Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycją jest dzielenie się jajkiem i składanie sobie życzeń

Maria Poznańska
Święcenie pokarmów 2019
Święcenie pokarmów 2019 Przemyslaw Swiderski
Wielka Sobota to dzień w Kościele na wyciszenie i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Przez cały dzień wierni adorują w świątyniach Najświętszy Sakrament w przygotowanym Grobie Pańskim. Tego też dnia wierni zanosza do kościołów pokarm do poświęcenia. W koszyczkach z tradycyjna święconką znajdują się m.in. jajka, wędlina, chleb, ciasto, pieprz i sól.

Podczas niedzielnego śniadania wielkanocnego poświęcone pokarmy powinniśmy zjeść w pierwszej kolejności. Tradycją w polskich domach jest dzielenie się jajkiem i składanie sobie życzeń.

Wielka Sobota 2019. Święcenie pokarmów i modlitwa

W Wielką Sobotę nie tylko katolicy przychodzą do kościołów z koszykami wypełnionymi jajkami, chlebem, wędliną, ciastami; w tzw. święconym lub inaczej święconce znajduje się także sól, czasem ciasta czy słodycze, bukszpanowe gałązki i bardzo często baranek - symbol zmartwychwstałego Jezusa. Księża święcą te pokarmy, które są przeznaczone na świąteczny stół. Tym samym, w Kościele katolickim, kończy się czas postu.

Do wieczora nie sprawuje się mszy świętych, bardzo popularny jest za to zwyczaj odwiedzania Grobu Pańskiego. We wczesnym chrześcijaństwie był to dzień ciszy i postu z powodu żałoby apostołów.

Wielkanoc 2019. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej - w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum, umieszczaną w niektórych grobach figurę Chrystusa zdjętego z krzyża należy przykryć białym płótnem; obok pojawia się posąg Chrystusa zmartwychwstałego.

W kościele gasną światła, bo wigilia jest oczekiwaniem na zmartwychwstanie Chrystusa. Bogata liturgia Wigilii Paschalnej, stanowiącej centralny fragment Triduum, składa się z czterech części. Obchody zmartwychwstania Jezusa Chrystusa rozpoczynają się po zapadnięciu zmroku. Tym silniejszą wymowę zyskuje obrzęd tzw. liturgii światła. Przed kościołem rozpala się ognisko, którego płomienie zostają poświęcone przez kapłana, ubranego w białe szaty. Następnie od poświęconego ognia zapala się paschał (dużą świecę), symbolizujący Chrystusa, czyli Światłość świata, co ma uzmysławiać, że dokonała się Pascha, przejście z mroku do jasności, ze śmierci do życia.

Czekamy na Wasze zdjęcia koszyczków wielkanocnych pod adresem [email protected] lub w komentarzu pod postem:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tradycją jest dzielenie się jajkiem i składanie sobie życzeń - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto