Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Malborku wzięli udział w zajęciach Polskiej Akademii Dzieci

Redakcja
Fot. Archiwum Gimnazjum nr 3 w Malborku
5 października uczniowie pierwszej klasy politechnicznej Gimnazjum nr3 w Malborku uczestniczyli w zajęciach na Politechnice Gdańskiej w ramach Polskiej Akademii Dzieci.

Spotkanie rozpoczęło uroczyste wystąpienie rektora Politechniki Gdańskiej prof. Henryka Krawczyka inaugurujące rok akademicki 2012/2013. Młodzi słuchacze dowiedzieli się, że Politechnika Gdańska to uczelnia kształtująca wyobraźnię, ucząca, jak odkrywać prawdę. Jak prawdziwi studenci, uczniowie otrzymali indeksy i złożyli ślubowanie.
Pani dr A. Hoffman przybliżyła natomiast istotę Polskiej Akademii Dzieci, jako pierwszego na świecie uniwersytetu dla dzieci. PAD jest realizowana w dziesięciu miastach Polski i obejmuje 6000 uczniów.
Dwunastoletnia K. Sykuła wygłosiła wykład p.n.”Jak się dobrze uczyć?” Wyjaśniła kolegom i koleżankom na czym polega nauka wzrokowa. Przedstawiła m.in. niezbędnik wzrokowca, wyjaśniła, że zdenerwowanie utrudnia zapamiętywanie wiadomości. W sposób barwny i zabawny angażowała słuchaczy, w tym pierwszoklasistów ze szkół podstawowych.
Drugi wykład „Jak wiele jest rodzajów bakterii, w jakim środowisku żyją i jakie mają kolory?” wygłosiła dr G. Klein-Raina. Forma i treść została dostosowana do wieku słuchaczy. Dzieci dowiedziały się m.in. że najwięcej bakterii żyje u termitów. Każdy człowiek posiada dziesięć razy więcej bakterii niż własnych komórek. Młodzież dowiedziała się, jaką rolę pełnią neutrofile w organizmie człowieka, czy jak penicylina broni organizm przed „złymi” bakteriami. W sposób bardzo interesujący dr Klein-Raina przybliżyła środowisko życia tych drobin. Podała przykłady barwnych bakterii żyjących w gejzerach, a ich kolor zależy od miejscowej temperatury. Już Juliusz Verne opisywał świecenie bakterii jako świecenie morza. Zainteresowała dzieci bakteriami żyjącymi na śniegu Arktyki. Odżywiają się one substancjami nanoszonymi z kurzem z innych kontynentów. Okazało się, że świat małych jednokomórkowców jest bardzo ciekawy, a wśród tych drobin są karły i olbrzymy.
W trakcie wykładu dr Klein-Raina zadawała dzieciom pytania, a one inteligentnie na nie odpowiadały. Uczniowie oglądali również krótkie filmiki pokazujące bakterie „oczami” mikroskopu elektronowego. Bardzo chętnie dzieci zadawały pytania dr Klein-Raina, a w nagrodę otrzymywały układ okresowy pierwiastków chemicznych. Na zakończenie pierwszego spotkania na PG „młodzi studenci” PAD degustowali cukierki „krówki”.

Materiał nadesłany przez Gimnazjum nr 3 w Malborku

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto