(© Fot. Archiwum/Aleksander Winter)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dziś przypada kolejna rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. Zachęcamy internautów do wysyłania swoich wspomnień na adres e-mail: db.malbork@prasa.gda.pl. Opublikujemy je w następnym, papierowym wydaniu "Dziennika Malborskiego" - 9 kwietnia. Mile widziane będą też Wasze zdjęcia związane z Ojcem Świętym.

Pięć lat temu, o godz. 21.37, odszedł Polak, który odmienił niejedno ludzkie życie. W całym kraju odbywać się będą uroczystości upamiętniające niezwykłą postać, jaką był Karol Wojtyła. Nie zabraknie ich również w Malborku.
Wyjątkowo w tym roku uroczystości związane z odejściem papieża-Polaka nie będą miały miejsca konkretnie w dniu jego śmierci z racji Wielkiego Piątku. Dziś w kościołach – zamiast dzwonków, organów i gitar – usłyszymy kołatki. Nie odbędzie się żadna msza, jest za to okazja do zadumy nad Męką Pańską.
– Decyzją Episkopatu Polski liturgiczne obchody rocznicy śmierci Jana Pawła II odbędą się w sobotę, 10 kwietnia – tłumaczy ks. Jerzy Pawelczyk, proboszcz parafii św. Mateusza w Nowym Stawie. – Jest to sobota poprzedzająca wigilię niedzieli Miłosierdzia Bożego. Święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła ustanowił właśnie Jan Paweł II.
Karola Wojtyłę wspominano w minioną środę podczas miejskiej drogi krzyżowej właśnie w Nowym Stawie. Oprócz rozmyślań nad ukrzyżowaniem Chrystusa była okazja do przypomnienia mieszkańcom Nowego Stawu, jaką osobą był Jan Paweł II. W procesji, w której uczestniczyli wierni z parafii św. Mateusza, przytaczano fragmenty nauk papieża oraz czytań.
Natomiast w najbliższy poniedziałek (5 kwietnia) w Malborku odbędzie się koncert „Wieża modlitwy" przygotowany przez miejscowy zespół Airam. Wokaliści wystąpią w kościele pw. bł. Urszuli Ledóchowskiej (osiedle Południe) po mszy o godz. 11.30.
– To będzie specyficzny koncert. Zaśpiewamy piosenki komponowane przez artystów polskich, będzie też repertuar związany z natchnieniem do modlitwy – mówi Maria Seibert, opiekunka zespołu.
Airam przedstawi m.in. takie utwory, jak „Wieża modlitwy", „Poza czas" czy dobrze znaną „Barkę" - ulubioną pieśń Jana Pawła II. Zaprezentowana będzie też poezja związana tematycznie z postacią papieża-Polaka.

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    ANDRZEJ.Ż (gość)

    Musi być jakiś wzór Moralny i Etyczny,PRECZ z LIBERALIZMEM I MASOŃSKIM POGAŃSTWEM, Oraz RÓBTA CO CHCETA .Dla wszystkich wierzących wszystkiego najlepszego Niech ZMARTWYCHWSTAŁY CHRYSTUS MA NAS WSZYSTKICH W OPIECE ORAZ WPŁYNIE NA ROZUM ATEISTOM ,POGAŃSTWU W EUROPIE.CO MA ŁĄCZYĆ NARODY W EUROPIE TRAKTAT LIZBOŃSKI, DOTACJE,PRZESTĘPCZOŚĆ.A gdzie etyka ,moralność i otwarcie się na innego człowieka.UE już nic nie uratuje przed UPADKIEM nawet jak by ogłosiła że przyjmuje chrześcijaństwo i KRZYŻ jest GODŁEM.Narody żyją bez Moralności i etyki liczy się tylko KONSUMPCJA ,KASA i własny NOS.Trzeba kształtować już od DZIECKA nowego CZŁOWIEKA po chrześcijańsku ,Islam zaleje EUROPĘ. Społeczeństwa w EUROPIE przeniknęła ZGNILIZNA.Tak właśnie wyglądało Cesarstwo RZYMSKIE przed UPADKIEM.A UE buduje drugi RZYM na nieszczęściu NARODÓW.Kościół Katolicki jak i inne religię też są w KRYZYSIE,zatracili DUCHA WIARY.