MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Mieszkańcy mogą zapoznać się z koncepcją planu zagospodarowania centrum miasta i wyrazić swoją opinię online

Anna Szade
Anna Szade
Fot. Radosław Konczyński
Magistrat poinformował o możliwości konsultowania wstępnej koncepcji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu centrum Malborka, obejmującego obecny Pemal, nieczynny hotel Zbyszko oraz parking miejski przy ul. Kościuszki. Uwagi i opinie można zgłaszać na specjalnej platformie internetowej stacja-konsultacja.pl przez najbliższe trzy tygodnie.

- Rozszerzone konsultacje społeczne dotyczą sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centrum miasta Malborka w ramach projektu pt.: „Planowanie z mieszkańcami”, realizowanym we współpracy z Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych i współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 2.19 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 - informuje Urząd Miasta Malborka.

Jak może wyglądać ta zupełnie nowa część miasta? Z koncepcji projektu przygotowanego przez planistów wynika, że spełniony został wniosek firmy Pemal, która proponowała, by obecny zakład produkcyjny zamieniony został w tereny o funkcjach mieszkaniowo-usługowych. Tak też się stało, bo na całym obszarze wciąż funkcjonującego przedsiębiorstwa wyrysowano zupełnie nową zabudowę wielorodzinną z możliwością prowadzenia tam usług. W części przylegającej do ul. Mazurów, malowniczej uliczki z pięknymi domami, przewidziano budynki o maksymalnej wysokości 11 m, czyli do trzech kondygnacji nadziemnych (dwie kondygnacje i poddasze użytkowe). Dla głównych połaci przewidziano dachy dwuspadowe pokryte dachówką ceramiczną w odcieniach czerwieni o kącie pochylenia połaci dachowej w przedziale 30-45 stopni.

ZOBACZ:

Część obecnego Pemalu o powierzchni 1,4553 ha przeznaczono na wielorodzinne budynki o wysokości 14 m z płaskimi dachami do czterech kondygnacji nadziemnych, przy czym „dopuszcza się wycofanie ostatniej kondygnacji na głębokość minimum 3 m”, jak to określono w koncepcji projektu planu. Przyszłe osiedle nie przesłoni widoku na warownię. W projekcie planiści zapisali nakaz „zachowania i uwzględnienia w zagospodarowaniu terenu osi widokowej wzdłuż ulicy Mazurów i ekspozycję na zamek z wiaduktu (droga krajowa 22 – aleja Wojska Polskiego w kierunku alei Rodła) na całej długości jego przebiegu”.

Co ciekawe, przewidziano już dojazd do tego nowego osiedla ulicą, która obecnie służy kolejarzom za drogę techniczną. Trwają jednak intensywne rozmowy władz miasta z PKP, by skomunalizować trasę, która łączy obecnie ul. Parkową z okolicą dworca kolejowego. Natomiast mniej więcej przez środek obecnego Pemalu przebiegać ma ogólnodostępny trakt pieszo-rowerowy.

Od strony torów, a także częściowo od ul. Mazurów przewidziano zieleń izolacyjno-krajobrazową. Ma to być pas zwartej, wielowarstwowej roślinności, złożonej z gatunków odpornych na zanieczyszczenia powietrza, oddzielającej (także wizualnie, krajobrazowo) obiekty i tereny potencjalnie uciążliwe od terenów i funkcji chronionych, zwłaszcza mieszkaniowych.

W charakterystycznym czerwonym, zabytkowym budynku Pemalu przy ul. Kościuszki, w którym pomieszczenia wynajmują prywatni przedsiębiorcy, dopuszczono możliwość dobudowania elementów niezbędnych dla dostosowania obiektu do aktualnych norm oraz w zakresie niezbędnych rozwiązań, m.in. dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Istotne zmiany dotyczą hotelu Zbyszko, który znajduje się w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. Właściciel proponował, by zmiana planu umożliwiła mu zrealizowanie nowej zabudowy. Mówiło się więc wręcz o wyburzeniu obiektu, którego stan techniczny może nawet zagrażać bezpieczeństwu użytkowników. Ale zamiast tego w opublikowanym „brudnopisie” planu znalazł się „nakaz restylizacji obiektu w oparciu o materiały ikonograficzne”. Mają to być działania zmierzające do przekształcenia, przebudowy obiektu w celu przywrócenia mu cech i formy opartej o przekazy ikonograficzne, a więc choćby stare fotografie, nawiązujące do historycznej formy sprzed współczesnych przebudów, ale z dopuszczeniem zastosowania współczesnych form i materiałów.

W opublikowanym projekcie dokumentu zapisano nakaz odtworzenia i nawiązania do historycznej kompozycji elewacji. Dopuszczono rozbudowę budynków na tyłach, by dostosować je do aktualnych norm oraz w zakresie niezbędnych rozwiązań funkcyjnych, m in. do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakazano natomiast nadbudowy obiektu.

Zmieni się natomiast miejska działka na zapleczu ul. Kościuszki, na której obecnie funkcjonuje parking. Wokół parceli dopuszczona została zwarta zabudowa usługowa o maksymalnie dwóch nadziemnych kondygnacjach do 8 m wysokości. Ale w środku, o co zresztą postulowali sami mieszkańcy od lat, ma znaleźć się plac publiczny z zielenią.

Jak wynika z informacji Urzędu Miasta, uwagi i komentarze do przedstawionej koncepcji planu można zgłaszać od dzisiaj (10 grudnia) przez 21 dni. Aby to zrobić, trzeba otworzyć stronę internetową stacja-konsultacja.pl, tam w zakładce „Wyraź zdanie” można odszukać malborski projekt dokumentu, zapoznać się z nią i wpisać opinię.

Jest to tryb, którego na co dzień się nie stosuje, a wynika z pozyskania dotacji na przeprowadzenie konsultacji społecznych. Trzeba podkreślić, że nie jest to ostateczny projekt. Później zostanie przeprowadzana cała procedura wynikająca z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, uwagi będzie więc można składać osobiście w Urzędzie Miasta.

Malbork. PKP przekażą drogę wzdłuż linii kolejowej E65? Wład...

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto