MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia otwiera swoje muzea w szczególną noc. Co będziemy mogli zobaczyć w sobotę?

KŁG
Europejska Noc Muzeów również w Gdyni!
Europejska Noc Muzeów również w Gdyni! Łukasz Kamasz
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Gdyni miejskie placówki otworzą swoje bramy dla wszystkich zwiedzających. To właśnie specjalnie dla nich przygotowano specjalne atrakcje, które będzie można zobaczyć m.in. w Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni czy Muzeum Marynarki Wojennej.

Europejska Noc Muzeum w Gdyni. Co na nas czeka?

Do wspólnej zabawy zaprasza m.in. Muzeum Miasta Gdyni, które przygotowało np. warsztaty tworzenia kostiumów dla rodzin z dziećmi.

– Z okazji tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów przygotowaliśmy prawdziwą petardę, ponieważ przybywa do nas Jakub Szczęsny, bohater wystawy „Polskie Projekty Polsce Projektanci”. Finisaż wystawy odbywa się dzień po Nocy Muzeów, więc robimy preludium do tego, ponieważ Jakub Szczęsny przygotował specjalną grafikę. Podczas Nocy Muzeów będzie można przyjść z własnymi koszulkami, albo też zakupić je w naszym muzealnym sklepie, i wykonać piękną rycinę przedstawiającą lemura – mówi Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni.

Co się wydarzy tej nocy w muzeum?

  • godz. 18.00 -19.00 – Czyste szaleństwo – warsztaty tworzenia kostiumów dla rodzin z dziećmi (obowiązują wcześniejsze zapisy),
  • godz. 19.00-22.00 – Lemurowanie – wspólne tworzenie koszulek, toreb i czego dusza zapragnie z wyjątkową, przygotowaną właśnie na tę okazję, specjalną grafiką Jakuba Szczęsnego,
  • godz. 19.00-22.00 – DJ-set na schodach muzeum: Tomek Hoax / Marcin Szulc / Coastline Northern Cuts,
  • godz. 19.00-20.00 – ambientowa strefa magicznych pejzaży: na muzealnym tarasie dwie wspaniałe wystawy do zobaczenia wieczorową porą „Gdynia – Dzieło Otwarte” i „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci”,
  • godz. 20.00-00.00 – „Gdynia Nadaje: Dzika Noc” – spacer historyczny z ogniskiem

Wszystkich tych, którzy podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów chcą uciec od tłumów i spędzić czas na łonie natury, pracownicy muzeum zabiorą na nocny spacer przez historię jednej z najstarszych części Gdyni – Wielkiego Kacka. Trasa wędrówki (około 9 kilometrów) będzie prowadziła przez miejskie i leśne zakątki Wielkiego Kacka, a zakończy się wspólnym ogniskiem na Leśnej Polanie w okolicy ulicy Szafranowej 65. Prowiant na ognisko we własnym zakresie. Zalecenia? Wygodny ubiór oraz własna latarka do poruszania się po zmierzchu, szczególnie w terenie leśnym. Mile widziani zarówno gdynianie, jak i turyści. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

- Poznamy „dziki” charakter tego miejsca, które do 1953 roku było jeszcze kaszubską wsią - podkreślają pracownicy Muzeum Miasta Gdyni. - Przy oświetleniu latarek poszukamy śladów codziennego życia jej mieszkańców. Przyjrzymy się światłom semaforów, odkrywając kolejowe wątki w jej dziejach. Słuchając miejscowych legend i tajemniczych historii rozejrzymy się za pozostałościami po najdawniejszych mieszkańcach tego terenu oraz ich wierzeń, przyglądając się rozbłyskującym Błędnym Ognikom w dzikich, leśnych ostępach Kocich, Krowich i Końskich Łąk. W blasku księżyca przejrzymy się w tafli Jeziora Kackiego. Przy świetle świec napijemy się krystalicznie czystej wody ze Źródła Marii. A na koniec spaceru podzielimy się swoimi historiami przy nocnych rozmowach w poświacie ogniskowych płomieni na dzikiej, leśnej polanie.

Muzeum Emigracji

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Emigracji upłynie pod znakiem marzeń i …snów. Przestrzenie muzealnych korytarzy wypełnią oniryczne dźwięki, wizualizacje i multimedialne projekcje. Dzięki nim zanurzymy się w świat sennych marzeń. To będzie niezwykła atrakcja – dzięki interaktywnej instalacji wizualnej i autorskiemu muzycznemu live-act będziemy mieli szansę zobaczyć swoje sny w całkiem nowej, artystycznej odsłonie.

– Muzeum Emigracji przyłącza się do tej imprezy i na tę noc zaplanowaliśmy coś specjalnego. Otworzymy Centrum Obsługi Snów, co oznacza, że kiedy do nas państwo przyjdziecie, będziecie mogli zapisać swój sen, nawet ten najdziwniejszy, a my stworzymy do tego grafikę, wizualizację oraz muzykę. Te wizualizacje będą pokazywane na wielkim ekranie. Dodatkowo oczywiście zatroszczymy się o naszych najmłodszych odwiedzających – zachęca Ludwika Radacka-Majek z Muzeum Emigracji.

Wystarczy 18 maja po godz. 19.00 przyjść do Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1, w specjalnie przygotowanym Centrum Obsługi Snów wypełnić kartę snów.

Oprócz Centrum Obsługi Snów tradycyjnie czeka na nas wystawa stała – tym razem ze specjalnym wątkiem związanym z marzeniami sennymi. W czasie Nocy Muzeów dowiemy się, jak o snach pisali najwybitniejsi przedstawiciele Wielkiej Emigracji. Wspólnie prześledzimy też zmiany, jakim na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci ulegały nasze przyzwyczajenia związane ze snem.

Więcej szczegółów znajdziemy na stronie Muzeum Emigracji.

Konsulat Kultury

– Zapraszamy do eksplorowania sztuki wizualnej, sztuki filmowej. Będą też do zobaczenia obrazy. Bardzo szczególne, które zupełnie inaczej wyglądają nocą, inaczej w dzień – mówi Beata Nawrocka, dyrektorka Gdyńskiego Centrum Kultury.

Program wydarzeń:

„Co nas straszy w Konsulacie?” – gra po konsulacie / od godz. 20.00

Na terenie budynku rozpocznie się gra „Co nas straszy w Konsulacie?”, która przeprowadzi nas przez historię zaginionego przed laty pastora, przybliży uczestnikom szwedzkie zwyczaje, pokaże nieznane zakamarki, tajemnice i kilka miejskich legend, które mogą doprowadzić człowieka na skraj załamania nerwowego.

„Oddychaj” – instalacja foto-video artystki Joanny Borowiec / od godz. 19.00

„Będzie sobie raz” – film krótkometrażowy. Gatunek sci-fi, czas trwania: 8 minut, reż. Christophe Fremaux / od godz. 19.00 (powtórka co 8 minut)

Film w reżyserii Christophe Fremaux opowiada o możliwej przyszłości w wersji dystopii czy utopii. Być może w odległej lub bliskiej przyszłości szczytem doświadczenia byłoby odkrycie na nowo naturalnej banalności.

„Dzień i noc” – mini wystawa podświetlanych obrazów autorstwa Marleny Majchrzak / od godz. 19.00

Abstrakcje Marleny Majchrzak to szalony taniec kolorowych linii i plam, sugestywnych form. Konkretniejsze kształty nabierają życia i znaczenia dzięki gestom artystki. Podczas nocy muzeów obrazy zmienią swoje oblicze w dzień i w nocy. Zobaczymy je w dwóch odsłonach kiedy w świetle reflektorów ożyją i przemienią się między świtem a zmierzchem.

Więcej informacji o Nocy Muzeów znajdziemy na stronie Gdyńskiego Centrum Kultury.

Muzeum Marynarki Wojennej

Tutaj do zwiedzenia będą trzy wystawy: „Zbrojownię Muzeum Marynarki Wojennej”, wystawę stałą „Mamy rozkaz Cię utrzymać…”, „W świecie dawnych żaglowców” oraz Ekspozycję Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego.

– Nowością będzie zabytkowa kuźnia polowa i zupełnie nowa wystawa broni historycznej. Oczywiście zapraszamy rodziny z dziećmi, będzie namiot z grami i zabawami dla dzieci, będą pokazy wirtualnej rzeczywistości, gdzie będzie można odbyć spacer po okręcie podwodnym. No i zwykle zamknięty dla zwiedzających nasz magazyn podziemny również odkrywa swoje podwoje – informuje Małgorzata Derlacz-Chmielowiec, kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

W programie:

  • kuchnia polowa z wojskową grochówką,
  • STAR 660 M2 – ekspozycja broni wewnątrz pojazdu,
  • namiot promocyjny MMW z zabawami dla dzieci,
  • możliwość zwiedzania zdwojonej armaty 130 mm oraz stanowiska dowódczo-dalmierzowego z ORP Wicher II,
  • nauka udzielania pierwszej pomocy – Hufiec ZHP Sopot im. MW,
  • wystawa broni historycznej,
  • zabytkowa kuźnia polowa,
  • grupy rekonstrukcji historycznej – Grupa „Sojusz”, „Fort”, „Obrony Wybrzeża”, „North Regiment”, „Tobie Polsko”, „Devil Dogs”, „Seabees Nord” i inne,
  • pokazy DART – Gdyńskie Stowarzyszenie Steel Darta „Błyskawica”,
  • pokazy VR – spacer po okręcie podwodnym,
  • podziemny magazyn studyjny (klasyczny sprzęt nurkowy).

Muzeum Marynarki Wojennej i ORP „Błyskawica” będą otwarte w godz. 19.00-0.30 (ostatnie wejścia o 23.45). Wstęp do każdego z obiektów: 5 zł.

Samodzielne zwiedzanie statku, rodzinna gra muzealna i pamiątkowe przypinki ze zwierzętami. To tylko część atrakcji przygotowana w ramach Nocy Muzeów na pokładzie „Daru Pomorza”. 18 maja wieczorem szykuje się jedyne w swoim rodzaju, pełne atrakcji zwiedzanie statku-muzeum.

W programie:

  • samodzielne zwiedzanie statku, w tym wystawy czasowej „Unikaj statków gdzie nie mają zwierząt”,
  • rodzinna gra muzealna o zwierzętach „Daru Pomorza” – podążaj śladami ukrytych na statku zwierzęcych pasażerów, odkrywaj ich sekrety i zbieraj pieczątki,
  • zmień się w wybrane statkowe zwierzątko – malowanie twarzy dla najmłodszych,
  • pomóż gdyńskim zwierzętom – zbiórka pieniędzy na czworonogi ze schroniska „Ciapkowo”,
  • pamiątkowe przypinki ze zwierzętami,
  • nocna iluminacja statku.

Miejsce: Statek-muzeum „Dar Pomorza”, al. Jana Pawła II

Czas: 18 maja od godz. 17.00 do godz. 23.00 (kasa biletowa czynna do godz. 22.00)

Bilety: 1 zł

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdynia otwiera swoje muzea w szczególną noc. Co będziemy mogli zobaczyć w sobotę? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto