Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Kolejne ostrzeżenie przed ASF. Uwaga na siano i słomę kupowane na wschodzie Polski

rk
Fot. Archiwum "DB"/Anna Arent-Mendyk
Województwo pomorskie jest wolne od ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń, ale coraz bardziej niepokojące wieści docierają od sąsiadów z woj. warmińsko-mazurskiego. Wirusa wykryto już nie u dzików, lecz u trzody chlewnej! Stąd apel powiatowego lekarza weterynarii w Malborku do rolników o szczególne środki ostrożności.

Dwie świnie padły trzy dni temu w dwóch gospodarstwach w gminie Pasłęk (powiat elbląski), a dziś (19 sierpnia) Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził, że zwierzęta były chore na ASF.

- Główny lekarz weterynarii informuje o wyznaczeniu 40 i 41 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach - można przeczytać w komunikacie na stronie internetowej GIW.

40 ognisko stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 209 świń, a 41 ognisko - w stadzie 39 świń.
- W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby - informuje główny lekarz weterynarii.

To bardzo ogólne stwierdzenie, a za nim kryje się dramat hodowców. Zasady postępowania w takich przypadkach szczegółowo określił minister rolnictwa i rozwoju wsi w rozporządzeniu z maja 2015 r. Pod nadzorem inspekcji weterynaryjnej wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF, muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone.

Zniszczeniu podlegają również obecne w gospodarstwie wszelkie produkty pozyskane od świń oraz wszelkie przedmioty i substancje (w tym pasze), które mogły zostać skażone wirusem ASF i nie mogą zostać odkażone. Gospodarstwo podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych.
Od dnia zakończenia oczyszczania i dezynfekcji musi minąć co najmniej 40 dni, zanim w gospodarstwie ponownie będą mogły być umieszczone pierwsze świnie.

W województwie pomorskim na szczęście jeszcze nie stwierdzono ognisk ASF ani u dzików, ani tym bardziej u świń, ale zagrożenie jest duże. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. W powiatach malborskim i sztumskim trwają odstrzały sanitarne dzików. Ponadto, powiatowy lekarz weterynarii przypomina o zasadach bioasekuracji w gospodarstwach, a teraz jego najnowszy apel dotyczy ostrożności przy zakupie słomy i siana.

- W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epizootyczną dotyczącą afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz możliwością realnego zagrożenia dla gospodarstw wystąpienia wirusa tej choroby w powiecie malborskim i sztumskim poprzez wysokie ryzyko obecności w słomie i sianie wydzielin, wydalin i tkanek pochodzących od zwierząt zarażonych wirusem powiatowy lekarz weterynarii apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku planu zakupów balotów siana i słomy ze wschodnich obszarów Polski, a w szczególności z obszarów zagrożonych i objętych ograniczeniami - można przeczytać w komunikacie Wojciecha Szczerbińskiego, pow. lek. weterynarii w Malborku.

W przypadku przemieszczania słomy lub siana z tych miejsc należy zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii w Malborku, tel. - 55 272 20 24, e-mail: [email protected].

Jednocześnie inspekcja weterynaryjna przypomina o zakazach:
- karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącymi z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że tę zielonkę lub to ziarno poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 30 dni przed ich podaniem świniom,

- wykorzystywania w pomieszczeniach, w których są utrzymywane świnie, słomy na ściółkę dla zwierząt pochodzącej z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że tę słomę poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa ASF lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 90 dni przed jej wykorzystaniem.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto