Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory w Malborku. Burmistrz Marek Charzewski przedstawił swój program. Mieszkańcy "za pomocą karty do głosowania wystawią ocenę"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W poniedziałek (1 października) podczas około 1,5-godzinnego spotkania w hotelu Stary Malbork burmistrz Marek Charzewski podsumował swoje cztery lata, przedstawił program wyborczy, zostali też zaprezentowani kandydaci do Rady Miasta z ramienia KWW Marka Charzewskiego.

Zobacz: Marek Charzewski o mijającej kadencji i swoim programie wyborczym (fragmenty)

Swoje wystąpienie Marek Charzewski zaczął od tego, na co wielokrotnie nacisk kładli jego oponenci: że - ich zdaniem - za dużo chodzi, a za mało zarządza miastem. Nie wprost, ale burmistrz odniósł się do tych uwag.

- W kampanii wyborczej obiecałem, że zawsze będę wśród ludzi, zawsze będę wśród mieszkańców. By tej obietnicy dotrzymać, zrezygnowałem ze wszystkich funkcji społecznych, ze wszystkich funkcji politycznych. Właśnie po to, żeby sto procent swojego czasu poświęcić samorządowi, mieszkańcom. Byłem w wielu miejscach, spotykałem wielu wspaniałych mieszkańców - mówił Marek Charzewski. - Cztery lata minęły bardzo szybko i już za chwilę będziemy kończyć kadencję. Z tej racji, że jestem urzędującym burmistrzem, dla mnie dzień 21 października ma dwojaki charakter. Po pierwsze, to przede wszystkim ocena. Mieszkańcy, którzy pojawią w lokalach wyborczych, za pomocą karty do głosowania wystawią ocenę Markowi Charzewskiemu. Tak w życiu człowieka czasami bywa, że się pełni różne funkcje i zajmuje różne miejsca. Zaczynając jako uczeń, student, byłem oceniany. Później przez 20 lat jako nauczyciel sam wystawiałem oceny. Po tych 20 latach znów wracam do sytuacji, kiedy to ja będę poddawany tej ocenie. Drugi aspekt związany z 21 października to oczywiście wybór nowych władz na nową kadencję.

Burmistrz podsumował mijającą kadencję według haseł, z jakimi szedł do wyborów w 2014 roku: "Mądrze", "Zdrowo", "Bezpiecznie", "Samorządnie". Przypomniał chyba wszystkie inwestycje i działania społeczne, które zostały przeprowadzone przez cztery lata. Część została wykonana w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Malbork-Sztum (projekty tworzone jeszcze przez poprzedników, a realizowane obecnie), część to pomysły obecnego włodarza.

Jedną z kontynuacji była budowa zaplecza socjalnego z parkingami i trzeciego boiska na Stadionie Miejskim przy ul. Toruńskiej. - To jest inwestycja pokazująca, jak ważna jest ciągłość samorządu. Nie ma się co obrażać na poprzedników, że coś zaczęli. Dlatego tutaj wielkie podziękowania dla poprzednich kadencji, a my szczęśliwie dokończyliśmy tę inwestycję - mówił Marek Charzewski.

Jednym z większych sukcesów, ze względu nie tylko na wymiar inwestycyjny, ale przede wszystkim społeczny, burmistrz nazwał z kolei budowę Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Jagiellońskiej, o którego powstanie członkowie Stowarzyszenia Pomocy Miś zabiegali przez kilkanaście lat z myślą o swoich niepełnosprawnych dzieciach.
- O ile poprzednie inwestycje mam zapisane w głowie, to tę mam zapisaną w sercu - mówił Marek Charzewski.

Jednym z ważniejszych posunięć, zdaniem burmistrza, było też wznowienie budowy mieszkań przez Malborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Powstaje drugi blok w tej kadencji, na kolejne dwa miejska spółka ma pozwolenia na budowę.

Podczas spotkania burmistrz podał, że w mijającej kadencji na inwestycje miejskie zostały pozyskane środki w wysokości ponad 50 mln zł, a koszt zadań inwestycyjnych wyniósł 83 mln zł.

Program wyborczy Marka Charzewskiego na lata 2018-2023 składa się z sześciu podstawowych założeń: "Malbork Inwestycje", "Malbork Mieszkania", "Malbork dla Inwestorów", "Malbork - dobre miejsce do życia", "Malbork - razem spędzamy czas wolny", "Partycypacja społeczna". Jak stwierdził kandydat, przy inwestycjach dużą wagę będzie chciał przykładać do pozyskiwania środków zewnętrznych.

- Jesteśmy komitetem zupełnie apolitycznym, dlatego nie interesuje nas, z jakiego źródła te pieniądze będą pochodzić. Czy to będzie pan marszałek, czy pan wojewoda, program Polska-Rosja, czy programy norweskie - . dla nas to nie ma znaczenia. Wszystkie środki, które Malbork może pozyskać, będziemy pozyskiwać - mówił Marek Charzewski.

Kandydat uważa, że niezależnie od tego, kto będzie burmistrzem i kto będzie zasiadał w Radzie Miasta, z nowych inwestycji priorytetem będą drogi. Włodarz zapowiedział też m.in. budowę basenu miejskiego. Temat modny w trwającej kampanii, ale też ważny, bo nie od dziś wiadomo, że pływalnia ZSP 4 "pęka w szwach".

- Jest duża dyskusja wśród kandydatów, czy basen miejski, czy hala widowiskowo-sportowa. Oczywiście, możemy założyć sytuację, że jest możliwa budowa hali widowiskowo-sportowej razem z basenem pływackim. Jeżeli stać będzie miasto na to, jeżeli będzie dofinansowanie takiego działania, to możemy to robić. Natomiast jeżeli będziemy mieć wybór, czy budować halę widowiskowo-sportową, czy budować pływalnię miejską, to myślę, że tutaj chyba wątpliwości nie ma, że tą podstawową inwestycją, której brakuje mieszkańcom, jest jednak pływalnia miejska - stwierdził burmistrz.

Kondycja MZK i przyszłość komunikacji miejskiej to kolejny temat obecny w kampanii wyborczej. Nie zabrakło go i u tego kandydata.

- Sprawa komunikacja miejska istnieć musi i istnieć będzie. Każdy, kto zna potrzeby mieszkańców, szczególnie tej starszej grupy - seniorów, nie wyobraża sobie, żeby komunikacji miejskiej nie było. Pierwszym elementem, o który musimy zadbać, jest infrastruktura taborowa. MZK ma autobusy, które już w tej chwili niektóre są pełnoletnie. Tym pierwszym elementem wprowadzenia dobrej komunikacji w Malborku jest uzyskanie nowego taboru. My wiedząc o tym, aplikujemy już do dwóch programów, które - mam nadzieję - pozwolą zakupić nowych 10 autobusów - mówił burmistrz.

Podczas poniedziałkowego spotkania wyborczego burmistrz zapowiedział też m.in. kontynuację budowy placów zabaw, rozbudowę monitoringu miejskiego i stworzenie miejskiej sieci zagrożeń. Zapewnił również, że bulwary nad Nogatem, o których mówią inni kandydaci, będą modernizowane w 2019 roku, bo - jak dodał - samorząd ma już zapewnione finansowanie z unijnego programu Polska-Rosja.

Pojawił się także temat kina miejskiego. Burmistrz zapowiada, że 8 października ma być podpisana umowa na dzierżawę sali kinowej do końca 2020 roku. - To był chyba, jeśli chodzi o imprezy kulturalne, jeden z najważniejszych postulatów, który spływał szczególnie od seniorów - dodał.

W kolejnym punkcie spotkania "jedynki" na listach KWW Marka Charzewskiego do Rady Miasta, czyli Kazimierz Pietkiewicz, Marek Charzewski i Jan Tadeusz Wilk przedstawili kandydatów.

Program wyborczy Marka Charzewskiego

1. Malbork Inwestycje
- dokończenie inwestycji miejskich (bulwary nad Nogatem, dwie przystanie kajakowe w Parku Północnym i przy plaży miejskiej, kolektor deszczowy, ul. Słowackiego)
- pozyskanie środków zewnętrznych na kolejne inwestycje (drogi, ścieżki rowerowe, basen miejski, Ratusz Staromiejski)

2. Malbork Mieszkania
- wspieranie wszystkich możliwych form budowy mieszkań
- remont pustostanów
- rozwój budownictwa TBS z mieszkaniami dedykowanymi
- budowa mieszkań socjalnych i komunalnych
- pomoc i wspieranie deweloperów w budownictwie mieszkaniowym
- rewitalizacja 10 budynków komunalnych i 40 wspólnot mieszkaniowych

3. Malbork dla Inwestorów
- nowe inwestycje w strefie gospodarczej
- dalszy rozwój rodzimych firm produkujący i świadczących usługi
- kontynuowanie ułatwień dla przedsiębiorców we współpracy z Radą Gospodarczą
- inwestowanie w infrastrukturę dla przedsiębiorców

4. Malbork - dobre miejsce do życia
Rodzina i dzieci: miejsce dla każdego dziecka w żłobku i przedszkolu; utrzymanie wysokiego poziomu nauczania w szkołach i przedszkolach; dobra, sprawna komunikacja miejska dla mieszkańców; Malbork dobrze skomunikowany z Metropolią Trójmiejską; placówki wsparcia dziennego dla rodzin; wsparcie rodzinnych ogrodów działkowych.

Zdrowie: inwestycje w miejsca rekreacyjne i sportowe; programy inwestycyjne i edukacyjne dotyczące
ochrony środowiska; kontynuacja bezpłatnych badań i szczepień dla uczniów oraz inicjatyw promujących zdrowy
tryb życia; tworzenie klubów seniora.

Bezpieczeństwo: stworzenie miejskiej mapy zagrożeń; rozbudowa miejskiego monitoringu; likwidacja barier dla osób z niepełnosprawnościami.

5. Malbork - razem spędzamy czas wolny
- kino miejskie
- imprezy miejskie dla wszystkich
- rozwój Muzeum Miasta Malborka
- wymiana mieszkańców w ramach współpracy z miastami partnerskimi

6. Partycypacja społeczna
- kontynuacja Budżetu Obywatelskiego i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Junior, wspieranie organizacji pozarządowych, Rady Seniorów, Malborskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Rady Gospodarczej
- powołanie zespołu ds. funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto