Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żuławskie Targi Rolne 2018 w Starym Polu [ZDJĘCIA, FILM]. Maszyny, wystawa zwierząt i czempionat konia sztumskiego

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Po raz dwudziesty piąty w Starym Polu odbyły się Żuławskie Targi Rolne organizowane przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. To jedna z największych tego typu imprez na Pomorzu. Po raz dziewiętnasty towarzyszyła im Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych.

Zobacz: XXV Żuławskie Targi Rolne w Starym Polu

Czerwcowa impreza obchodziła w tym roku jubileusz. To zawsze okazja do podsumowań.

- Targi mają swój „srebrny jubileusz” i w związku z tym pokusiliśmy się o drobne podsumowania. Jeśli zsumujemy dane ze wszystkich poprzednich edycji, to w tym czasie gościliśmy już około 10 tysięcy wystawców. A z szacunkową liczbą odwiedzających nas gości myślę, że w tym roku dobijemy do miliona - mówił nam jeszcze przed targami Antoni Hajdaczuk, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Starym Polu.

Średnio tereny PODR w ostatnich latach w targowy czerwcowy weekend odwiedzało 40 tys. zwiedzających z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Wystawców (wliczając dosłownie wszystkich, którzy się zaprezentują) było podczas jubileuszowej edycji około 300. Organizatorzy przygotowali dla każdego coś miłego. Nie tylko dla rolników, bo celem imprezy jest też przyciąganie mieszkańców miast i pokazywanie im rolnictwa w „pigułce”.

Oczywiście punktami programu, wokół których przez lata impreza rosła w siłę, są park z maszynami rolniczymi i zwierzęta hodowlane. Tego nigdy nie może zabraknąć, aczkolwiek z biegiem czasu zmian nie da się uniknąć.

- Cenne jest to, że lata mijają, trendy się zmieniają, a nasze targi trwają. Oczywiście, życie wymusza pewne zmiany, bo to jest związane m.in. z koniunkturą w rolnictwie - wyjaśnia Antoni Hajdaczuk. - Parę lat temu rozkwitał silnie sektor maszyn i urządzeń rolniczych, co wynikało z dofinansowania unijnego. Wiele gospodarstw zostało zmodernizowanych, a przecież sprzęt rolniczy to nie bułki, tylko inwestycje na lata. Dlatego gospodarze teraz mniej kupują i tę tendencję widać również na naszych targach. Sektor maszynowy jest mniejszy.

Zmieniła się też Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, która po raz dziewiętnasty towarzyszyła Żuławskim Targom Rolnym. Goście PODR będą mogli zobaczyć dwa gatunki zwierząt: konie i bydło mięsne.

- To wynika też z pewnego spojrzenia na sprawy przez naszych partnerów, bo my jako organizatorzy tylko pomagamy - udostępniamy place, ringi, którymi dysponujemy, a głównymi gestorami są związki hodowców. W przypadku bydła mlecznego, którego nie zobaczymy kolejny rok z rzędu, zdecydowała polityka tego związku. Postanowił organizować elitarne, bo tylko dla rolników targi. Natomiast w przypadku trzody chlewnej zdecydowało zupełnie co innego - mówi Antoni Hajdaczuk.

Czyli zagrożenie ASF - afrykańskim pomorem świń. Powiatowy lekarz weterynarii nie zgodził się na obecność trzody na targach.

W ramach regionalnej wystawy po raz trzeci odbył się Krajowy Czempionat Konia Sztumskiego, organizowany przez Pomorski Związek Hodowców Koni z siedzibą w Malborku. Zgłosiło się 18 hodowców z województwa pomorskiego i czterech z woj. warmińsko-mazurskiego, w sumie z 38 końmi. Komisja wystawiała noty w czterech kategoriach: klacze 1-roczne, ogiery 1-roczne, klacze 2-letnie i ogiery 2-letnie.

Na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych rolnicy prezentowali też bydło mięsne trzech ras: limousine, charolaise i hereford. W każdej z tych ras komisja oceny zwierząt złożona z przedstawicieli Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego wybrała czempiony i wiceczempiony z podziałem na kategorie: jałowice do 18 miesięcy, jałowice powyżej 18 miesięcy oraz krowy z cielęciem.

W ramach targów w Starym Polu można też było obejrzeć małe zwierzęta - króliki, drób, gołębie rasowe i ptactwo ozdobne, zaprezentowane przez hodowców z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Ponadto w ofercie było: chemia w rolnictwie; pasze i dodatki paszowe; ogrodnictwo i szkółkarstwo; ekologia i ochrona środowiska; stoiska z regionalnymi wyrobami spożywczymi z Polski i zagranicy (wędliny, sery, pieczywo); samochody; blok handlowy (tzw. manhattan); instytucje działające na rzecz rolnictwa i w branży okołorolniczej.

Tradycyjnie organizatorzy docenili wystawców za "Hit targowy", walory marketingowe stoiska i rozwiązania ekologiczne w rolnictwie. Rozstrzygnięty też został wojewódzki etapu konkursu KRUS "Bezpieczne gospodarstwo". Wszystkim uczestnikom gratulował wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki, a wśród wyróżnionych znaleźli się Emilia i Leszek Paskowie ze Świerków (gm. Nowy Staw).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto