Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Miasta Malborka jest pierwsza wystawa [ZDJĘCIA]. Mieszkańcy mogą oglądać ją od niedzieli

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
"Miasto ludzi - ludzie miasta, Marienburg-Malbork" to ekspozycja inaugurująca działalność wystawienniczą Muzeum Miasta Malborka. Wernisaż odbył się w sobotę, a od niedzieli wystawę, która ma charakter czasowy, mogą oglądać mieszkańcy.

Muzeum Miasta Malborka, powstałe z inicjatywy Fundacji Mater Dei na mocy uchwały podjętej przez Radę Miasta, istnieje od początku bieżącego roku w budynku przy ulicy Kościuszki 54 (docelowo ma trafić do Ratusza Staromiejskiego). Przygotowania do pokazania pierwszej wystawy trwały około pięciu miesięcy. Sobotnia uroczystość stanowiła okazję dla dyrektor Doroty Raczkowskiej, by podziękować wszystkim, którzy przyczynili się już i przyczyniają się cały czas do powstawania zbiorów, oraz osobom, które pracowały nad wyborem eksponatów na pierwszą wystawę.

A nie było to takie proste. Pokaźną "bazę" stanowiła bogata kolekcja podarowana przez byłych malborczyków z Heimatkreis Marienburg i przywieziona w grudniu ubiegłego roku z Heimatkreisarchiv Marienburg/Westpreussen in Hamburg. Podczas sobotniej uroczystości jako pierwszy podziękowania odebrał Bodo Rueckert, przewodniczący byłych marienburczyków, który przekonał członków swojego stowarzyszenia do oddania prawie całego archiwum na rzecz tworzonego muzeum.

- Latem ubiegłego roku temat Muzeum Miasta nabrał dużego tempa. Zdecydowani mieszkańcy, również członkowie Fundacji Mater Dei, przedłożyli miastu bardzo dobrze uzasadniony wniosek na stworzenie muzeum, który ku naszemu zaskoczeniu, a jednocześnie radości został przyjęty po wielu obradach ze strony organów politycznych miasta Malbork - mówił Bodo Rueckert. - Dzisiaj Muzeum Miasta Malborka zostaje uroczyście otwarte. Chciałbym pogratulować państwu bardzo serdecznie tego pozytywnego wydarzenia w imieniu wszystkich jeszcze żyjących byłych mieszkańców Malborka. I dziękuję, że mogę wziąć udział w tej radosnej uroczystości. Życzę tej nowo powstałej instytucji kulturalnej w Malborku wielu sukcesów i mam nadzieję, że także eksponaty z archiwum Heimatkreis z Hamburga mogły i będą mogły przyczynić się do tworzenia Muzeum Miasta Malborka.

Dorota Raczkowska wyjaśniała, że pierwszym dużym zadaniem prowadzonego przez nią muzeum jest opracowywanie przywiezionych zbiorów.

- Dzięki współpracy z archiwum prowadzonym przez byłych mieszkańców do miasta powrócił bogaty zasób pamiątek, fotografii, dokumentów i książek, które pozwalają w szeroki sposób spojrzeć na naszą wspólną historię. Wszystkie zbiory muzealne są opracowywane przez społecznie współpracujące z nami osoby i stowarzyszenia i to dzięki ich zaangażowaniu możemy poszerzać wiedzę o mieście i pracować nad stworzeniem pierwszej stałej wystawy - mówiła pani dyrektor.

Bo obecna ekspozycja ma charakter czasowy. Nie tylko dlatego, że przygotowanie stałej wystawy wymaga dużo więcej czasu, ale decydują też względy inwestycyjne. Budynek, w którym mieści się muzeum, czekają prace termomodernizacyjne, co koliduje z planami wystawienniczymi.

Przy stworzeniu ekspozycji inauguracyjnej oprócz ułamka zbiorów przywiezionych z Hamburga wykorzystano też pamiątki podarowane przez obecnych mieszkańców Malborka w ramach trwającej akcji "Robimy Muzeum Razem", ale także jeszcze wcześniej, bo malborczycy zjawiali się z pytaniami, a potem z rodzinnymi "skarbami" już krótko po tym, gdy placówka zaczęła działalność.

Dwa źródła zbiorów, dwa okresy w dziejach współczesnego miasta, więc stąd pomysł, by przedstawić po 7 sylwetek mieszkańców z okresu do 1939 roku oraz z czasów powojennych do 1956 r. Na atrakcyjnych planszach z informacjami i fotogramami można zapoznać się z życiorysami postaci wybranych na wystawę. Z pierwszego okresu są to: przedsiębiorca Arnold Flatauer, burmistrz Bernhard Pawelcik, lotnik i nauczyciel Ferdinand Schulz, ks. Franz Pingel, artysta malarz Bruno Krauskopf, fotograf Ottomar Anschutz (wydał wiele serii malborskich pocztówek, wykonywał zdjęcia do roczników budowlanych zamku) i fotografik Ferdinand Schwarz.

Z Malborka lat 1945-1956 wybrano położną Wiktorię Wytrążek, fotografa Władysława Hodakowskiego (to jego autorstwa jest najbardziej znane zdjęcie zniszczonego zamku), Augustyna Szpręgę - pierwszego powojennego starostę malborskiego, ks. Konrada Willa, Arkadiusza Binnebesela - działacza społecznego i Piotr Szymskiego - pierwszego dyrektora ogniska plastycznego.

Burmistrz Malborka przypomniał, że pierwszym krokiem do stworzenia Muzeum Miasta było podjęcie w ubiegłym roku uchwały przez Radę Miasta, dziękował więc radnym za tamtą decyzję.

- Dzisiaj dziękujemy za ten drugi krok, pierwszą wystawę, którą muzeum zorganizowało, ale myślę, że tych wystaw będzie coraz więcej i idea muzeum będzie się rozwijała. I tego i pani dyrektor, ale przede wszystkim i wszystkim mieszkańcom serdecznie życzę - mówił Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Jednym z kolejnych kroków - w bliżej na razie nieokreślonej przyszłości, bo uzależnionych od potężnych pieniędzy na remont (ok. 18 mln zł) - będą przenosiny muzeum do docelowej siedziby, którą zgodnie z uchwałą Rady Miasta ma być Ratusz Staromiejski. Przypomniał o tym również na koniec swojego przemówienia Bernard Jesionowski, prezes Fundacji Mater Dei.

Uroczystość zakończył - inaczej być nie mogło - zespół Marienburg w składzie: Janusz Zdunek, Ireneusz Kaczmar i Rafał Baca.

Mieszkańcy po raz pierwszy mogą obejrzeć wystawę w niedzielę (17 czerwca) w godz. 12-17 w sali konferencyjnej budynku przy ulicy Kościuszki 54. O godz. 17 tego dnia rozpocznie się spotkanie z Ryszardem Rządem, autorem książki "Bedeker malborski" wydanej przez Muzeum Miasta Malborka.

Zobacz: Dni Malborka 2018 - Andrzej Piaseczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto