MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Stare afisze pokazują, co działo się w mieście w latach 60. i 70. ubiegłego wieku

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W Elbląskiej Bibliotece Cyfrowej nie brakuje śladów przeszłości Malborka jako miasta, które kiedyś należało do województwa elbląskiego. Ciekawe rzeczy, także z wcześniejszego okresu (przed woj. elbląskim), można wyczytać z afiszy. W zbiorach EBC znajdują się plakaty z lat 60. i 70. związane z Malborkiem.

Sporo plakatów w zbiorach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej dotyczy roku 1961 w Malborku. Dowiadujemy się na przykład, że powiatowe Święto Pracy było obchodzone od 28 kwietnia do 1 maja. W Malborku 29 kwietnia o godz. 18 w hali wojskowej przy ulicy Małej odbyła się uroczysta akademia powiatowa.

1 maja o godz. 9 zgromadzono mieszkańców miasta, pracowników zakładów pracy, młodzież, delegacje PGR-ów oraz wojsko przy ulicy Jagiellońskiej, przygotowując się do najważniejszej imprezy - pochodu pierwszomajowego. O godz. 10 wysłuchano transmisji przemówienia I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki. Dopiero o godz. 10.30 nastąpił przemarsz ulicami Jagiellońską, Grunwaldzką, 17 Marca, Marchlewskiego (obecnie ulica Piłsudskiego), Kościuszki i przed trybuną honorową naprzeciw kina Capitol.

W ciągu tych kilku dni według programu, na terenie miasta i powiatu, odbyło się mnóstwo imprez sportowych, ale zabrakło kulturalnej lub artystycznej. Wyjątkiem było "koncertowanie" Orkiestry ZZK (Związku Zawodowego Kolejarzy) w przerwach między pokazami żużlowymi. Jest jedynie informacja, że zakładowe i gromadzkie komitety obchodów organizują potańcówki w salach i na wolnym powietrzu - można przeczytać w EBC.

9 maja 1961 r. Miejski i Powiatowy Komitet Frontu Jedności Narodu w Malborku zorganizował z okazji 26 rocznicy zakończenia II wojny światowej capstrzyk i apel poległych. Wezwał wszystkich mieszkańców do udziału w tych imprezach. Przemarsze rozpoczęły się na al. Wojska Polskiego i 17 Marca o godz. 19.30, uczestnicy kierowali się na przedzamcze. Tam o godz. 20 odbył się uroczysty apel poległych dla uczczenia pamięci bohaterów II wojny światowej.

Desant piechoty morskiej w Malborku

Od 24 czerwca do 2 lipca 1961 r. w Malborku odbywały się Dni Morza. W zbiorach EBC znajduje się plakat, na którym zostały rozpisane tylko atrakcje na 25 czerwca – nad Nogatem pomiędzy przystanią MRKS Start a przystanią wojskową miały miejsce zawody kajakowe o Puchar Przechodni Przewodniczącego Powiatowej Rady Narodowej w Malborku, skoki spadochronowe do wody z samolotu oraz pokaz obrony wybrzeża i desantu piechoty morskiej. W godzinach wieczornych zaplanowano koncert orkiestry, pokaz jazdy na nartach wodnych, paradę jednostek pływających, puszczanie wianków wraz z pokazem ogni sztucznych i zabawę taneczna na przystani wojskowej.

1 i 2 lipca 1961 r. w Malborku odbywały się uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Spółdzielczości pod hasłem "Młodzież w ruchu spółdzielczym". Komitet obchodu przy Powiatowej Spółdzielczej Komisji Współpracy zorganizował imprezy głównie sportowe. Pierwszego dnia odbyła się uroczysta akademia wraz z częścią artystyczną w kinie Włókniarz, a także wieczorek taneczny w Klubie Międzyspółdzielnianym przy ulicy 17 Marca 32.

Następnego dnia rozpoczęły się zawody i turnieje sportowe, m.in. turnieje piłki siatkowej i nożnej o puchar Rady Nadzorczej Rewizyjnego Związku Gminnych Spółdzielni (RZGS), w przerwach przewidziano konkurencje lekkoatletyczne na boisku WKS Jurand przy ulicy Toruńskiej. Tam też odbyły się wyścigi rowerkowe dla dzieci młodszych oraz biegi z jajkiem na łyżce. Wieczorem w Klubie Międzyspółdzielnianym zorganizowano "Zgaduj-Zgadulę" pod tytułem "Na antenie spółdzielczej" - czytamy w Elbląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Społeczny Komitet Odbudowy Zamku w Malborku przygotował w 1961 r. po raz piąty Dni Malborka. 8 lipca o godz. 8 rozpoczął je hejnał z wieży ratusza, a potem na Zamku Średnim odbyła się uroczysta sesja Miejskiej Rady Narodowej. Obchody trwały do 16 lipca. W programie znalazły się m.in. wystawa fotografii na Zamku Średnim, regaty kajakowe o Puchar Nogatu, spektakl wystawili aktorzy Państwowego Teatru im. Jaracza Olsztyn - Elbląg.

Tablica plebiscytowa i zakład usługowy na Solnej

22 lipca 1961 r. odbył się IV Zlot Młodzieży Powiatów Nadwiślańskich w Malborku, połączony z obchodami Tysiąclecia Państwa Polskiego i Dni Młodości. Młodzież przemaszerowała przez miasto z dworca do kina Włókniarz. Wtedy na budynku kina, który po I wojnie światowej nazywany był Domem Polskim, odsłonięto pamiątkową tablicę w hołdzie bojownikom ruchu plebiscytowego.

Rozpoczęcie zlotu nastąpiło na dziedzińcu Zamku Średniego. Wśród atrakcji były m.in. pokaz mody, zjazd motorowców, turnieje piłki nożnej i piłki siatkowej na boisku WKS Jurand. W imprezach sportowych uczestniczyli kolarze, kajakarze i lekkoatleci. W Klubie Międzyspółdzielnianym odbywały się w tym czasie spotkania działaczy kulturalno-oświatowych ze Związku Młodzieży Socjalistycznej (ZMS) i Związku Młodzieży Wiejskiej (ZMW) oraz radnych z powiatów nadwiślańskich - przypomina EBC.

Tamtego roku Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Malborku przygotowała specjalny konkurs dla swoich członków, trwający od 1 września do 31 grudnia 1961 r. Celem było "jednanie nowych członków", czyli powiększenie PSS. W konkursie mogli brać wszyscy pracownicy i członkowie, którzy zwerbowali co najmniej 2 nowych członków.

To także gospodarka. 1 października 1961 roku Państwowe Przedsiębiorstwo Usługowe Przemysłu Terenowego w Malborku uruchomiło zakład usługowy z branży mechaniczno-metalowej przy ulicy Solnej 8. Jak podaje EBC, wykonywał on prace dla ludności miejskiej w zakresie naprawy motocykli, rowerów i wózków dziecinnych, remontu maszyn rolniczych dla okolicznych rolników, naprawy zamków drzwiowych i meblowych. Mieszkańcy mogli naostrzyć tu noże i naprawić urządzenia gospodarstwa domowego.

Profesor Bardini w zamku o Chopinie

Sporo afiszy w zbiorach EBC pochodzi z 1977 r. Dzięki temu wiadomo np, że dyrekcja Muzeum Zamkowego w Malborku zapraszała na 27 lutego do sali koncertowej zamku na wieczór muzyczny „Listy Chopina”. W programie była korespondencja Fryderyka Chopina w interpretacji prof. Aleksandra Bardiniego oraz utwory muzyczne w wykonaniu Anny Jastrzębskiej.

Z kolejnego plakatu dowiadujemy się, że Komitet Miejski Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) w Malborku przy współudziale POP (podstawowa organizacja partyjna, najmniejsza i podstawowa komórka organizacyjna w PZPR funkcjonująca praktycznie w każdym zakładzie pracy w czasach PRL-u), dyrekcji i Rady Zakładowej MFW Mawent zorganizował uroczystą wieczernicę "z okazji 32 rocznicy wyzwolenia Malborka". Impreza odbyła się 17 marca 1977 r. o godz. 17 w "Wielkiej Sali Recepcyjnej Muzeum Zamkowego". W części artystycznej wystąpili artyści Teatru Muzycznego w Gdyni.

Malborskie sery i sznurek. Towarowe etykiety zastępcze

W zbiorach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej znajdują się zdjęcia etykiet zastępczych z lat 80., dotyczących malborskich produktów.

W latach 80. XX w. etykieta zastępcza była uproszczoną wersją zwyczajnej etykiety danego produktu. Były powszechne z powodu braku dobrego papieru i farb drukarskich do etykiet właściwych. Były zwykle wykonywane za pomocą stempli i fotokopii. Często wykonywano je na odwrotnej stronie etykiet produktów, których produkcja była niemożliwa ze względu na braki w zaopatrzeniu w surowce. Obecnie etykiety zastępcze są atrakcją dla kolekcjonerów – informuje EBC.

W galerii powyżej można zobaczyć etykiety zastępcze produktów Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Malborku: „Sera Mazurskiego” (gatunek II, 40 proc. tłuszczu, 40 zł za 1 kg) oraz „Sera Jeziorańskiego” (gatunek II, 50 proc. tłuszczu, 50 zł za 1 kg). Jest też etykieta sznurka zgrzebnego roszarniczego surowego wyprodukowanego przez Zakład Przemysłu Lniarskiego Makop w Malborku (waga jednego kłębka 1000 g – 38,50 zł).

Zakład w Malborku produkował również przędzę z lnu, a wyroby z niego cieszyły się niesłabnącym powodzeniem - przypomina EBC.

Malbork po wojnie. Stare afisze z lat 1946-1949 też pokazują...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto