Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa broni orientalnej w Malborku jedną z największych w Europie

Radosław Konczyński
Wystawa stała zamkowych militariów powiększyła się o część niezwykłą o nawie "Orient - uzbrojenie perskie, indoperskie i tureckie". Broń orientalną można oglądać od 25 czerwca na podstryszu skrzydła wschodniego Zamku Średniego w Muzeum Zamkowym.

Dzień wcześniej w muzeum odbył się wernisaż nowej ekspozycji. Dyrektor Mariusz Mierzwiński przypomniał, że jest ona efektem długoletniej współpracy z gdańszczaninem - prof. Lechem Kobylińskim. Wszystkie zabytkowe obiekty na wystawie pochodzą z jego kolekcji. Część została zakupiona przez malborską instytucję, część profesor przekazał w darze.

Za kupione zbiory, wycenione na 740 tys. zł, muzeum zapłaciło kolekcjonerowi połowę tej ceny, przy czym większą jej część stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie, razem z podarowanymi, pozyskanych zostało 161 zabytków.

Na ekspozycji zostały zaprezentowane militaria perskie, indoperskie, afgańskie, tureckie i pochodzenia bałkańskiego, występujące w XVI-XIX w. Są to przede wszystkim szable perskie i indoperskie (szamsziry) z głowniami wykutymi z bułatu, popularnie zwanego stalą damasceńską. Białą broń kłutą wzbogacają puginały perskie i mogolskie.

Najstarsze szable pochodzą z czasów panowania szacha Abbasa I (1587-1629), większość z okresu jego następców z rodu Safawidów (do 1735/36 r.). W kolekcji znalazło się też kilka przykładów zbroi, bogato dekorowanych hełmów i karwaszy, strzelb, pistoletów i broni drzewcowej.

Podczas wernisażu profesor Kobyliński - wybitny znawca tematu - stwierdził, że tę kolekcję broni orientalnej bez wątpienia można uznać za jedną z największych w Europie.

"Orient. Uzbrojenie perskie, indoperskie i tureckie" to dopełnienie wystawy stałej już wcześniej udostępnionej na tym samym poziomie skrzydła wschodniego Zamku Średniego - o nazwie "Zbrojownia malborska. Oręż europejski". Zabytkowe obiekty z obu ekspozycji są wyeksponowane w dwóch salach o łącznej powierzchni ok. 700 m kw. Adaptacja podstrysza wraz z pracami konserwatorsko-remontowymi i stworzeniem nowej aranżacji dla zabytków kosztowała prawie 5 mln zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto