Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie muzeum miasta Malborka? Trwają rozmowy o realizacji pomysłu

Jacek Skrobisz
Andrzej Panek, wiceprezes Fundacji Mater Dei
Andrzej Panek, wiceprezes Fundacji Mater Dei Fot. Jacek Skrobisz
Członkowie Fundacji Mater Dei odkurzyli pomysł stworzenia muzeum miasta Malborka. Rozpoczęły się rozmowy z władzami na temat udziału samorządu w realizacji inicjatywy.

Fundacja Mater Dei wyznaczyła sobie drugi cel swojej działalności. Jest nim pomysł utworzenia muzeum Malborka. Rozpoczęły się już oficjalne rozmowy na ten temat z burmistrzem. Od niego w dużej mierze będzie zależeć, czy i w jakiej formie placówka promująca dzieje miasta będzie funkcjonowała.

Fundacja Mater Dei została założona dziesięć lat temu, by doprowadzić do odbudowy figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem w zewnętrznej niszy kościoła zamkowego i swój cel zrealizowała. Posąg od roku jest kolejną atrakcją pokrzyżackiej warowni, cieszącą oczy turystów. Od kilku lat jednak, gdy już było pewne, że Muzeum Zamkowe pozyskało pieniądze na realizację projektu konserwatorskiego, zastanawiano się, czy Mater Dei wyznaczy sobie nowe zadanie. Zarząd fundacji widział w zespole ludzi zaangażowanych w jej prace potencjał, który warto ponownie wykorzystać. Padła propozycja, by spróbować odzyskać eksponaty, które po II wojnie światowej zostały zrabowane lub wywiezione z malborskiego zamku do innych placówek muzealnych. To okazało się mieć niewielkie szanse powodzenia i bardziej skupiałoby się na działaniach prawnych. Od kilku miesięcy mówi się o nowym-starym pomyśle i stworzeniu muzeum Malborka.

- To idea, która znacząco różni się od naszego pierwszego działania - mówi Andrzej Panek, wiceprezes Fundacji Mater Dei. - Doprowadzenie do powrotu Madonny nie wiąże się dziś z dodatkowymi działaniami. Co innego z muzeum. Trzeba je najpierw stworzyć, a później jeszcze utrzymać i zarządzać nim.

To sprawia, że fundacja czy stowarzyszenie mają niewielkie możliwości, by projekt zrealizować od początku do końca. Potrzebna jest pomoc samorządu.

- Nawiązaliśmy kontakty z muzeami, które są prowadzone w innych miastach i nie są objęte opieką ministerialną - mówi Andrzej Panek. - Często jest tak, że muzeum prowadzi strona społeczna, ale mieści się w strukturze miejskiego domu kultury. Urząd, zabezpieczając budżet dla domu kultury, uwzględnia też koszt utrzymania muzeum. Na razie jesteśmy po pierwszym spotkaniu z burmistrzem, na którym rozmawialiśmy o różnych wariantach realizacji pomysłu. Umówiliśmy się na kolejny miesiąc, by domówić kwestie prawne, wyznaczyć priorytety. Nasi prawnicy są w kontakcie, by wypracować najlepszy wariant współpracy.

Nie wiadomo jeszcze, gdzie, o ile dojdzie do decyzji o przystąpieniu do realizacji pomysłu, miałoby się mieścić muzeum. Najczęściej wymieniany był dotychczas Ratusz Staromiejski, ale jego stan techniczny nie pozwala obecnie na wprowadzenie takiej funkcji. Drugą opcją była wieża ciśnień, ale i tu potrzebne są nakłady finansowe, a miejsce na parterze obiektu jest niewystarczające.

- Na razie trudno wskazać miejsce, gdzie muzeum mogłoby funkcjonować - mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka. - Na razie mamy obietnicę dyrektora Muzeum Zamkowego, że w przypadku posiadania zbiorów będzie w stanie nam pomóc w przechowaniu eksponatów, ale to nie rozwiązuje kwestii lokalizacji. Będziemy jeszcze na ten temat rozmawiali.

Kolejna sprawa wymagająca omówienia to zakres działalności placówki muzealnej. Historia Malborka jest tak długa i tak bogata, a zbiory ograniczone i po części dostępne w Muzeum Zamkowym, że nie wiadomo, na czym muzeum miałoby się skupić. Wiadomo, że strona niemiecka jest zainteresowana przekazaniem swoich zbiorów.

- To trzeba określić z góry, bo nie będziemy w stanie wszystkiego przyjąć - mówi Andrzej Panek. - Budujemy zespół muzealników, którzy w sposób racjonalny to wyznaczą. Mamy już w swoim gronie osoby, którym pomysł się spodobał, są to przedstawiciele miasta, biznesu, menedżerowie. Otrzymamy też pomoc informatyków przy realizacji pomysłu multimedialnego muzeum. To zadanie, którego na pewno nie uda się zrealizować w rok czy dwa lata.

***
Fundacja Mater Dei powstała w 2007 r. z inicjatywy Koła Przewodników Malborskich oraz środowiska związanego z Muzeum Zamkowym.
Jej głównym celem była zbiórka pieniędzy na odbudowę zniszczonej pod koniec II wojny światowej figury Matki Boskiej z zewnętrznej niszy kościoła Najświętszej Marii Panny. Cel finansowy udało się zrealizować częściowo. Po ośmiu latach sprzedaży cegiełek i zbiórek darowizn fundacja przekazała muzeum 160 tys. zł oraz 15 tys. 575,52 euro. To oczywiście tylko część środków, jakie muzeum musiało przeznaczyć na odbudowę posągu. Mater Dei ma jednak o wiele ważniejsze osiągnięcie - fundacja uświadomiła mieszkańcom Malborka, że kiedyś taka figura była symbolem miasta, i zjednoczyła malborczyków wokół swojej idei.
Tym razem może być podobnie. Muzeum miasta Malborka nie jest pomysłem nowym. Jednak zaangażowanie społeczników z prezesem Bernardem Jesionowskim i wiceprezesem Andrzejem Pankiem na czele daje nadzieję, że tym razem idea nie zostanie zapomniana i małymi krokami będzie realizowana.
Dodajmy, że Fundacja Mater Dei za swoją pracę przy odbudowie figury Madonny została odznaczona tytułem „Zasłużeni dla miasta Malborka".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto