Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdźcie, czego brakuje w zamku w Malborku [ZDJĘCIA]. Trwa projekt badawczy Muzeum Zamkowego na temat strat wojennych

Radosław Konczyński
Materiały Muzeum Zamkowego w Malborku
Muzeum Zamkowe w Malborku jest w trakcie badania strat wojennych w zbiorach artystycznych zamków w Malborku i Kwidzynie. Pierwszym widocznym efektem jest specjalnie przygotowana strona internetowa, na której sukcesywnie przedstawiane będą zaginione, przejęte przez inne placówki lub po prostu zagrabione eksponaty.

Przypomnijmy, że Muzeum Zamkowe na realizację tego projektu naukowego w latach 2018-2019 pozyskało ponad 105 tys. zł dotacji z "Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2018. Badanie Polskich Strat Wojennych”.

Celem jest całościowe odtworzenie historii gromadzenia zbiorów artystycznych w malborskim i kwidzyńskim zamku do czasów drugiej wojny światowej, z uwzględnieniem ich późniejszych losów oraz z możliwie najpełniejszą rekonstrukcją zasobu. Niegdyś obejmowały one m.in. kolekcje malarstwa, rzeźby, grafiki, rysunku, militariów oraz rzemiosła artystycznego.

- Prowadzone – w dwuletnim okresie – badania archiwalne i ikonograficzne w kraju i za granicą przyczynią się do usystematyzowania i scalenia (dotąd rozproszonej) wiedzy o dawnych zabytkach znajdujących się w obu warowniach do roku 1945 - informuje Muzeum Zamkowe.

Noty o pierwszych opisanych eksponatach można już przeczytać na stronie www.straty.zamek.malbork.pl - TUTAJ.

Opracowania przygotowali Ewa Witkowicz-Pałka, Barbara Pospieszna, Monika Czapska, Bartłomiej Butryn, Artur Dobry, Antoni Chodyński.

Można tam znaleźć m.in. informacje o relikwiarzu palca św. Jana z XIV wieku, podarowanym do zbiorów zamku malborskiego przez prepozyta katedry kolońskiej, dr. Franza Carla Berlage; przeznaczony do skarbca kaplicy domowej wielkich mistrzów rozporządzeniem gabinetowym Cesarza Wilhelma II z 10 listopada 1910 roku. Powojenne losy nieznane.

Nie wiadomo też, co stało się z obrazem tablicowym Matki Boskiej Pokornej (Malborskiej) autorstwa Bartłomieja Pensa z ok. 1639 r., jak również ze srebrną sukienką na ten obraz wykonaną przez gdańskiego złotnika Andreasa Mackensena Starszego między 1643 a 1677 r.

Wśród strat zostały też m.in. ujęte: siodło w stylu tureckim z 1724 r. pochodzące z kolekcji Richarda Zschillego w Grossenhein (nabyte w marcu 1900 r. na Aukcji Lepkego w Berlinie za kwotę 1550 marek niemieckich i włączone do zbiorów na zamku w Malborku), ołtarzyk bursztynowy z początku XVIII w. (podarowany do zamku w Malborku w roku 1826 przez komisarza sprawiedliwości von Duisburga), dębowo-mosiężny barokowy stół z ok. 1700 lub 1826 r. (donacja radcy ziemskiego powiatu kwidzyńskiego barona Antona von Rosenberg-Klötzen), obrazy - „Hindenburg w Malborku – 23 sierpnia 1914 r.”, portret króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego, portret wielkiego elektora księcia pruskiego Fryderyka Wilhelma.

W zbiorach dzisiaj brakuje też dwóch chińskich dachówek z figurami bogów yama i kuan-ti (1644–1722) z czasów dynastii Ming oraz akroterionu (element dekoracyjny dachu) z figurą mnicha taoistycznego siedzącego na ptaku fenghuang (1644–1722) z dynastii Qing. Te eksponaty przekazał do zamku w 1909 roku ówczesny attachè ambasady niemieckiej w Pekinie, Ernst Börschmann (1873-1949), późniejszy sinolog i założyciel Seminarium Sinologicznego na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie.

- Wyniki badań prowadzonych w ramach projektu zostaną wykorzystane do stworzenia katalogu strat wojennych poszczególnych kolekcji zamków w Malborku i Kwidzynie. Efekty tych prac będą sukcesywnie prezentowane na internetowej stronie muzeum - wyjaśnia Justyna Lijka, członek zespołu projektowego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto