Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kościele zamkowym wystawa z KUL i chorał gregoriański

rk
"Credo Bramą Wiary" to wystawa zorganizowana przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, a prezentowana obecnie w kościele Najświętszej Marii Panny w Muzeum Zamkowym. Podczas wernisażu zaśpiewał zespół ze Scholi Gregoriana Gedanensis na czele z wybitnym kantorem Robertem Pożarskim.

Przez wieki wierzono w piękną legendę, według której każdy z Dwunastu Apostołów przed ostatecznym rozejściem się na misje ułożył jedno zdanie Credo. To z tych pojedynczych wypowiedzi złożono modlitwę, po polsku zwaną także Składem Apostolskim. Legenda stała się fundamentem wyjątkowo bogatego i żywotnego nurtu ikonografii chrześcijańskiej, przedstawiającej Kolegium Apostolskie w kontekście ikonografii wyznania wiary.
- Credo Apostolskie jest jedyną formułą wyznania wiary, które zyskało trwałą (od IX w. aż po współczesność) reprezentację w sztuce. Bogactwo tego zasobu stara się przybliżyć wystawa "CREDO BRAMĄ WIARY", zorganizowana przez Katedrę Historii Sztuki Kościelnej Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prezentowana w oratorium zamku malborskiego z okazji oddania po latach konserwacji kościoła zamkowego na użytek zwiedzającym – wyjaśnia Tomasz Bogdanowicz, kierownik Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku.
Na wystawie eksponowane są fotogramy pochodzące ze zbiorów ks. prof. Ryszarda Knapińskiego, który od dziesięcioleci bada temat Credo w sztuce chrześcijańskiej, publikując liczne teksty dotyczące tego zagadnienia. Około 100 fotogramów to jedynie nikła część sporządzanego przez lata katalogu dzieł, ale daje możliwość zapoznania się z różnorodnością ikonograficzną i formalną prezentowanej problematyki.
Wśród wybranych dzieł przeważają grafiki, ze względu na niezwykłe bogactwo treściowe tej gałęzi produkcji artystycznej oraz wyjątkową skuteczność oddziaływania w całej Europie. Po wynalezieniu druku grafika, wydawana w rozmaitych technikach, stała się uniwersalnym nośnikiem treści propagujących prawdy wiary. Po to medium sięgali nie tylko katolicy, ale przede wszystkim wyznawcy reformowanego chrześcijaństwa.
Na wystawie prezentowane są także wybrane przykłady realizacji rzeźbiarskich, złotniczych i malarskich, co świadczy o długowiecznym trwaniu tej problematyki w kulcie religijnym.

Informacja Muzeum Zamkowego w Malborku

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto