Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Malborku rozpoczęło działalność Centrum Organizacji Pozarządowych. Zostań partnerem

Jacek Skrobisz
Przed malborskimi stowarzyszeniami otwiera się wielka szansa na rozwój i... większe pieniądze. Działalność rozpoczęło właśnie Centrum Organizacji Pozarządowych. Powołana przez Urząd Miasta instytucja ma na celu inkubowanie stowarzyszeń, a więc wszechstronne wsparcie w realizacji statutowych celów.

Urząd Miasta Malborka ogłosił dwa konkursy na prowadzenie COP. Pierwszy nie został rozstrzygnięty, bo nie wpłynęła żadna oferta. Do drugiego wpłynęła jedna, złożona przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Urząd zaakceptował ją i przekaże na COP 20 tys. zł dotacji (przy 10,7 tys. zł wkładu własnego RCIiWOP). Samorząd przekazał też organizacji pomieszczenie na poddaszu dawnej siedziby Malbork Welcome Center i to przy ul. Kościuszki stowarzyszenia mogą szukać pomocy i doradztwa.

Choć idea COP jest godna pochwały, to już na etapie konkursu pojawił się zgrzyt między urzędnikami i członkami Malborskiej Rady Organizacji Pozarządowej. Waldemar Klawiński, przewodniczący MROP, uważa, że źle się stało, iż opracowanie regulaminu konkursu nastąpiło z pominięciem ciała, które ma przecież doradzać burmistrzowi w zakresie współpracy ze stowarzyszeniami. Do wyboru podmiotu, który ma kierować COP-em, uwag już nie ma, bo to fundacja mająca na koncie prowadzenie wielu takich inkubatorów i doświadczona w szeroko pojętej ekonomii społecznej.

- Chcemy nawiązać partnerstwo z otwartością na potrzeby lokalnego środowiska. Chcemy przekazać pewną formułę organizacyjną i standardy, które przez lata wypracowaliśmy - wyjaśnia Jerzy Boczoń, prezes RCIiWOP.

COP ma działać od poniedziałku do piątku w godz. 14-20 i w jedną sobotę miesiąca prowadzić dyżur, ale to może ulec zmianie, jeśli tak zażyczą sobie miejscowe stowarzyszenia. Pojawia się na razie jedna wątpliwość. Choć RCIiWOP wygrało konkurs, to fizycznie w COP ma stacjonować tzw. asystent organizacji, którym ma być przedstawiciel lokalnego stowarzyszenia lub stowarzyszeń partnerskich. Partnerem może być każda chętna organizacja po spełnieniu określonych warunków. Nabór kandydatów trwa do 18 maja. Asystent ma być niejako pośrednikiem między lokalnymi stowarzyszeniami a RCIiWOP.

Nie ma co ukrywać, że środowisko organizacji wydaje się podzielone i często mało zaangażowane w budowę społeczeństwa obywatelskiego. Choć w Malborku jest ponad sto stowarzyszeń, to na wtorkowe posiedzenie MROP przyszła garstka osób. Inna rzecz, że nie wszyscy zostali skutecznie o posiedzeniu MROP poinformowani...

Powstanie COP daje wielką szansę na poprawę relacji nie tylko między stowarzyszeniami i urzędnikami, ale i samymi organizacjami pozarządowymi. To czas, by zacząć interesować się zmianami, by później nie krytykować, że jeden czy kilka najaktywniejszych podmiotów są największymi beneficjentami COP. Warto, bo w planach są m.in. szkolenia (np. z zakresu księgowości), coaching, doradztwo i przede wszystkim pomoc w pozyskiwaniu pieniędzy zewnętrznych. COP pomoże po nie sięgnąć, co daje nadzieje, że spory o miejskie dotacje nie będą już tak duże, jak w latach poprzednich.

Więcej informacji o działalności COP można znaleźć na profilu Facebook - TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto