(© Fot. Materiały StowarzyszeniaOchrony Sów)

Stowarzyszenie Ochrony Sów i Malborska Grupa Lokalna Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zapraszają na bezpłatne warsztaty terenowe „SOS dla sów”, które odbędą się w Malborku 17 lutego.

Warsztaty odbywają się w ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie Ochrony Sów kampanii edukacyjnej pn. „Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności". Projekt dotowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Spotkanie w Malborku odbędzie się 17 lutego w godz. 17.30-20.30. Najpierw krótka prelekcja w skansenie rzemiosł (poziom -1) w Szkole Łacińskiej na Starym Mieście, a potem uczestnicy wyruszą w teren. Zapisy już trwają. Maksymalnie może wziąć udział 30 osób. Zgłoszenia przyjmuje Robert Parafiniuk z grupy OTOP: etnoreggae@gmail.com. Wszelkie zapytania można przesyłać na adres mailowy koordynatora projektu: ewelina.kurach@sowy.sos.pl, tel. 511 298 539.

Spacer w ramach warsztatów będzie okazją do prowadzenia nasłuchów sów.
- Wybierzemy się w rewir puszczyka Strix aluco - najpopularniejszego gatunku sowy w Europie. Uczestników warsztatów prosimy o zabranie latarek i odpowiedni, ciepły terenowy ubiór - informują organizatorzy.

Do tej pory w spotkaniach terenowych na Pomorzu uczestniczyło blisko 240 osób.

Organizatorzy o sowach
Warsztaty „SOS dla sów” są wyśmienitą okazją do poznania tajemnic sowiego życia, w tym ich obecności wśród ludzi. A jest to wąsko wyspecjalizowana grupa ptaków, która wzbudza zarówno euforię, zachwyt, jak i niekiedy strach. Ten strach wynika z niewiedzy, zabobonów i przekazywanych z pokolenia na pokolenie historii, które mogą wywołać ciarki na plecach.

Naszym spotkaniem chcemy przybliżyć ekologię tych ptaków. Opowiedzieć i pokazać ciekawostki z ich życia. Pokazać, w jaki sposób efektywnie możemy chronić sowy, jak prowadzić ich obserwacje i nasłuchy, by nie płoszyć i nie stwarzać zagrożenia dla ich życia.

Przybliżymy specyfikę prac badawczych nad sowami. Opowiemy o naszej niezwykle ważnej inicjatywie – Atlasie Sów Polski – bazie obserwacji żywych czy martwych osobników oraz śladów ich bytowania. Zależy nam na promocji atlasu wśród ludzi, by zebrać jak najwięcej danych, które posłużą do lepszego rozpoznania liczebności i rozmieszczenia tych ptaków w kraju oraz ich ochrony czynnej. Każdy z nas może mieć wkład w ten ważny popularnonaukowy cel.

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!