MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzicy MAL WOPR po pierwszej rundzie pływackich mistrzostw Polski

Jacek Skrobisz
Fot. Archiwum MAL WOPR
12- i 13-letni pływacy MAL WOPR wystartowali w pierwszej rundzie mistrzostw Polski młodzików. Relację ze zmagań malborczyków przysłała Iwona Ciecholewska, trenerka sekcji pływackiej MAL WOPR.

Zmieniona niedawno przez Polski Związek Pływacki formuła mistrzostw Polski dla tej kategorii wiekowej zakłada dwie rundy zawodów w kilkunastu ośrodkach w kraju, które odbywają się w marcu i czerwcu. Aktualnie zawody nazywają się Drużynowymi Mistrzostwami Młodzików. Wyniki odbywających się w tym samym czasie mistrzostw zostają przesłane do Komisji Pływania przy Polskim Związku Pływackim, gdzie następuje weryfikacja i opracowanie klasyfikacji generalnej. Takie rozwiązanie wymusiła ogromna liczba zawodników, która po spektakularnych sukcesach Otylii Jędrzejczak czy Pawła Korzeniowskiego z wielką pasją trenuje pływanie.
Malborski klub MAL WOPR reprezentowała w Gdańsku 10-osobowa grupa najlepszych 12- i 13-latków. Mimo wielu problemów spowodowanych chorobami nasi najlepsi młodzi pływacy nie zawiedli i poprawiając swoje rekordy życiowe stawali na podium w swoich koronnych konkurencjach.
Najlepiej na gdańskich zawodach spisały się dwie 13-latki: Kinga Kapusta i Monika Zuchniewska, które wywalczyły we wszystkich swoich startach nowe rekordy życiowe, dorzucając do nich sprinterskie rekordy w sztafecie na dystansie 4x50 m stylem dowolnym (obie) oraz 4x50 m stylem zmiennym (Kinga Kapusta).
W sztafecie 4x50 m stylem zmiennym rocznika 2001 pod nieobecność chorego Kacpra Szczuchniaka, specjalisty stylu klasycznego, jego miejsce zajęła Kinga Kapusta, która zanotowała nowy rekord życiowy na dystansie 50 m (48,54 sek.). W sztafecie stylem dowolnym oraz w pozostałych startach Kinga płynęła "jak z nut" zaliczając kolejne rekordy życiowe. Na 200m stylem grzbietowym odświeżyła rekord aż o 27 sek. (2:51,28), do tego dorzuciła rekordy na 100 i 400 m stylem dowolnym oraz na 100 m stylem grzbietowym.
Monika Zuchniewska z kolei aż o 13 sek. poprawiła swoją życiówkę na 100 m stylem klasycznym (1:40,15), o 12 sek. na 400 m stylem dowolnym (5:35,43) oraz na dystansach 100 m stylami dowolnym i grzbietowym. Doskonale spisała się także w sztafecie, gdzie płynąc na trzeciej zmianie „urwała” aż 4 sek. z dotychczasowego rekordu życiowego, pokonując ten dystans w czasie 33,56 sek.
Obie nasze pływaczki zasłużyły na wielkie gratulacje. Tak doskonały występ jest wynikiem zwiększonej koncentracji oraz pracy, którą dziewczyny wykonują w ostatnim czasie na treningach.
Podobną pracę wykonuje Julia Sobczyńska, która aż trzy razy stawała w Gdańsku na najniższym stopniu podium. Mimo nieco słabszego występu na koronnym dystansie - 100 m stylem motylkowym, gdzie popłynęła o 2 sek. słabiej od swojego rekordu życiowego, udało jej się zarówno w "motylu" jak i na 100 i 200 m stylem grzbietowym zająć trzecią lokatę. Warto dodać, ze na 200 m grzbietem Julia poprawiła swój rekord życiowy aż o 25 sek. (2:44,32).
Na wielkie brawa zasłużyli także Dominik Jendruszewski oraz Maciej Wojtczak. Dominik, mimo osłabienia po przebytej niedawno chorobie, wypływał w Gdańsku trzy rekordy życiowe w startach indywidualnych - na 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz 200 m stylem zmiennym, a także doskonały rekord w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym, gdzie "urwał" z dotychczasowego wyniku aż 2 sek. (30,91 sek.). Maciej z kolei jest bardzo poprawnie rozwijającym się młodym pływakiem. Swoją przygodę z zawodniczym pływaniem rozpoczął tak naprawdę w ubiegłym sezonie, a dziś można ze spokojem powiedzieć, ze już niebawem będzie wracał z zawodów z medalami. W Gdańsku nasz zawodnik wywalczył cztery rekordy życiowe - na 100 m kraulem, 200 m stylami grzbietowym oraz zmiennym (w tym ostatnim aż o 7 sek. - 3:09,08), a także w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym (34,22 sek.).
Cztery solidne występy poparte trzema rekordami życiowymi ma za sobą jedna z najmłodszych stażem zawodniczek MAL WOPR. Karolina Lisowska, bo o niej mowa, poprawiając w dużej mierze technikę pływania spisała się doskonale w stylu dowolnym (dwie życiówki na 100 i 400 m) oraz na dystansie 100 m stylem grzbietowym, gdzie popłynęła szybciej aż o 12 sek. (1:30,84).
O czterech życiówkach mógłby mówić także Michał Wójtowicz. Niestety, w występie na 100 m stylem dowolnym popełnił falstart i mimo doskonałego czasu aż o 6 sek. lepszego od dotychczasowego (1:14,26) zaliczył bolesną dyskwalifikację. Nie poddał się jednak i w kolejnych startach spisał się już doskonale, kończąc je z nowymi rekordami życiowymi. Czwarte miejsce zajął w występie na 200 m stylem grzbietowym (2:59,67), piąte na dystansie o połowę krótszym (1:24,81), zaś również w grzbiecie, ale w sztafecie na sprinterskim dystansie 50 m, "urwał" aż 4 sek. (39,10 sek.).
Jedną życiówkę, po miesięcznej nieobecności na treningach, zanotowała Laura Łukowska, a występujący w zawodach w trakcie kuracji antybiotykowej Paweł Włodarczyk wyrównał swoje najlepsze wyniki, czym przybliżył się do występów w drugiej rundzie mistrzostw.
Nie można także zapominać o debiutantce w tak dużej imprezie, pływającej najkrócej w klubie Klaudii Juchniewicz. Nasza młoda pływaczka spisała się doskonale pokonując 100 m stylem dowolnym w bardzo dobrym czasie - 1:33,45.
Pierwszą rundę Mistrzostw Polski Młodzików można uznać dla pływaków MAL WOPR za udaną. Nie tylko potwierdziła aspiracje do dobrych wyników, ale i rozbudziła apetyty na dobre lokaty w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie, by zawodnicy MAL WOPR właściwie przygotowali się do drugiej i ostatniej rundy mistrzostw, które odbędą się w czerwcu w Gdańsku i Gorzowie Wlkp.

Tekst nadesłany przez Iwonę Ciecholewską, trenerkę sekcji pływackiej MAL WOPR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto