Jakie będą dalsze losy kościoła świętych Szymona i Judy Tadeusza w Gnojewie z I poł. XIV wieku? Na razie pilnie potrzebna jest wymiana dachu, który mocno przecieka. Bez dotacji z MKiDN się nie uda.

Kościół w Gnojewie (gm. Miłoradz) ma ponad 650 lat. To jeden z najstarszych w Europie budynków sakralnych o konstrukcji szkieletowej (tzw. mur szachulcowy). Przez kilkadziesiąt lat po drugiej wojnie światowej popadał w ruinę, groził zawaleniem, ale udało się tego uniknąć, gdy w 2009 roku Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Gdańsku przejęło zabytek w użyczenie na 20 lat od parafii w Szymankowie.

Do tej pory TOnZ trzykrotnie uzyskało pomoc z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace ratujące kościół. W ubiegłym roku trzeba było wzmocnić osłabioną konstrukcję murów.

- Wewnętrzne wzmocnienia silnie spękanych średniowiecznych murów uważam za technologiczny majstersztyk. Wiązki nierdzewnych prętów osadzone zostały w otworach o długości 4 metrów. Zatrzymaliśmy odchylanie ściany prezbiterium - opowiada Tomasz Korzeniowski, prezes gdańskiego oddziału TOnZ.

Teraz naprawy pilnie wymaga dach, który mocno przecieka. Z tego powodu w niektórych miejscach do gołego drewna została wypłukana warstwa malarska bezcennych polichromii z 1717 roku. W październiku ub.r. po raz kolejny towarzystwo złożyło do MKiDN i czeka na rozpatrzenie wniosku tym razem na dofinansowanie nowego pokrycia dachowego. Deski i papę mają zastąpić dachówki ceramiczne.

- To czas najwyższy, bo w niektórych miejscach dach zaczął przeciekać po około dziewięciu latach od czasu zabezpieczenia deskowaniem i papą - podkreśla Tomasz Korzeniowski.

Więcej na ten temat w piątkowym (9 lutego), papierowym wydaniu "Dziennika Malborskiego".
Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (31)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Antygerontokrata (gość)

Ale się, zezgredziałe ubeckie impotenty tym bohaterskim "róhem oPOru, razem z kodomitami Szumełdy masturbujecie! Jak się może już tylko sikać, a i to po podwójnej dawce prostamolu, to się idzie do urologa albo geriatry zamiast się za pomocą klawiaturki publicznie brandzlować w kilkuosobowym gronie zboczonych ramoli! Czyżby ta obcinka emeryturek ubeckich tak was zaczęła podniecać, że wam się, dziadygi zreumatyzowane, wszystko, nawet wspomnienia po CPN-ie, "kojarzy"! A paszli won, paciorek, ziółka, siusiu, pampers i lulu, bando zdegenerowanych trepów!

Darek (gość)

Szkoda Orlenu jednak. Tu teaser taki jak mogłaby wyglądać komunikacja korporacyjna pod nadzorem Ewy Bugały:
"Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami Statoila i Łukoila".

Sandecki (gość)

Podszywanie się pod koreańskich szpionów jest u nas karane kastracją. Chyba, że kastracja z przyczyn biologicznych jest już niemożliwa bo samo uschło.

@&¥ (gość) ($%#)

Brawo, tak jest. Nagrodą w tym koreańskim konkursie jest Maybach, ale mój już oddałem pewnemu ojcu.
Został tylko Mercedes. Podaj adres, nagrodę wyślemy pocztą.

Sandecki (gość)

Kamil Stoch szczerze o przyczynach przegranej w #PyeongChang2018 - "na trybunach zabrakło Julii Przyłębskiej". Od siebie dodam, że również Naszego Umiłowanego Przywódcy.

$%# (gość) (Sandecki)

Od razu widać, towarzyszu, starą, dobrą szkołę tow. A.Wyszyńskiego. "Dajcie mi człowieka, a paragraf zawsze się znajdzie", no nie? :0((((

Sandecki (gość)

Stochowi zabrakło 0,4 pkt a gdyby polski sędzia dał 19 to byłby medal.
Sprawdzić, czy nie ukradł kiełbasy!

Sandecki (gość)

Jestem stary,brzydki,wisi mi na szóstą,jedyną przyjemnością jest obrażanie ludzi,obiecuję poprawę,wybaczcie

PO Darek (gość)

Jeszcze pilniejsze:
"Shrek oświadczył się Lubnauer, a ta mu POdała czarną POlewkę? To ten żul nie wie że u nowoczesnych związki małżeńskie to przeżytek? W rachubę wchodzi jedynie ... końkubinat, czyli POżycie na kocią łapę ewentualnie na kartę rowerową? Oj durny ten Hrechory, durny i zacofany niczym chłop pańszczyźniany!:)

Darek (gość)

PILNE: Ewa Bugała podjęła decyzję o wyjeździe do JuKej - chce spróbować sił w branży magazynowej