Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panorama Warszawy. Tak wygląda widok z Varso. To najwyższy dach w Polsce

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Varso to najwyższy wieżowiec nie tylko w Polsce, ale w całej Europie (nie licząc Rosji). Do szczytu anteny ma aż 310 metrów. To też jeden z niewielu budynków w którym wszystkie instalacje techniczne zostały "schowane". To oznacza, że można korzystać z dachu Varso Tower. Kiedyś będzie tam taras widokowy. Na razie miejsce to jest niedostępne dla postronnych. Nam udało się wybrać na szczyt. Stąd zrobiliśmy zdjęcia panoramy Warszawy. Z góry widać całe miasto!

Wieża Varso Tower ma 310 metrów wysokości. To rozmiar liczony od poziomu ulicy, aż do czubka iglicy. Faktyczna wysokość budynku, do dachu, to 230 metrów. W nieokreślonej przyszłości działać ma tu taras widokowy, wraz ze sklepikiem oraz kawiarnią.

"Taras jest jeszcze nieczynny dla szerokiej publiczności i my również nie możemy doczekać się aż będzie gotowy. Obsługą tak popularnego miejsca zajmie się doświadczony, międzynarodowy operator, który urządzi i wprowadzi się na najwyższe piętra oraz zadba o wrażenia, biletowanie i bezpieczeństwo licznych gości" - napisał w mediach społecznościowych deweloper, HB Reavis.

Mowa oczywiście o zagranicznej firmie mającej doświadczenie w zarządzaniu takimi miejscami na szczytach wieżowców w USA. Warto jednak zaznaczyć, że zewnętrzna część tarasu w Varso jest już gotowa. Nam udało się wejść na szczyt jeszcze przed otwarciem.

Tak wygląda Warszawa z wysokości 230 metrów. Widać całe miasto?

Panorama Warszawy. Tak wygląda widok z Varso. To najwyższy d...

W Varso w sumie znajdą się dwa tarasy widokowe:

  • niższy - 205 metrów nad ziemią
  • wyższy - 230 metrów.

Z niższego tarasu widać wschodnią część Warszawy: Stadion Narodowy, Saską Kępę, a także Rynek Starego Miasta i okolice Wisły. Dobrze wyeksponowany jest również widok na północ i południe miasta. Znacznie więcej dostrzeżemy z wyższego tarasu, skąd można rozejrzeć się w każdą stronę. Doskonale widać np. samoloty startujące z lotniska Chopina czy linię średnicową z budowaną stacją Warszawa Zachodnia.

Aleksy Witwicki

Varso na tle innych tarasów

Do tej pory najwyższym wieżowcem w Polsce był Pałac Kultury i Nauki (237 m). Varso znacznie wyprzedził wysokością dotychczasowego lidera. Nieco inaczej wygląda to w przypadku tarasów widokowych. Najwyższy - do tej pory - wcale nie jest w Warszawie, a we Wrocławiu.

Miano najwyższego tarasu wciąż przysługuje wieżowcowi Sky Tower (212 m). W tym budynku platforma widokowa została ulokowana na wysokości około 200 metrów (49. piętro). Dla porównania taras w PKiN to zaledwie 114 metrów. W Varso będzie zatem aż dwa razy wyżej niż w sąsiednim "Pekinie". I znacznie wyżej niż we Wrocławiu.

Jak wejść na szczyt Varso?

Okazuje się, że jest możliwość, żeby wejść na taras jeszcze przed jego oficjalnym otwarciem. Organizowana jest bowiem druga edycja wydarzenia "Wbiegnij na Varso". 16 września zawodnicy będą próbowali pokonać aż 1400 schodów, żeby dotrzeć na metę ulokowaną na wysokości 230 metrów. Bieg ma wymiar charytatywny. Jak słyszymy, wciąż są jeszcze wolne pakiety startowe.

Aleksy Witwicki

- Podobnie jak w ubiegłym roku postanowiliśmy wesprzeć Polską Akcję Humanitarną cegiełką na rzecz osób, które ucierpiały przez wojnę w Ukrainie. Przekażemy na ten cel 40 tys. zł - mówi Katarzyna Najdzik, Prezeska Zarządu Fundacji HB Reavis Polska.

Zapisać można się tutaj. Pakiet kosztuje 120 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto