Obserwatorium Astronomiczne Gdańskich Szkół Autonomicznych przygotowało na 14 listopada wyjątkową możliwość obserwacji superpełni przy użyciu kilku teleskopów, w tym największego w Polsce refraktoru apochromatycznego.

Poniedziałek 14.11.2016 roku to dzień, w którym obserwować było można superpełnię. To sytuacja, w której jednocześnie jest i pełnia, i Księżyc jest najbliżej Ziemi. Obserwatorium Astronomiczne Gdańskich Szkół Autonomicznych przygotowało możliwość obserwacji zjawiska przy wykorzystaniu refraktora apochromatycznnego.

- To teleskop soczewkowy, podobny do tego, jakiego używał Galileusz, włoski astronom, astrolog, który jako pierwszy postanowił nie tylko gołym okiem, ale przez jakieś urządzenie spojrzeć na gwiazdy, a było to w 1609 roku - opowiada Adam Dąbrowski, kierownik obserwatorium astronomicznego Gdańskich Szkół Autonomicznych. - Przy czym teleskop Galileusza miał tylko jedną soczewkę, u nas ten system został nieco udoskonalony, tych soczewek jest kilka, aby zapewnić jak najlepszą jakość obrazu. Oczywiście, jest to teleskop trochę większy od tego, jaki miał Galileusz, bo ma 1280 milimetrów ogniskowej. To taka duża tuba - dodaje z uśmiechem.

Superpełnię księżyca można było oglądać na podwórku przed szkołą oraz pod kopułą w obserwatorium (tam znajduje się największy teleskop). W obserwatorium odbywały się także wykłady i pokazy.


Zobacz także:

"Księżyc może wyglądać ciekawie, gdy wisi nisko nad horyzontem". Astronom o największej superpełni Księżyca od 68 lat:

(TVN/x-news)

Czytaj także

    Komentarze (2)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    as (gość)

    Ja tego dnia miałem super wielkiego penisa ! zresztą zawsze w pełni mam dużego ale tego dnia był galaktyczny ?