MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Pomorska Gala Wolontariatu odbyła się w magistracie. Panie zdominowały tegoroczną edycję

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Marzena Adamczyk prowadząca przytulisko dla zwierząt w Kwidzynie oraz Oliwia Mutka, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, zostały laureatkami pomorskiego etapu konkursu „Nagroda Wolontariatu Korpusu Solidarności”. Pomorska Gala Wolontariatu odbyła się w piątkowy wieczór (10 grudnia) w Urzędzie Miasta Malborka.

Konkurs Korpusu Solidarności na Wolontariusza Roku oraz Koordynatora Roku jest organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Etap regionalny na Pomorzu przeprowadziło Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Jak wyjaśniają organizatorzy, konkurs promuje wartościowe postawy społeczne, ukazuje różnorodność wolontariatu i podkreśla dokonania wolontariuszy i grup wolontariackich, a także koordynatorów wolontariatu, którzy na co dzień zarządzają wolontariatem i wspierają wolontariuszy.

Pomorska Gala Wolontariatu odbyła się w sali posiedzeń Urzędu Miasta Malborka. Burmistrz Marek Charzewski, witając gości, cytował byłą pierwszą damę USA, Barbarę Bush. Żona George'a Busha seniora powiedziała, że posiadanie dobrego, wielkiego serca wcale nie zależy od wielkości konta, bo każdy ma coś, co może ofiarować drugiemu człowiekowi.

- A wolontariat jest właśnie czymś takim, czymś, co możemy ofiarować drugiemu człowiekowi, niezależnie od tego, jaki mamy poziom finansowy. Wszystkim wolontariuszom chciałem serdecznie podziękować za to, co robicie dla innych ludzi. Pewnie zawsze ta pomoc wolontariusza była potrzebna, ale od dwóch lat żyjemy w takim świecie, że jest szczególnie potrzebna. Te ostatnie dwa ata są bardzo trudne dla całej ludzkości. Bardzo się cieszę, że w Malborku wolontariat znakomicie działa. Malborskie Centrum Wolontariatu prowadzone przez Magdę Adamską już od wielu lat uczestniczy w bardzo wielu akcjach, a w okresie covidowym szczególnie pomaga ludziom z naszego miasta – mówił burmistrz Marek Charzewski.

Malbork kojarzy mi się z mocnym partnerem wolontariatu w województwie pomorskim. Możemy w Gdańsku na was liczyć. Powiem szczerze, że kiedy zaczynaliśmy współpracę z MCW, staraliśmy się inspirować, a teraz Malbork inspiruje nas – dodał Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

One otrzymały główną nagrodę na Pomorzu

W kategorii „Koordynator Roku” główną nagrodę otrzymała Marzena Adamczyk z Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt Adopciaki Miłosna. Prowadząc przytulisko, na co dzień współpracuje z grupą wolontariuszy, którzy wychodzą na spacery z bezdomnymi pieskami, zajmują się opieką nad schroniskiem oraz pozyskiwaniem dla zwierząt domów tymczasowych. Pani Marzena promuje wolontariat wśród młodzieży. Współpracuje m.in. z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Kwidzynie, szkołami podstawowymi i przedszkolami.

Jest mi ogromnie miło, chciałabym tą swoją empatią do zwierząt zarazić wszystkich. Moje serce oddane jest i ludziom, i zwierzętom. Całym sercem jestem i będę temu oddana – zapewniła laureatka.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Jolanta Zawadzka-Giza – nauczycielka Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku oraz Alicja Kocińska i Barbara Szynaka z Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum im. Ks. Dutkiewicza.
Pozostali nominowani to: Anna Kasperek z Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Marta Kiszenia z Fundacji Mam Marzenie, Katarzyna Rogalska z Gdańskiego Stowarzyszenia Jaś i Małgosia.

Wolontariuszem Roku na Pomorzu została Oliwia Mutka - uczennica klasy medycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. Już w podstawówce angażowała się w działalność szkolnego koła Caritas i akcje wolontariatu na rzecz lokalnej społeczności. Od 2019 r. aktywnie uczestniczy w działaniach Szkolnego Klubu Wolontariatu „Micek i przyjaciele” w II LO, gdzie m.in. pomaga w ćwiczeniach dzieciom ze Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Wiatraczek. Angażuje się w finały WOŚP, zbiórki żywności, zajęcia z dziećmi w przedszkolach. Równolegle jest wolontariuszką w hufcu ZHP Sławno.

Ponadto, jest przewodniczącą samorządu szkoły muzycznej w Słupsku oraz wiceprzewodniczącą samorządu uczniowskiego II LO w Słupsku. Działa w telewizji uczniowskiej i klubie debat oksfordzkich Meritum. W maju 2021 r. została laureatką konkurs „8 Wspaniałych” organizowanego przez Fundację „Świat na tak”.

Jestem naprawdę zaskoczona. Myślałam, że przyjadę tylko na wycieczkę do Malborka – powiedziała wzruszona Oliwia.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali wolontariusze z Fundacji Grupa Zainteresowania Alternatywnego z Malborka, która prowadzi Malborskie Centrum Wolontariatu. Udzielają się w wolontariacie różnego rodzaju, m.in. medycznym, sportowym, a także niosą pomoc w czasie epidemii koronawirusa osobom przebywającym na kwarantannie i w izolacji. Obliczono, że w ciągu miesiąca poświęcają około 300 godzin pracy wolontariackiej.

Dla uczestników uroczystości zaśpiewała Kinga Włodarkiewicz - absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Pucku w klasie skrzypiec, zdobywczyni licznych nagród i wyróżnień; od kilku lat śpiewa i tańczy w Studio Sztuki Da Capo Al Fine.
Laureaci głównych nagród będą reprezentowali województwo pomorskie w finale ogólnopolskim.

Czym jest Korpus Solidarności?

To Program Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030. Jest to inicjatywa, której celem jest wypracowanie i wdrożenie rozwiązań ułatwiających i zachęcających obywateli do systematycznego oraz długoterminowego angażowania się w wolontariat.

Jest to pierwszy w historii Polski tak kompleksowy program wolontariatu, który jest skierowany do wielu grup, zarówno wolontariuszy, jak i tych, którzy organizują im wolontariat - organizacji, placówek, itd. Korpus zachęca do wolontariatu, promuje go, a przede wszystkim proponuje wsparcie dla tych grup, m.in. w postaci działań edukacyjnych, systemu benefitowego, narzędzi do organizacji wolontariatu - czytamy na stronie programu.

Program swoim zasięgiem obejmuje cały kraj, instytucją zarządzającą jest Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, którego ustawowym celem jest wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

Malbork. Magdalena Adamska z Malborskiego Centrum Wolontaria...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto