Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Mieszkania na wynajem z rządowego programu widać na horyzoncie. Powstaje spółka, która ma zająć się ich budową

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
28 września 2021 r. przedstawiciele Malborka, Nowego Stawu, kilkunastu innych miejscowości z regionu oraz Krajowego Zasobu Nieruchomości powołają do życia Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową KZN-Pomorze sp. z o.o. To pierwszy krok do budowy mieszkań na wynajem z rządowym wsparciem.

Kilka miesięcy temu Rada Miejska w Nowym Stawie, a później Rada Miasta Malborka podjęły uchwały o przystąpieniu do SIM KZN-Pomorze sp. z o.o. Identyczną wolę wyraziło łącznie 19 samorządów w regionie, m.in. Czersk, Kolbudy, Kobylnica, Człuchów, Gniew, Cedry Wielkie, Suchy Dąb czy Prabuty.
To nowe rozwiązanie umożliwiające budowę mieszkań czynszowych we współpracy i z finansowym wsparciem państwa. Już na utworzenie spółki zainteresowane miasta i gminy otrzymały po 3 mln zł. Będą stanowiły wkład do tworzonego podmiotu.

28 września wszyscy udziałowcy mają podpisać umowę spółki. Od tego momentu będzie formalnie działała – powiedział nam Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Siedzibą nowego podmiotu ma być Malbork, najprawdopodobniej będzie się ona mieścić w budynku przy ul. Westerplatte. Ale na pewno mieszkańców bardziej od kluczy wręczanych władzom spółki interesowałoby przekazanie do użytku nowych mieszkań.
W przypadku Malborka przyszłe osiedle, na którym może powstać nawet 180 mieszkań na wynajem, to obecnie pole, które ciągnie się wzdłuż ul. Zakopiańskiej. To państwowe grunty, ale w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną. Jak mówią malborskie władze, krok po kroku inwestycja się przybliża. Zarządzający gruntami wystąpił już o ich odrolnienie. To łącznie 12 hektarów.

Było okazanie działek w terenie z udziałem przedstawicieli KZN, bo są już one wyznaczone geodezyjnie. To teren na przedłużeniu projektowanej ul. Jana Pawła II – tłumaczy Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka.

Jakie będą kolejne kroki? Jak wynikało z wcześniejszych informacji na temat idei społecznej inicjatywy mieszkaniowej, źródłami finansowania przyszłych inwestycji realizowanych przez SIM będą:

  • bezzwrotne wsparcie samorządów z Funduszu Dopłat, pokrywające do 35 proc. kosztów budowy,
  • udziały wniesione przez przyszłych najemców w wysokości 25-30 proc. kosztów realizacji, czyli podobnie jak w przypadku partycypacji w TBS,
  • preferencyjnego kredytu udzielanego z programu społecznego budownictwa czynszowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego; kredyt będzie spłacany przez SIM z wpływów z płatności czynszowych.

Choć spółka, dzięki której mają być budowane czynszówki na Pomorzu, jeszcze formalnie nie rozpoczęła działalności, malborski włodarz już został zaproszony w charakterze jednego z uczestników panelu „Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe - oni to zrobili”, który ma odbyć się w ramach XIX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach. Ten kongres na początku października organizuje wydawca „Wspólnoty”, pisma dla samorządowców.
- Najwyraźniej organizator już wie, że w Malborku będzie SIM i jego siedziba – uważa Marek Charzewski.

Malbork. Najstarsze domy w mieście. Wciąż w nich mieszkają l...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto