Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

737 Urodziny Malborka w ramach budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy świętowali w Szkole Łacińskiej

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Podczas imprezy zorganizowanej w ramach budżetu obywatelskiego nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu.
Podczas imprezy zorganizowanej w ramach budżetu obywatelskiego nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu. Urząd Miasta Malborka
27 kwietnia odbyły się 737 Urodziny Malborka. Mieszkańcy młodsi i starsi wspólnie świętowali w Szkole Łacińskiej. Były animacje dla dzieci, rozstrzygnięcie konkursów, test wiedzy i oczywiście urodziny tort.

Konkurs, tort i test wiedzy na 737 Urodziny Malborka

Impreza zorganizowana przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji została sfinansowana w ramach budżetu obywatelskiego na 2023 rok. To mieszkańcy zdecydowali w toku głosowania, że świętowanie w takiej formule się odbędzie.

W czwartkowe popołudnie i wieczór w Szkole Łacińskiej czekało mnóstwo atrakcji na najmłodszych malborczyków, gdzie animacje przygotowały instruktorki z MCKiE. Nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu, na którym pierwsze cięcie wykonał Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

W sali konferencyjnej zostały wręczone nagrody dla uczestników dwóch konkursów ogłoszonych z okazji 737 Urodzin Malborka. Dzieci, młodzież i dorośli przygotowali prace plastyczne w formie kartki z życzeniami urodzinowymi dla miasta. Odbył się też konkurs fotograficzny.

W ramach urodzin odbył się też wykład o tematyce historycznej wygłoszony przez Tomasza Agejczyka, dyrektora Muzeum Miasta Malborka, a potem wszyscy chętni mogli wziąć udział w teście wiedzy o mieście. Pierwsze miejsce zajęła Aniceta Miszkiewicz.

Wszystko zaczęło się od Krzyżaków

Przypomnijmy, że historia Malborka sięga 1274 r., kiedy to pierwsi Krzyżacy przybyli na te tereny i rozpoczęli budowę zamku, ale najprawdopodobniej 27 kwietnia 1286 r. powstałe przy warowni miasto otrzymało prawa miejskie na prawie chełmińskim.

Niestety, nie zachował się oryginalny dokument lokacyjny dla miasta.

- Przez długie lata uważano, że był on wystawiony w 1276 r. Dopiero dzięki badaniom prof. Jana Powierskiego jego datowanie przesunięto dziesięć lat później. W 1286 r., prawdopodobnie 27 kwietnia, mistrz krajowy Konrad von Thierberg Młodszy wystawił taki dokument dla istniejącej już przy zamku osady. Do naszych czasów zachował się natomiast dokument odnowienia przywileju dla miasta Malborka, który 6 lipca 1304 r. wystawił mistrz krajowy pruski, Konrad Sack – przypomina Urząd Miasta Malborka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto