PZW chce kupić 0,36 hektara obok siedziby klubu Nogat PZW chce kupić 0,36 hektara obok siedziby klubu Nogat

PZW chce kupić 0,36 hektara obok siedziby klubu Nogat. (© Fot. Jacek Skrobisz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Urząd Miasta Malborka sprzeda atrakcyjną działkę nad Nogatem z... 93-procentowym upustem. Rada Miasta niejednogłośnie popiera tę decyzję.

Dwie działki nad Nogatem o wartości 758 tysięcy złotych Urząd Miasta Malborka sprzeda za jedyne 54 tys. zł. Nabywcą będzie elbląski okręg Polskiego Związku Wędkarskiego. Dla jednych to ukłon w stronę organizacji chcącej wykorzystywać nieruchomość na rekreację i naukę wędkarstwa, a dla innych niepotrzebna wyprzedaż majątku w rozwojowej części miasta.

Okręg PZW zwrócił się o zakup nieruchomości, z których korzystał na zasadzie użyczenia od grudnia 2011 do grudnia 2014 r., a potem na zasadzie dzierżawy od lutego 2015 r. Obecna umowa dzierżawy kończy się 30 września 2017 roku, a czynsz dzierżawny, jaki płaci związek wędkarski, wynosi rocznie 100 zł plus VAT. Chodzi o dwie działki o łącznej powierzchni 0,36 ha w sąsiedztwie dawnej plaży wojskowej, a dziś siedziby klubu kajakarskiego Nogat.

- Zgodnie z prawem taka instytucja może starać się o bonifikatę maksymalną w wysokości 99 procent, ale nie jest to organizacja działająca w charakterze charytatywnym, dlatego zaproponowaliśmy bonifikatę na poziomie 93 procent - wyjaśnia Marek Charzewski, burmistrz Malborka, i dodaje, że w PZW zarejestrowanych jest 1500 malborczyków.

Pozytywną opinię w sprawie zbycia działek dała Komisja Finansów i Rozwoju Miasta Rady Miasta, bo wędkarze mają tam prowadzić działalność statutową i m.in. uczyć młodzież wędkowania. Podczas poprzedniej sesji rada niejednogłośnie zgodziła się na sprzedaż z tak dużą bonifikatą. Samorząd sprzeda działki, choć nie wie nawet dokładnie, jak zostaną zagospodarowane. Wiadomo jedynie, że ma tam powstać stanica.

Transakcja budzi wątpliwości, bo to teren dobrze skomunikowany z ul. Armii Krajowej i Bażyńskiego, a więc tymi, gdzie planowana jest rozbudowa Malborka o nowe domy wielorodzinne. Za kilka lub kilkanaście lat, gdy zostanie wyremontowany bulwar nad Nogatem i pojawią się nowe domy, rzeka i bulwar staną się w końcu miejscem wypoczynku i rekreacji malborczyków. Potencjał tych terenów jest bardzo duży.

Urząd Miasta odpiera, że będzie miał prawo pierwokupu działek za 7 proc., jeśli PZW będzie chciał sprzedać nieruchomość.

PZW potwierdza, że zamierza stworzyć na tym terenie centrum wędkarskie dla dzieci i młodzieży. Mają się tam odbywać szkolenia uczestników szkółek wędkarskich w zakresie ekologii, etyki wędkarskiej i poszanowania przyrody.

- Teren będzie udostępniony dla wędkarzy do wędkowania, wodowania łodzi i przechowywania sprzętu wędkarskiego. Będziemy też starali się, aby działka była miejscem spotkań rekreacyjno-sportowych mieszkańców Malborka i okolic. W przyszłości zamierzamy teren działki ogrodzić i wyposażyć w odpowiednią infrastrukturę - informuje Zarząd Okręgu PZW w Elblągu.

Czytaj także

  Komentarze (22)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  taki mamy klimat (gość)

  Dorobek Charzewskiego po 2 latach na stanowisku?
  marnowanie czasu, gruntów miejskich, żadnej kreatywności, żadnych inwestycji, remontów, przejęcie roli pluszowego Marianka. Takimi posunięciami jak ta sprawa z przystanią wojskową tylko pogarsza swoją ocenę pan nauczyciel już teraz leci na miernych za chwile będzie ndst!
  To drodzy wyborcy kiedy referendum za odwołaniem?

  mar (gość) (miki)

  najlepiej niech to zarosnie w pi...u by moczykije miały gdzie wlewać w siebie piwo a i tak będziemy mącić wodę i hałasować w kilka upalnych dni w roku....a w takie dni podobno rybki nie biorą pozdro motorowodniak

  miki (gość)

  lepiej było to oddać lokalnym posiadaczom, którzy co roku robią na nogacie huk swoimi motorówkami i skuterami

  Wojtek (gość)

  Wow!!! Czynsz dzierżawny za teren w środku Malborka, w jednym z najatrakcyjniejszych miejsc wynosił 100 zł rocznie??? A teraz ten teren sprzedaje się z 93 % upustem?!! W takim miejsc? Nie wierzę... SZOK! PO PROSTU SZOK!!!

  Lipa (gość)

  Jak inwestor chciał zapłacić za dzierżawę kawałka parku to był hałas a teraz gdzie są obrońcy przyrody, drzewek, ptaszków, itp. gdzie petycje? protesty, ankiety, spotkania z mieszkańcami?? ;-) lipa jak nic