Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W miejscu dawnej masowej mogiły w Malborku pojawi się pamiątkowa tablica

Jacek Skrobisz
Fot. Anna Arent-Mendyk
We wrześniu, po ośmiu latach od odkrycia w Malborku masowej mogiły skrywającej ofiary II wojny światowej, pojawi się tablica informująca, że w pobliżu zamku istniał grób ze szczątkami 2116 osób. Przedstawiciele polskiego i niemieckiego rządu uzgodnili już treść inskrypcji.

- Rozmowy trwały długo, bo dotyczyły treści i długości napisu. Informacja nie mogła być za długa, bo zależało nam, by zmieściła się na tablicy w kilku językach. Ostatecznie ustalono, że będzie w języku polskim, niemieckim i angielskim - mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Wpływ na treść miała Fundacja Pamięć, która z ramienia niemieckiego rządu zajmuje się ochroną miejsc pamięci, cmentarzy i grobów ofiar wojen, a także polska Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Napis ma brzmieć:

W tym miejscu odnaleziono podczas prac budowlanych w 2008 r. miejsce pochówku 2116 osób narodowości niemieckiej, które poniosły śmierć w Malborku/ Marienburg w 1945 r. Szczątki tych cywilnych ofiar II wojny światowej zostały ekshumowane i pochowane w 2009 r. na niemieckim cmentarzu wojennym w Glinnej (gm. Stare Czarnowo, woj. zachodniopomorskie).

Choć Instytut Pamięci Narodowej w 2009 roku badał mogiłę, to nie był w stanie dokładnie ustalić, jakiej narodowości są wszystkie ofiary. Założono, że byli Niemcami, którzy zginęli w wyniku działań prowadzonych z Armią Czerwoną, ale są co do tego wątpliwości.

- W tej mogile mogli być pochowani też Polacy, na przykład warszawiacy, którzy zostali wywiezieni do pracy na teren Prus Wschodnich, a potem przez niemiecki wówczas Malbork uciekali przed wojną. Wśród pochowanych w grobie ofiar mogły być też osoby innych narodowości, ale tego IPN nie ustalił - mówi Bernard Jesionowski, starszy kustosz Muzeum Zamkowego w Malborku.

Przypomnijmy, że na grób natrafiono przy ul. Sierakowskich (dawna ul. Solna) podczas prac ziemnych przygotowujących do budowy luksusowego hotelu. Znalezisko doprowadziło do przerwania inwestycji, a pomimo przesunięcia linii zabudowy przyszłego obiektu ostatecznie nie powstał, bo inwestor wkrótce popadł w tarapaty finansowe. Przez kilka lat władze Malborka nie były entuzjastycznie nastawione do fundowania tablicy w miejscu ekshumowanego grobu. Po prośbach części obecnych i byłych mieszkańców Malborka nowe władze obiecały taką tablicę zainstalować.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto