczęstunek w Adriana w kwocie 28-zł osoby musiały zapłacić sobie sami .
  Burmistrz M.Pasieczny z Przewodniczącym R.M Ariel Sienicki wręczaniu po 1 Tulipanie ,które zapewne zakupili z Budżetu Miasta [ czyli podatnicy ] i bez skrępowania zasiedli do stołu na dwie godz.Oni lubią Promować się za Cudze pieniądze bo znamy to już od dwóch lat .

  Stowarzyszenie efas !!!!

  Sz.P. Kurator Rumska Oświata jest jeszcze w powijakach przecież burmistrz M.Pasieczny niema zielonego pojęcia o szkołach przegrał z Panią Dyrektor Gimnazjum nr1 w Rumi przed Sądem Administracyjnym w Gdańsku . i to nie jeden proces przegrał M.Pasieczny jako burmistrza dla tego musi odejść za w czasu .