Mimo reklam sugerujących zbawienny wpływ suplementów diety na zdrowie eksperci alarmują, że nadmierne i niekontrolowane ich spożywanie może wywołać problemy ze zdrowiem Mimo reklam sugerujących zbawienny wpływ suplementów diety na zdrowie eksperci alarmują, że nadmierne i niekontrolowane ich spożywanie może wywołać problemy ze zdrowiem

Mimo reklam sugerujących zbawienny wpływ suplementów diety na zdrowie eksperci alarmują, że nadmierne i niekontrolowane ich spożywanie może wywołać problemy ze zdrowiem. (© archiwum PP)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła rynek supelemntów i podała, które z nich mogą nam szkodzić.

Suplementy diety to wcale nie jest samo zdrowie? Sanepid ostrzega - przedawkowanie takich specyfików może być groźne! Tymczasem jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne punkty handlujące „cudownymi mieszankami”, które - według reklamy - mają poprawić odporność i wpłynąć pozytywnie na kondycję. Z danych, do których dotarliśmy, wynika, że liczba „punktów handlowych”, nadzorowanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a które prowadzą sprzedaż detaliczną suplementów diety, w tym sprzedaż przez internet (oraz tylko sprzedaż internetową), drastycznie wzrosła. Podczas gdy w 2014 r. było ich 169, w ubiegłym sanepid mówił aż o 246.
Alarm w tej sprawie podnieśli także przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli, którzy wskazują, że „rynek suplementów diety wymaga pilnej poprawy regulacji dotyczących tych produktów”. - Badania laboratoryjne suplementów diety zlecone przez NIK wykazały, że wiele z nich nie wykazuje cech deklarowanych przez producentów, a zdarzają się też szkodliwe dla zdrowia. W sprzedaży - internetowej, ale i w sklepach stacjonarnych i aptekach - obok rzetelnych preparatów znajdowały się suplementy diety zafałszowane, zawierające np. bakterie chorobotwórcze, substancje zakazane z listy psychoaktywnych czy stymulanty podobne strukturalnie do amfetaminy, czyli działające jak narkotyki - zwracają uwagę urzędnicy.

Jak sytuacja wygląda na Pomorzu? - W ciągu ostatnich 2 lat odnotowaliśmy wzrost liczby podmiotów oferujących suplementy diety przez internet o 46 proc. - przyznaje Anna Obuchowska, zastępca pomorskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Mimo reklam sugerujących zbawienny wpływ suplementów diety na zdrowie eksperci alarmują, że nadmierne i niekontrolowane ich spożywanie może wywołać problemy ze zdrowiem.

- Niektóre suplementy, zwłaszcza witaminowe, zawierają bardzo wysokie dawki witamin, wielokrotnie przekraczające dzienne zapotrzebowanie na dany składnik - przestrzega Obuchowska. Podkreśla też, że stosowanie kilku suplementów diety i leków o zbliżonym składzie może spowodować przedawkowanie danej substancji. To jednak nie wszystko. Zdaniem specjalistów, składniki suplementów diety mogą wchodzić w interakcje z lekami, modyfikując ich działanie!

- Szczególnie niebezpieczne mogą być preparaty złożone, zawierające wiele różnych związków, w tym pochodzenia roślinnego, stosowane bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem - mówi. - Należy więc zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu suplementów diety przez osoby przyjmujące leki.

Równie ostrożnym trzeba być, kupując suplementy diety przez internet. W obrocie bowiem mogą znajdować się zafałszowane specyfiki, których rzeczywisty skład różni się od deklaracji producenta. Sanepid ostrzega także przed kupowaniem takich „wspomagaczy” z niesprawdzonych i niepewnych źródeł.

Jak więc bezpiecznie używać suplementów diety i czy w ogóle jest to wskazane? Anna Obuchowska przypomina, że prawidłowo zestawiona dieta pokrywa zapotrzebowanie na składniki niezbędne do funkcjonowania zdrowego organizmu. Suplementami diety nie zastąpimy zrównoważonego sposobu odżywiania i zdrowego stylu życia. - Nie powinno się stosować suplementów diety bez uzasadnienia bądź pod wpływem reklamy. Nie należy mylić ich z lekami - zaznacza.

Zgodnie z ustawodawstwem suplementy diety są żywnością, mimo że ich forma, np. kapsułka, tabletka, syrop czy fiolka, zbliżona jest do leków.

- Część suplementów diety jest sprzedawana w aptekach, jednak nie zmienia to faktu, że są środkami spożywczymi. Aby nie doszło do kupienia suplementu diety zamiast leku, należy przeczytać informację na opakowaniu produktu lub zapytać farmaceutę - wyjaśnia Anna Obuchowska. - Opakowanie suplementu diety zawsze zawiera określenie „suplement diety” oraz zalecaną do spożycia dzienną porcję, której nie należy przekraczać.


Wykaz suplementów diety, które w trakcie kontroli NIK zakwestionowane zostały przez Głównego Inspektora Sanitarnego na następnej stronie

Czytaj także

  Komentarze (4)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  dyktator (gość)

  Jerzy Zięba o jakości suplementów diety https://www.youtube.com/watch?v=LHUTtMwnfxs

  nie wierzcie mrzonkom. (gość)

  Troche juz ich sprawdziłem i powiem jedno: to zwykła strata pieniędzy i zdrowia.
  Mniej żreć i więcej się ruszać - są efekty 12 kg . z 82 na 70 :)