Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagraniczna współpraca Malborka. Były wyjazdy, będzie nowy partner?

Jacek Skrobisz
Zamek w Kilkenny
Zamek w Kilkenny Fot. youririshadventure.com
Monheim, Troki, Viljandi, Kilkenny - do trzech pierwszych miast w ostatnich tygodniach udały się delegacje Malborka, z czwartym samorząd chce nawiązać współpracę.

Irlandzkie miasto Kilkenny może zostać siódmym miastem partnerskim Malborka. Za pośrednictwem ambasady Polski w Irlandii władze miasta nawiązały już kontakt z samorządem z Wysp Brytyjskich.

- Rozmowy są na bardzo wstępnym etapie - mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka. - Skontaktował się z nami przedstawiciel ambasady Polski z pytaniem, czy bylibyśmy zainteresowani współpracą z miastem Kilkenny. To zapytanie zbiegło się z wizytą ambasadora w tej miejscowości. Jak nas poinformowano po tym spotkaniu, władze irlandzkiego samorządu są bardzo zainteresowane nawiązaniem z nami współpracy, więc będziemy teraz kontynuowali rozmowy. Malbork byłby pierwszym polskim partnerem Kilkenny.

Oba miasta łączy średniowieczna historia i, a jakże, zamek. Kilkenny Castle powstało na początku XIII wieku i dziś jest udostępnione do zwiedzania. W tym samym wieku wybudowano katedrę św. Kanizjusza, jednego z dwunastu apostołów Irlandii i celtyckiego świętego Kościoła Katolickiego. W mieście będącym znanym ośrodkiem turystycznym żyje ok. 9 tys. mieszkańców, ale populacja regionu wokół miasta wynosi ok. 25 tys. osób.

O ile ta współpraca zagraniczna jest na wstępnym etapie, to w ciągu kilku ostatnich tygodni doszło do trzech wyjazdów delegacji Malborka.

Od 30 kwietnia do 2 maja burmistrz Marek Charzewski przebywał w niemieckim Monheim nad Renem.Wybrał się razem z uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej, którzy wzięli udział w wymianie młodzieży zorganizowanej przez Stowarzyszenia Miłośników Muzyki (przebywali tam do 4 kwietnia).

Burmistrz spotykał się tam z Danielem Zimmermannem, tamtejszym burmistrzem oraz z członkami "Kręgu przyjaciół Malborka" i przedstawicielami tamtejszych partii politycznych.

W skład delegacji oprócz burmistrza weszła Katarzyna Fabiańska, zajmująca się w Urzędzie Miasta współpracą zagraniczną (przebywała w Monheim do 4 maja). Zakwaterowanie i wyżywienie zapewniło miasto Monheim. Całkowity koszt wyjazdu wyniósł ok. 2300 zł.

***
30-31 maja litewskie miasto partnerskie Malborka, obchodziło „Święto Trok”. Z tej okazji zaproszeni na święto zostali też przedstawiciele Malborka. Święto Trok to radosne święto kultury z koncertami, pokazami tanecznymi lokalnych zespołów i młodzieży.

- W czasie pobytu, delegacja z Malborka - Marta Wróblewska, asystent burmistrza, oraz Katarzyna Jaskólska, p.o. dyrektor Malbork Welcome Center, spotkała się z wicemer rejonu trockiego Marią Pucz, która jest członkiem Rady Naczelnej Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Pani Maria Pucz opowiedziała delegacji o najbliższych wydarzeniach kulturalnych w rejonie trockim oraz pokazała najpiękniejsze miejsca na zamku w Trokach. Na koniec wicemer zapowiedziała, że podczas najbliższej wizyty w Polsce z pewnością odwiedzi Malbork – informuje Urząd Miasta Malborka.

Delegacja: Marta Wróblewska, Katarzyna Jaskólska, kierowca. Organizatorzy zapewniali zakwaterowanie i wyżywienie. Na Litwę pojechano samochodem służbowym Urzędu Miasta.

Zdjęcia z Trok - 2-10
***
Do estońskiego Viljandi malborska delegacja pojechała 4-7 czerwca. Odbyły się tam 35 Dni Międzynarodowego Związku Hanzy, do którego należy też Malbork. W uroczystościach wzięło udział ponad 70 miast z Polski (Gdańsk i Toruń), Niemiec, Norwegii, Anglii, Litwy, Łotwy i Rosji.
45 miast, w tym Malbork, zaprezentowało się na własnych stoiskach promocyjnych, które znajdowały się w centrum Viljandi i były chętnie odwiedzane przez mieszkańców, turystów oraz uczestników tego wydarzenia. Okazało się, że wielu Estończyków odwiedziło już nasze miasto lub zamierza to zrobić w niedługim czasie, wielu też udało się przekonać do takiej wyprawy – poinformował Urząd Miasta Malborka na swojej stronie internetowej.

Podczas Dni Hanzy delegacja, w skład której weszli m.in. wiceburmistrz Jan Tadeusz Wilk i radna Bożena Piątkowska, wzięła udział w spotkaniach zorganizowanych przez gospodarzy - miasto Viljandi, Lubekę będącą siedzibą Hanzy i przez przyszłorocznych organizatorów Dni Hanzy - Bergen w Norwegii.

Zastępca burmistrza wziął też udział w Konferencji Gospodarczej pod hasłem „Gospodarka kulturalna i kreatywna”, na której o swojej działalności opowiedziały najbardziej prężnie działające w tej branży firmy estońskie. Konferencję otworzył prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

- W zjeździe udział wzięło również dwóch członków Młodzieżowej Rady Miasta Malborka - Patrycja Skibiak i Adrian Mechut, którzy uczestniczyli w „youthHansa” - europejskim spotkaniu młodzieży. Wszyscy uczestnicy zakwaterowani byli razem na wielkie sali teatralnej, co zdecydowanie sprzyjało integracji i poznaniu się. Nasi reprezentanci brali udział warsztatach fotograficznych i chemicznych, w spotkaniach i imprezach kulturalnych. Nawiązali wiele nowych znajomości i wymienili doświadczenia na temat funkcjonowania podobnych organów w innych miastach - informuje Urząd Miasta.

Skład delegacji Malborka: Jan Tadeusz Wilk, Bożena Piątkowska, Katarzyna Fabiańska (Urząd Miasta), Dawid Rumak (MWC), Patrycja Skibiak, Adrian Mechut (MRMM). Koszt wyjazdu i pobytu w Viljandi został podzielony między Urząd Miasta i Malbork Welcome Center. Organizatorzy Dni Hanzy nie zapewniali zakwaterowania i wyżywienia. Całkowity koszt samorządu wyniósł ok. 9 tys. zł. Dodatkowo stoisko promocyjne na 4 dni z wyposażeniem kosztowało MWC 450 euro.

Zdjęcia z Viljandi 11-22

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto