MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat malborski. Uchodźcy z Ukrainy przygotowują się do świąt wielkanocnych. Starosta pojechał z życzeniami

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W Kościele prawosławnym trwa Wielki Tydzień i zbliża się Wielkanoc. Dla ponad tysiąca uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet z dziećmi, które przebywają w powiecie malborskim, będą to zupełnie inne święta niż rok temu. Święta w cieniu wojny.

W okresie poprzedzającym prawosławną Wielkanoc, która w tym roku przypada 24 i 25 kwietnia, starosta malborski Mirosław Czapla odwiedził miejsca, gdzie mieszkają uchodźcy z Ukrainy. Złożył życzenia i wręczył drobne upominki. Włodarzowi towarzyszył Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Malborku, koordynujący pomoc dla uchodźców w powiecie.

- Z pewnością 24 kwietnia mieszkańcy naszego powiatu też będą pamiętali o świętach wielkanocnych naszych przyjaciół z Ukrainy, którzy doświadczyli takiego cierpienia i tęsknoty za bliskimi pozostawionymi w czasie wojny w ich kraju – przypuszcza Stanisław Chabel. - W miejscach pobytu było już czuć zapach ukraińskich potraw świątecznych, zauważyliśmy też więcej uśmiechu na twarzy i wiary w przyszłość. Cieszymy się, że wszyscy uchodźcy, głównie kobiety z dziećmi, spotkali się z serdecznością i mają swój tymczasowy, bezpieczny dach nad głową. W obiektach, w których przebywają, mają dobre warunki, o czym przekonaliśmy się podczas ostatnich spotkań z mieszkańcami i kierownictwem.

Według stanu na 21 kwietnia, w powiecie malborskim przebywa 1060 uchodźców z Ukrainy, w tym 310 w miejscach hotelowych i pensjonatach, a aż 750 w kwaterach prywatnych. Co zrozumiałe, najwięcej zarejestrowanych Ukraińców jest w Malborku – 719.

Sytuacja się ustabilizowała, jeśli chodzi o liczbę uchodźców. W większości mieszkają w tych samych miejscach, w których byli, ale np. z Centrum Aktywnego Wypoczynku przemieścili się, bo miejsca w hotelu były zarezerwowane przez grupy zorganizowane - mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Samorządy cały czas na bieżąco nadają numery PESEL obywatelom Ukrainy, co umożliwia im m.in. poszukiwanie legalnej pracy czy korzystanie ze świadczeń zdrowotnych i pomocy społecznej.
- Natomiast nie obserwujemy wzrostu liczby wypłaconych świadczeń jako rekompensaty za zapewnienie schronienia uchodźcom w przypadku kwater indywidualnych. Już wiemy, że będzie nowelizacja „ustawy pomocowej”, która wydłuży pomoc finansową o kolejne dwa miesiące - wyjaśnia Stanisław Chabel.

Największymi skupiskami w powiecie malborskim, w których przebywają uchodźcy z Ukrainy, niezmiennie są m.in. dom parafialny orionistów na malborskich Piaskach czy hotel Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu. Stanisław Chabel dodaje tutaj jeszcze zajazd „Groblanka” w Grobelnie.

W „Groblance” planujemy szereg imprez, m.in. festyn dla wszystkich dzieci z okazji Dnia Dziecka – zapowiada dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Ale najpierw święta. Przypomnijmy, że przebywający w Malborku i okolicach uciekinierzy z Ukrainy będą mogli spotkać się 24 kwietnia w kościele Zesłania Ducha Świętego na Piaskach w Malborku. W prawosławną Wielką Niedzielę o godz. 14 zostanie odprawiona Wielka Wieczernia Paschalna. Z inicjatywy ks. Leszka Kromka, proboszcza malborskiej parafii, wspólną modlitwę poprowadzi ks. Witalis Leonczuk, prawosławny proboszcz cerkwi Przemienienia Pańskiego w Braniewie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto