Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Remembrance Day, czyli Dzień Pamięci 2014 na brytyjskim cmentarzu wojennym

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Dyplomaci z państw Wspólnoty Brytyjskiej wzięli udział w malborskiej uroczystości z okazji Remembrance Day. - To okazja, aby powiedzieć, za co zmarli, za co walczyli - mówił o żołnierzach poległych w dwóch wojnach światowych attaché wojskowy Wielkiej Brytanii.

W uroczystości, która odbyła się w czwartek (13 listopada), wzięli udział: Wendy Hinton - ambasador Nowej Zelandii, płk David Houghton - attaché obrony Wielkiej Brytanii, płk Daniel Geleyn - attaché obrony Kanady oraz Andrzej Kanthak, konsul honorowy Zjednoczonego Królestwa Wlk. Brytanii i Irlandii Północnej.

Pułkownik Houghton przypomniał, że na cmentarzu w Malborku spoczywają żołnierze państw Wspólnoty Brytyjskiej, którzy polegli w czasie I i II wojny światowej. - To okazja, by powiedzieć, za co zmarli, za co walczyli i jakie mogłoby być ich życie - mówił.

Attaché wojskowy Wlk. Brytanii podkreślił, że ten rok jest wyjątkowy, bo przypada w nim setna rocznica wybuchu I wojny światowej, a w Polsce obchodzona była 70 rocznica Powstania Warszawskiego, podczas którego powstańcom starali się też pomóc piloci RAF-u, zrzucając zaopatrzenie.

- My, jako narody Wspólnoty, spotykamy się tutaj z naszymi polskimi przyjaciółmi, aby chwalić Boga i wspomnieć przed Jego obliczem wszystkich, którzy polegli za wolność, sprawiedliwość i pokój; modlić się za tych, którzy przeżyli, okaleczeni na ciele i umyśle, oraz ślubować poświęcenie potrzebne do pokonania wszystkiego, co jest przeciwne Bogu i Jego woli - tymi słowy przemawiał Daniel Geleyn, attaché obrony Kanady.

Następnie ambasador Nowej Zelandii odczytała fragment Ewangelii, ale pułkownik Houghton zarecytował "Akt Pamięci":

Pamiętajmy przed Bogiem i polećmy Jego opiece tych,
którzy polegli dla swojego kraju podczas wojny,
tych, których znaliśmy i których zachowujemy w pamięci,
a także wszystkich tych, którzy żyli i zginęli służąc obronie ludzkości.
Nie zestarzeją się, jak starzejemy się my,
którzy tu pozostaliśmy.
Wiek podeszły ich nie skruszy
ni lata nie złamią.
O zachodzie słońca i o poranku
Będziemy o nich pamiętać

Burmistrz Malborka Andrzej Rychłowski przypomniał, że większość żołnierzy, których szczątki spoczywają na malborskim cmentarzu, to byli bardzo młodzi ludzie walczący o wolność i prawa człowieka.

- Stracili swe życie z dala od domu. Dzisiaj przypominają nam o ogromie zła, jakie zawsze niesie ze sobą wojna. Są przestrogą i nauką, aby zawsze podejmować pokojowe działania o współistnienie narodów i kultur. Dziękujemy im za ich odwagę i poświęcenie, oddajemy im cześć i najwyższe wyrazy szacunku, a o naszej pamięci będą świadczyły zawsze składane kwiaty i nasza coroczna obecność na uroczystościach w tym miejscu - mówił burmistrz Malborka.

Na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej w Malborku spoczywa 232 zidentyfikowanych żołnierzy z lat 1939-1945, pochodzących z Anglii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Wśród nich jest 189 żołnierzy piechoty, 39 lotników, 1 marynarz floty wojennej i 3 marynarzy floty handlowej, pochodzący

Na terenie wojskowej nekropolii przy ul. 500-lecia znajduje się też 13 mogił (w tym 6 mogił niezidentyfikowanych) jeńców z okresu I wojny światowej, którzy zmarli w latach 1914-1922. Ich szczątki ekshumowano w 1960 roku z Cmentarza Garnizonowego w Gdańsku i złożono w Malborku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto