Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzinny weekend w Szkole Łacińskiej. Sprawdź, z jakich atrakcji możesz skorzystać

Jacek Skrobisz
Malborskie Centrum Kultury i Edukacji w Malborku zaprasza na Rodzinny Weekend w Szkole Łacińskiej. Poniżej oferta, z której w dniach 5-6 listopada będą mogli skorzystać wszyscy chętni.

Zapraszamy na "Rodzinny Weekend w Szkole Łacińskiej". Już w dniach 5-6 listopada wszyscy chętni będą mogli skorzystać z oferty zajęć i warsztatów realizowanych w Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska. Zajęcia odbędą się w skansenie rzemiosł, Multicentrum, obserwatorium i planetarium. Swoją ofertę dla odwiedzających Mediatekę w sobotę, 5 listopada, przygotowała też Miejska Biblioteka Publiczna – więcej informacji TUTAJ

Warsztaty - Skansen Rzemiosł (poziom -1) - godz. 11-15

godz. 11-12.30 (tylko w niedzielę) - Poznajemy dawne Żuławy - Zajęcia edukacyjno-artystyczne podczas których uczestnicy poznają krótkie historie zanikających symboli tożsamości krajobrazu żuławskiego: wiatraków, domów podcieniowych i holenderskich fliz.
Opis zajęć:
I część – prezentacja oparta na zdjęciach, przedstawiających żuławskie domy podcieniowe, wiatraki i flizy holenderskie w żuławskich domach. Opowieść o roli wiatraków w kształtowaniu krajobrazu, o funkcji domów podcieniowych i o historii holenderskich fliz w żuławskich domach.
Czas – ok. 30 minut.
II część – wykonanie pamiątkowej flizy z motywem żuławskim. Uczestnicy z dostępnych materiałów wykonają szablon grafiki, który później przeniosą na gotowy kafel. Wzór pomalują specjalną farbą ceramiczną, którą będzie można utrwalić w domowym piekarniku. Gotowy kafel uczestnicy zabierają do domu.
Czas – ok. 60 minut.

godz. 12-13.30 – Wypiekanie chleba. Warsztaty z zawodowym piekarzem, który przybliży nam tajniki wypieku chleba i ciastek. W ramach części praktycznej, podczas zajęć pod okiem instruktora, dzieci samodzielnie uformują i ozdobią bułeczki oraz ciasteczka.

godz. 13-14 - Ceramika. Czym jest glina garncarska – czy to ta sama, którą można wykopać w ogródku? Co jeszcze wykonywano z gliny (np. cegła, dachówka na malborskim zamku). Jak rozpoznać szkliwienie, jak użyć do zdobienia elementów otoczenia (np. odciskanie struktury liścia w glinie itp.), pokaz pracy na kole garncarskim, praca praktyczna – wykonywanie przedmiotów z gliny garncarskiej, modelowanie ręczne naczyń i drobne formy rzeźbiarskie.

godz. 14-15 - Tkactwo. W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej tkano na krosnach, jak wyrabiano niegdyś nici i jak je farbowano, oraz czym różnią się od siebie materiały (jedwab, bawełna, len). Warsztatowicze spróbują też własnych sił w tkaniu na osnowach sznurkowych wątkiem papierowym lub sznurkowym (przedszkola) lub na ramkach tkackich (starsi uczestnicy). W ten sposób nauczą się podstawowych wątków i splotów.

Warsztaty Multicentrum (poziom +1) - godz. 11-16

godz. 11-13 - Robolab. Warsztaty wprowadzające dzieci i młodzież w świat robotów mobilnych i programowania w graficznym środowisku NXT. Zajęcia te można nazywać nauką chodzenia, bo faktycznie uczymy na nich podstaw poruszania robotami mobilnymi i samodzielnymi maszynami. Na zajęciach dzieci dowiadują się, jakie są rodzaje czujników, jak sterować serwomotorami i jak budować samodzielne roboty, które pomimo napotykanych przeszkód dotrą tam, gdzie chcemy. Dzieci i młodzież budują i programują fantastyczne roboty, które biorą udział w niezwykłych wyprawach w kosmos, ścigają się, walczą i strzelają.

godz. 13-14 -Fizyka. Zajęcia z fizyki będą obejmowały zagadnienia teoretyczne oraz praktyczne. Przedstawione doświadczenia, pozwolą lepiej zrozumieć prawa rządzące fizyką. Poznamy zagadnienia związane z optyką, odpowiemy sobie na pytania: Co to jest światło, jak się załamuje i odbija, jak zachowuje się po przejściu przez pryzmat, oraz czym jest tęcza? Zajęcia z magnetyzmu ukażą naturę pola magnetycznego dowiemy się m.in.: Co to jest pole magnetyczne? Jak wyglądają linie pola magnetycznego?
Na lekcjach z dynamiki poznamy wpływ siły na ruch, kinematyka pozwoli zbadać ruch jednostajny i niejednostajny. Doświadczenia z prądem umożliwią poznanie różnych elementów stosowanych w układach elektrycznych. Dowiemy się: Co to jest prąd elektryczny? Jak działa transformator? Poznamy również zasady budowania obwodów prądu elektrycznego.

godz. 14-15 - Biologia. Zajęcia edukacyjne podczas których uczestnicy poznają:
- Budowę człowieka. 
- Czym jest organizm człowieka?  
- Jak działają poszczególne układy w naszym organizmie?
- Do dyspozycji będzie również model człowieka z możliwością obejrzenia i dotknięcia każdego narządu.
- Każdy uczestnik będzie miał możliwość zobaczenie po mikroskopem trwałych preparatów wykonanych z:
komórek zwierzęcych, grzybów, roślin i porostów.

Podczas zajęć w Multicentrum fotograf wykona chętnym pamiątkowe zdjęcie, które bezpośrednio z Multicentrum będzie można przesłać na swoją skrzynkę poczty elektronicznej.

Seans PLANETARIUM (poziom +3)

Do planetarium zapraszamy na film poświęcony odkryciom Galileusza i lotom w kosmos. Film dostępny jest w wersji 45-minutowej. Seanse odbywać się będą w godzinach 10 i 11.

Warsztaty Obsewatorium + seans Planetarium (poziom +3) - godz. 12-16

godz. 12-14 i godz. 14-16 - Astronomia. W czasie zajęć młodsi uczestnicy poznają Układ Słoneczny, a starsze grupy zajmą się „Plejadą gwiazd”. Poznają naszą Drogę Mleczną oraz wezmą udział w „Zabawie w chowanego, czyli zaćmienie Słońca i Księżyca”. Quo Vadis Wszechświecie to zajęcia podczas których uczestnicy obejrzą film w planetarium poświęcony odkryciom Galileusza i lotom w kosmos.

Cennik zajęć jest dostępny - TUTAJ

Już dzisiaj zapraszamy na kolejny, tym razem Mikołajkowy Rodzinny Weekend w Szkole Łacińskiej, który odbędzie się w dniach 3-4 grudnia 2016r.

Informacja Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto