Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” - strażacy przypominają, że niewielkim kosztem można uratować życie

Radosław Konczyński
Sezon grzewczy „się rozkręca”. Malborska straż pożarna coraz intensywniej będzie prowadziła kampanię edukacyjną ostrzegającą przed „cichym zabójcą” - tlenkiem węgla.

Co roku strażacy w całej Polsce, także w powiecie malborskim, prowadzą akcje informacyjno-edukacyjne, które mają uświadomić, jak niebezpieczny jest czad. Nie widać go, nie czuć, on nie ma smaku...

- Dlatego tak ważne jest, by instalować w domach czujki węgla, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których używamy piecyków gazowych - apeluje mł. bryg. Robert Licznerski, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Malborku.

To naprawdę żaden koszt w porównaniu z korzyściami, którymi są uratowane zdrowie i życie. Niestety, przy dużych stężeniach tlenku węgla osoby wystawione na działanie zabójczego gazu trafiają do komory hiperbarycznej w szpitalu w Gdyni. W ekstremalnych sytuacjach zatrucie czadem kończy się śmiercią. Do takich tragedii dochodziło w minionych latach również w powiecie malborskim, przeważnie podczas kąpieli.

- Dlatego warto montować czujki właśnie w łazienkach, a dodatkowo nie wolno zaklejać kratek wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych oraz oknach. W mieszkaniu musi być zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza - dodaje mł. bryg. Robert Licznerski.

Oprócz tego, by ustrzec się czadu, należy: systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych; używać tylko sprawnych technicznie urządzeń zgodnie z instrukcją producenta; nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych; w przypadku wymiany okien na nowe (które zwykle są o wiele szczelniejsze) sprawdzić poprawność działania wentylacji.

Od początku tego roku strażacy w powiecie malborskim wyjeżdżali około 30 razy do zgłoszeń dotyczących tlenku węgla. Siedem z nich się nie potwierdziło. W pozostałych przypadkach 10 osób, w tym sześcioro dzieci zostało poszkodowanych.

- Trzeba podkreślić, że świadomość zagrożenia wzrasta, natomiast zdarza się jeszcze, że mieszkańcy dzwonią i mówią, że czują czad. Przypominamy im wtedy, że tlenek węgla jest niewidoczny i niewyczuwalny. PSP odnotowuje coraz więcej przypadków skutecznego i prawidłowego zadziałania czujki. Czasem jedziemy, sprawdzamy pomieszczenia specjalistycznym urządzeniem i niczego nie stwierdzamy, ale to nie oznacza, że wcześniej tego czadu nie było. Jednak czujka to jest to pierwsze, niezbędne ostrzeżenie, dzięki któremu mieszkańcy mogą szybko zareagować: otworzyć okna, przewietrzyć mieszkanie, a w dalszej kolejności zlecić specjaliście sprawdzenie piecyka lub przewodów kominowych - wyjaśnia mł. bryg. Robert Licznerski.

Zdarza się też, że czujka pozwala wykryć wady sprzętu grzewczego u sąsiadów. Niejednokrotnie bywało, że strażacy jadąc do mieszkania, w którym włączyła się czujka, ostatecznie trafiali na inne piętra budynku i tam stwierdzali obecność czadu.

Ogólnopolska kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” pod patronatem komendanta głównego PSP będzie prowadzona przez cały sezon grzewczy. Malborscy strażacy ostatnio m.in. rozdawali ulotki i plakaty podczas ćwiczeń ewakuacyjnych w szkołach podstawowych nr 5 i 8. Tłumaczyli też, jak działa czad i jak się przed nim ustrzec, przy okazji pikniku w Malborku z okazji 100-lecia niepodległości.

Obszerne materiały na temat akcji, w tym nawet konspekty ćwiczeń dla nauczycieli i karty pracy dla dzieci pomocne w przeprowadzeniu zajęć z zakresu ochrony przeciwpożarowej, można znaleźć na stronie internetowej KG PSP - www.straz.gov.pl oraz KP PSP - www.straz.malbork.pl.

*********************************
Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto