Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70-lecie CEZ w Malborku [ZDJĘCIA]. Warsztaty szkolne były "fundamentami" dla tego, co jest dzisiaj

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku jako kontynuator tradycji warsztatów szkolnych świętuje 70-lecie istnienia. W piątek (22 czerwca) byli i obecni nauczyciele oraz zaproszeni goście spotkali się w siedzibie CEZ przy ul. de Gaulle'a.

Z informacji prasowej Starostwa Powiatowego: Historia kształcenia zawodowego w Malborku rozpoczęła się w 1948 roku, gdy w piwnicy budynku szkolnego przy ul. 17 Marca (dziś budynek Sądu Rejonowego) Teodor Zybko zorganizował zalążki szkolenia praktycznego. Zajęcia odbywały się początkowo w strukturze Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1, później w Zespole Szkół Zawodowych im. Janka Krasickiego, a następnie, po przemianowaniu placówki, w Zespole Szkół Technicznych na pl. Narutowicza.
Placówka oświatowo-wychowawcza nazywana „warsztatami szkolnymi” działała do 2002 roku, a jej zadania kontynuowało najpierw Centrum Kształcenia Praktycznego, a od 2004 roku Centrum Edukacji Zawodowej. W ramach CEZ działa obecnie CKP, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego.

Historię warsztatów przypomniał podczas piątkowych uroczystości Ireneusz Skrobisz, długoletni dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

- 54 lat warsztatów, 16 lat CEZ to 70 lat wspólnej pracy na rzecz naszego społeczeństwa, na rzecz naszego regionu. Nie ukrywam, że jestem emocjonalnie bardzo związany z tą placówką, zarówno z "fundamentami", które stanowią warsztaty szkolne, jak również obecnie funkcjonującym z CEZ. Przepracowałem w tej szkole, której podlegały warsztaty, łącznie 40 lat, a dyrektorem tej szkoły byłem 23 lata - mówił Ireneusz Skrobisz.

Były dyrektor "technikum" przytoczył wiele ciekawostek związanych z działalnością edukacyjną, ale też produkcyjną warsztatów wykonywaną przez uczniów. Dyrektorowi CEZ Waldemarowi Kulińskiemu przekazał na pamiątkę transformatorek, który od początku do końca był wymyślony i wykonany w warsztatach.

To, że placówka zapadła na zawsze w pamięć malborczykom, Ireneusz Skrobisz spuentował w ten sposób:
- Jak ktoś zapyta dziś panów taksówkarzy, że chce do Centrum Edukacji Zawodowej, to nie wiadomo, gdzie jechać. Ale jak ten klient poprawi się i powie, że do warsztatów szkolnych, to od razu jest wiadoma sprawa.

Absolwentem "technikum", a potem kierownikiem warsztatów i od 16 lat dyrektorem jest Waldemar Kuliński.

- Nasz zasadniczy cel to kształcenie w różnych zawodach - współczesnych. Mamy branże elektryczne, mechaniczne - mechanika samochodowa, motocyklowa, obrabiarek skrawających, branże usługowe - kucharz, fryzjer. Cały czas śledzimy rynek dzięki współpracy z nieocenioną panią dyrektor PUP Joanną Reszką - mówił Waldemar Kulecki. - Jubileusz to okazja do radości i możliwość podziękowania wszystkim byłym nauczycielom. Z nami jest m.in. pan Franciszek Ławryszek, który ma 91 lat.

O tym, że znak czasu wyraźnie widać w placówce przy ulicy de Gaulle'a, mówił starosta malborski Mirosław Czapla.

- Zmienił się obraz tych obiektów, to jest zupełnie inna jakość. Jestem trzecią kadencję starostą i też zastanawialiśmy się, co na tych obiektach zrobić. Podjęliśmy jedynie słuszną decyzję. Pozwoliła nam też na to sytuacja finansowa związana z tym, że jesteśmy w Unii Europejskiej - stwierdził Mirosław Czapla.

To odniesienie m.in. do obecnych inwestycji w Centrum Edukacji Zawodowej. W piątek oficjalnie została oddana do użytku pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie, która powstała w ramach unijnego projektu "Zostań zawodowcem" realizowanego przez samorząd powiatu dla CEZ, ZSP 3 i ZSP 4. Dyrektor Kuliński zapowiedział, że w przyszłym roku będą dostosowywane kolejne pomieszczenia - dla pracowni diagnostyki samochodowej, a doposażane będą m.in. mechaniczna czy gastronomiczna.

CEZ dysponuje 22 pracowniami, a zawodu uczy w nim 21 nauczycieli praktycznej nauki zawody, w tym 13 z uprawnieniami egzaminatorów zewnętrznych egzaminów zawodowych. W ciągu roku szkolnego tygodniowo naukę pobiera około 400 uczniów.


Zobacz: Strefa kibica MŚ 2018 w Malborku. Polska - Senegal

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto