Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70-lecie malborskiego chóru Lutnia [WIDEO, ZDJĘCIA]. Uczta muzyczna w Wielkim Refektarzu

Radosław Konczyński
Niezapomniany wieczór przeżyli w sobotę muzycy i publiczność w Wielkim Refektarzu malborskiego zamku. Koncertem godnym 70-lecia malborski chór Lutnia świętował siedem dekad swojej działalności.

Od wtorku trwały warsztaty wokalne i instrumentalne „Metafory Muzyczne” , zorganizowane przez Malborskie Stowarzyszenie Chóru Lutnia z pomocą partnerów, a zwieńczył je sobotni koncert.

- Grudniowy termin naszego przedsięwzięcia jest ściśle związany z 70-leciem chóru. Z pierwszej kroniki wynika, że pierwsze posiedzenie stowarzyszenia odbyło się 19 grudnia 1945 roku - wyjaśnia Dawid Jesionkowski, od czerwca br. prezes stowarzyszenia, a od 1996 roku, z przerwą na studia, chórzysta Lutni.

- To wydarzenie wyjątkowe dla mnie, ale przede wszystkim bardzo duże przedsięwzięcie, bo zaprosiliśmy niesamowitych muzyków. To są moi znajomi, przyjaciele, piękni ludzie i wspaniałe osobowości - mówiła przed koncertem Bożena Belcarz, dyrygentka od dziewięciu lat prowadząca Lutnię.

W ramach "Metafor muzycznych" chórzyści Lutni uczyli się m.in. śpiewu ormiańskiego od Andrija Szkrabjuka, śpiewu alikwotowego i gardłowego od Michała Eszu Szerląga, organicznego od Marzeny Lamch-Łoniewskiej; odbywały się też warsztaty instrumentalne z Grzechem Piotrowskim, szefem Alchemik Orchestra. Efekty tej pracy można było usłyszeć w Wielkim Refektarzu w Muzeum Zamkowym.

- Łączymy różne techniki, różne sposoby myślenia o muzyce. Jestem przekonana, że to, co wyniknie, będzie ewenementem - mówiła nam przed koncertem Bożena Belcarz.

I tak było. Koncert w zabytkowej sali, w której przed wiekami wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego podejmowali swoich gości na ucztach, był tym razem ucztą muzyczną. Widownię uraczyli chórzyści Lutni, goście, którzy prowadzili warsztaty, i Alchemik Orchestra. Współbrzmienie chóru i orkiestry, sądząc po owacjach, wywarło na słuchaczach duże wrażenie.

Przypomnijmy, że grudzień to również smutna karta w historii chóru, bo w tym miesiącu trzy lata temu odszedł długoletni dyrygent, Wawrzyniec Zamkowski, który reaktywował Lutnię w latach 80. ubiegłego wieku. Podczas koncertu jubileuszowego śpiewacy uczcili pamięć swojego „maestro”, śpiewając „Kwiaty polskie” i „Kołysankę”, do których Zamkowski skomponował muzykę.

Podczas pierwszej edycji „Metafor Muzycznych” Lutnię wsparli: Urząd Miasta Malborka, Starostwo Powiatowe w Malborku, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Muzeum Zamkowe i Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Patronat medialny objęła m.in. redakcja „Dziennika Bałtyckiego”. Organizatorzy chcieliby kontynuować swoje przedsięwzięcie w przyszłym roku już jako festiwal chóralny.

- Docelowo impreza odbywałaby się w październiku i miała formułę festiwalu chórów, ale wszystko zależy od środków finansowych - mówi Dawid Jesionkowski.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto