Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej w Malborku. Odbyła się gala jubileuszowa z koncertem, który był muzyczną podróżą przez pół wieku

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Piękny koncert przygotowali nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Malborku na galę z okazji 50-lecia placówki. Były też wspomnienia, wzruszenia i życzenia od zaproszonych gości.

Jubileuszowa gala odbyła się w środowy wieczór (23 listopada). Sala koncertowa PSM w Malborku wypełniła się uczniami i ich rodzicami, absolwentami i przyjaciółmi placówki, która przez pół wieku zapisała się w historii miasta i regionu.

Marta Osowska-Utrysko, czwarta z kolei dyrektor malborskiej szkoły, przypomniała sylwetki swoich poprzedników.

- Bogusław Stolarski - założyciel i pierwszy dyrektor tej szkoły, tak naprawdę wizjoner, który na żuławskich terenach od podstaw zbudował państwową placówkę artystyczną. Kolejnym dyrektorem był pan Tadeusz Przybolewski sprawujący opiekę nad szkołą w czarnych latach PRL, a potem w momencie polskiej transformacji i zwycięstwa demokracji. Kolejnym dyrektorem była pani Danuta Kuczewska – dyrektor nowych czasów, inicjator największych przemian placówki. Dyrektor, która zdobyła dla szkoły godny budynek, doprowadziła go do idealnego stanu i zwieńczyła swą pracę budową tej wyjątkowej sali koncertowej - wyliczała Marta Osowska-Utrysko.

Niech w tej szkole będzie jak u Platona. Życzenia od ministra

Między innymi te fakty, dotyczące rewolucji lokalowej w historii szkoły zostały przypomniane w odczytanym podczas gali liście od wicepremiera Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W 2012 roku PSM przeprowadziła się z budynków przy ul. Poczty Gdańskiej i Kopernika na pl. Słowiański, gdzie wcześniej mieścił Miejski Dom Kultury.

Przy współpracy MKiDN z władzami miasta po 40 latach trudnej egzystencji PSM doczekała się wspaniałego lokalu, a w 2020 roku nowoczesnej, zmodernizowanej sali koncertowej. Mamy nadzieję, że poprawa warunków pozwoli na kontynuację wysokiego poziomu kształcenia, a młodych adeptów szkół muzycznych zachęci do dalszej wytężonej i owocnej pracy pod okiem wspaniałych pedagogów – napisał wicepremier Gliński.

Gratulując wszystkim państwu półwiecznych działań w kreowaniu i realizacji wyzwań artystycznych, proszę przyjąć wyrazy uznania za dotychczasową działalność dydaktyczną oraz artystyczną. Życzę państwu, by w myśl słów Platona muzyka była duszą wszechświata, skrzydłami pomysłu, lotem wyobraźni i wszelkim życiem - przekazał w liście Piotr Gliński.

Starosta uczył się tutaj gry na gitarze

Nie mogło również zabraknąć życzeń od lokalnych włodarzy. Mirosław Czapla, starosta malborski, podzielił się też osobistym wątkiem. Z jego rodziny siedem osób uczyło się w szkole muzycznej, w tym on sam jeszcze w budynku przy Poczty Gdańskiej pobierał nauki gry na gitarze.

- To jest piękny jubileusz, a szkoła muzyczna to ważna placówka. Widzę, jak się rozwija, i daj Boże, że będzie się tak dalej rozwijała i absolwenci będą znani w całej Polsce i na świecie – mówił Mirosław Czapla. I przekazał miłą wiadomość, że prócz słów władze powiatu przekażą PSM kwotę 10 tys. złotych.

Burmistrz Malborka pokusił się o sprawdzenie, ile dni istnieje szkoła muzyczna.

- Zapytałem „pana interneta”, ile dni pracuje PSM w Malborku. Dzisiaj to jest 18 315 dzień pracy, więc trochę wspomnień już jest. Ale każdy jubileusz to okazja podziękowań i życzeń. Chciałbym w imieniu mieszkańców podziękować wszystkim, którzy przez 50 lat tworzyli i tworzą tożsamość PSM. To wyjątkowa szkoła dla naszego miasta, a szczególnie dla części kulturalnej życia naszego miasta. Dzięki wam młodzi ludzie mogą rozwijać swoje talenty i marzenia, mogą spędzać czas we wspaniałym świecie muzyki – powiedział Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Szkoła muzyczna jak "znakomita drużyna"

Gala była też okazją do wręczenia nagród nauczycielom, a potem wszyscy mogli wysłuchać niezwykłego koncertu w wykonaniu nauczycieli i uczniów, który był podróżą przez 50 lat istnienia szkoły. I spełnieniem jednego z „szalonych” pomysłów obecnej dyrektor placówki. Dla Marty Osowskiej-Utrysko to drugi rok szkolny w tej roli.

- Z mojej perspektywy był to czas ciężkiej, nowej i często szaleńczej pracy. Dziś dziękuję szczególnie nauczycielom, że podążacie wyznaczonym przeze mnie szlakiem, że angażujecie się z zapałem, czasem z dystansem, a moje wizje i projekty, niekiedy trudne, szalone, zupełnie nowe, po prostu przyjmujecie. W ostatnim jubileuszowym czasie poczułam to szczególnie i wiem na pewno, że jesteśmy znakomitą drużyną. W ostatnim roku w kierunku naszej szkoły spłynęło też wiele dobra ze strony osób, instytucji i firm, które doceniają naszą działalność i chcą nas wspierać – mówiła Marta Osowska-Utrysko.

Od 20 lat patronem szkoły jest wybitny polski muzyk, wirtuoz fortepianu i wielki patriota - Ignacy Jan Paderewski. Z okazji jubileuszu placówki obecna i poprzednia pani dyrektor odsłoniły jego portret, który zawisł w sali koncertowej.

ZOBACZ TEŻ: Państwowa Szkoła Muzyczna w Malborku świętowała 40-lecie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto