Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W środę Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Weź udział w przemarszu ulicami Malborka

Redakcja
Kadra i dzieci z ośrodka autystycznego integrują się ze szkołami. Tutaj podczas przeglądu teatralnego w Zespole Szkół nr 2
Kadra i dzieci z ośrodka autystycznego integrują się ze szkołami. Tutaj podczas przeglądu teatralnego w Zespole Szkół nr 2 Archiwum Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem
2 kwietnia przypada Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Właśnie z tej okazji i tego dnia Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku organizuje przemarsz ulicami miasta, który zakończy się happeningiem na pl. Jagiellończyka. Rozpoczęcie o godzinie 11 pod Starostwem Powiatowym w Malborku.

To nie będzie jedyna inicjatywa w ramach malborskich obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu. W środę (2 kwietnia) o godzinie 20 na niebiesko zostanie podświetlona siedziba Malbork Welcome Center. O godz. 21 organizatorzy zapraszają do wspólnej fotografii przy MWC.

Podświetlanie różnego rodzaju obiektów na niebiesko jest gestem solidarności z osobami autystycznymi. Tego typu akcje są w Polsce organizowane od 2011 roku pod hasłem "Na niebiesko dla autyzmu". Na świecie podświetlane już były m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, Opera w Sydney, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Spodek w Katowicach. W ubiegłym roku podświetlone zostały też okna malborskiego zamku. Przeczytasz o tym tutaj: Zamkowe okna podświetlone na niebiesko dla osób autystycznych

W powiecie malborskim osobami autystycznymi opiekuje się Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Działa on od 1997 roku. Obejmuje swą opieką dzieci i młodzież w wieku od 3 do 25 roku życia. Dla dzieci młodszych i ich rodziców SORW organizuje dodatkowo zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju. Od 1997 roku liczba wychowanków placówki zwiększyła się o ponad 400 procent - z 6 na 26.

W każdej z grup realizowany jest indywidualny program edukacyjno-wychowawczy dostosowany indywidualnie do potrzeb i możliwości rozwojowych każdego wychowanka. Głównym zadaniem ośrodka jest diagnozowanie, terapia i edukacja przygotowująca wychowanków, w miarę możliwości, do samodzielnego udziału w życiu społecznym.
Kadrę stanowią m.in. oligofrenopedagodzy, logopeda oraz neurologopeda. Każda z pracujących osób posiada wieloletnie doświadczenie w terapii osób z autyzmem. Więcej informacji na stronie internetowej placówki pod adresem www. autyzmmalbork. edu.pl.

Kadra malborskiej placówki przybliża naszym Czytelnikom temat autyzmu:
Nazwa pochodzi od greckiego słowa "autos" - czyli "sam". Osoby z autyzmem nie są jednak same - co roku wiele fundacji i organizacji działających na rzecz osób z autyzmem próbuje nam o tym przypomnieć organizując 2 kwietnia Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu oraz propagując akcję "Zaświeć się na niebiesko". Każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami ze spektrum autyzmu - wystarczy 2 kwietnia zapalić w oknie niebieską lampkę, założyć coś niebieskiego, propagować logo akcji w internecie lub wesprzeć organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując 1 proc. swojego podatku). Wiele miast na całym świecie od 2011 roku bierze udział w akcji "zaświeć się na niebiesko" (Light it up blue), oświetlając na niebiesko budynki. Na błękitno "zaświeciły się" już m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro czy opera w Sydney. Celem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzenia, które przez ONZ zostało uznane za jedno z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata (obok takich chorób jak np. nowotwory, cukrzyca i AIDS).
W ciągu ostatnich 20 lat znacznie wzrosła liczba osób z autyzmem. Nie wynika to jednak z rzeczywistego wzrostu zapadalności, ale w dużej mierze ze zmian klasyfikacyjnych (np. zaobserwowano, że wraz ze wzrostem zdiagnozowanych zaburzeń autystycznych spada liczba diagnozy upośledzenia umysłowego o nieznanej przyczynie). Na wzrost rozpoznawalności ma również wpływ coraz większa świadomość zaburzenia, wzrost liczby publikacji oraz zakres pomocy świadczonej przez placówki specjalistyczne. W Polsce problem autyzmu może dotyczyć, według danych szacunkowych, około 10 000 dzieci i młodzieży. Obserwowana jest również ponad 4-krotna przewaga chłopców nad dziewczynkami.
Autyzm nie jest zaburzeniem nowym - już w 1943 roku został wyodrębniony jako zespół chorobowy przez Leo Kannera. Od tamtego czasu wiele się zmieniło w kwestii postrzegania tego zaburzenia, zmianie ulegały również procedury diagnostyczno-terapeutyczne oraz systemy klasyfikacyjne. Najważniejszą zmianą było uznanie autyzmu za kontinuum, a później za spektrum objawowe. Obecnie do najważniejszych objawów autyzmu zalicza się: zaburzenia interakcji społecznych, zaburzenia w komunikowaniu się oraz ograniczone, powtarzające się i stereotypowe wzorce zachowań, zainteresowań i aktywności.
Niestety, autyzm nadal kryje w sobie wiele tajemnic - póki co, nie ustalono dokładnej przyczyny tego zaburzenia - istnieje na ten temat wiele teorii, często wykluczających się wzajemnie. Wokół autyzmu narosło wiele mitów i niepotwierdzonych naukowo spekulacji, np. istnienie potencjalnie wysokiej inteligencji u osób z autyzmem (tzw. mit Rain-mana), brak zaburzeń neurologicznych czy ,,zimność" i przesadna racjonalność rodziców tych dzieci. Obecnie wiadomo już na pewno, że nie ma jednej przyczyny autyzmu.
Współcześnie najwięcej kontrowersji wzbudza kwestia wpływu szczepień na powstawanie autyzmu - opinia środowiska naukowego nie jest w tej kwestii jednoznaczna. Póki co, nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających lub odrzucających ten pogląd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto