Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Rozbiórka Capitolu zachowana w redakcyjnym archiwum. Tak zniknął kawałek historii [ZDJĘCIA]

RK
Radosław Konczyński
Na pewno nie brakuje osób, które ucieszyły się, że od 12 lutego znów można pójść do kina, bo rząd poluzował obostrzenia. W Malborku taka wiadomość może wywoływać jednak na twarzy szyderczy uśmiech lub co najwyżej uśmiech politowania. Kiedyś były trzy kina, już dawno nie ma żadnego. W redakcyjnym archiwum "odkopaliśmy" moment znikania Capitolu z miejskiego krajobrazu.

Trwa epidemia. Pojawia się coraz więcej sygnałów o tym, że być może zbliża się trzecia fala zakażeń. Ale póki, co rząd pozwolił, by od 12 lutego kina znów mogły się otworzyć po wielu miesiącach zamknięcia. Malborczycy od kilku lat zdani są tylko na ościenne miasta. Sztumskie Centrum Kultury postanowiło skorzystać z chwilowego "odmrożenia" i wyświetla filmy w Kino-Teatrze.
Kinomani jeździli też do Elbląga. Tam obecnie na seanse zaprasza tylko Światowid przy ul. Teatralnej, a Multikino nie wznowiło działalności. Podobnie jak inny multipleks, czyli Helios w Tczewie.

Malborczycy chyba nie mają złudzeń co do tego, że kino w Malborku zostanie reaktywowane w najbliższych latach. Temat obecnie właściwie nie istnieje, m.in. dlatego, że jest pandemia, ale też z innych przyczyn. Jedyną możliwością braną pod uwagę było ponowne uruchomienie Klubowego, jednak jak wyjaśniały władze miasta, koszty dostosowania sali kinowej w Klubie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w połączeniu z kosztami i okresem potencjalnej dzierżawy od wojska są zbyt duże.

To jedyny obiekt kinowy, który zachował się do dzisiejszych czasów w mieście. Tak się składa, że dwa inne zniknęły z powierzchni ziemi w tym samym roku - 2008. Najpierw rozebrane zostało dawne kino Włókniarz przy ul. Piastowskiej (w tej okolicy na przełomie października i listopada 2008 r. odkryto masową mogiłę), a w grudniu na pobliskiej ul. Kościuszki wyburzone zostało dawne kino Capitol. Przedwojenny budynek taką rozrywkową funkcję pełnił od czasów niemieckich do lat 90. ubiegłego wieku. Następnie mieściła się w nim dyskoteka Ekwador, aż wreszcie stał pusty i w końcu został wyburzony.

W naszym redakcyjnym archiwum zachowały się zdjęcia z momentu rozbiórki. Obejrzyjcie galerię powyżej.

Trzeba dodać, że nieruchomość nigdy nie należała do miasta. W czasach PRL i latach 90. zarządzało nią przedsiębiorstwo państwowe zajmujące się eksploatacją kin, które później zostało sprywatyzowane. W ramach prywatnego obrotu działkami parcelę z budynkiem kupiła spółka ze Świecia, która nadal jest jej właścicielem. Docelowo może powstać tam budynek mieszkalno-usługowy, co przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Malbork. Brzydka ściana w centrum miasta została przesłonięt...

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto