Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "Trenuj z wojskiem" w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego. Młodzież i dorośli skorzystali z zaproszenia na lotnisko

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Uczestnicy spotkania "Trenuj z wojskiem" na podmalborskim lotnisku mogli przymierzyć hełm pilota samolotu MiG-29.
Uczestnicy spotkania "Trenuj z wojskiem" na podmalborskim lotnisku mogli przymierzyć hełm pilota samolotu MiG-29. Radosław Konczyński
22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku gościła w sobotę (15 kwietnia) uczestników akcji „Trenuj z wojskiem wiosna-lato”. Kto chciałby, a nie mógł wziąć udziału w zajęciach na podmalborskim lotnisku – jeszcze będzie miał okazję.

„Trenuj z wojskiem” na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego

Koordynatorem kampanii „Trenuj z wojskiem” jest Ministerstwo Obrony Narodowej, a organizatorami są poszczególne jednostki wojskowe. Głównym celem jest zainteresować służbą w Wojsku Polskim młode pokolenie Polaków, ale również tych starszych, bo obecnie istnieją różne możliwości służby wojskowej. Ale w sobotnich spotkaniach z żołnierzami mogą brać także udział osoby, które chciałyby po prostu w telegraficznym skrócie dowiedzieć się u źródła, czym jest armia. I to dowiedzieć się zarówno od strony teoretycznej - bo jest okazja do rozmów z żołnierzami, jak i praktycznej – bo odbywają się podstawy szkoleń.

To już trzecia edycja kampanii „Trenuj z wojskiem”. Do malborskiej odsłony, która w sobotę (15 kwietnia) odbyła się na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, zgłosiło się około 80 osób w wieku 15-65 lat. Byli to rodzice z dziećmi, pasjonaci wojska, ale też np. uczniowie z oddziału przygotowania wojskowego. Uczestników przywitał ppłk Andrzej Sikora, szef sztabu w 22 BLT, następnie podzieleni na grupy pod opieką żołnierzy mieli do wykonania zadania na przygotowanych stanowiskach.

Goście bazy wzięli udział m.in. w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, podczas którego wojskowy medyk przypomniał im podstawy. Można było też nauczyć się podstaw walki w bliskim kontakcie. Cenne były wskazówki dotyczące przetrwania w terenie, w tym nauka rozpalania ogniska, która może przydać się w cywilu, ale tutaj był to element taktyki wojskowej. Instruktorzy pokazali więc metodę rozpalania ognia i szybkiego zacierania śladów po sobie.

Nie zabrakło też takich elementów żołnierskiego rzemiosła, jak rzut granatem czy strzelanie (w tym przypadku na trenażerze), zakładanie maski przeciwgazowej.

Jak baza lotnicza, to musiał być samolot

W tej edycji nowością jest to, że spotkania odbywają się w jednostkach różnych rodzajów Sił Zbrojnych, by przybliżyć ich specyfikę w „pigułce”. Ma lotnisku musiał więc pojawić się element związany z lotnictwem. Uczestnicy mogli z bliska obejrzeć samolot MiG-29 – i to nie byle jaki egzemplarz, bo z wizerunkami gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, patrona 22 BLT. Dowiedzieli się ciekawostek na temat budowy i możliwości myśliwca. Można też było przymierzyć hełm pilota.

Nieopodal swoje ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze zaprezentowała Wojskowa Straż Pożarna, która odgrywa ważną rolę w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego na lotnisku, ale na co dzień w razie potrzeby wspiera też Państwową Straż Pożarną.

W malborskiej akcji „Trenuj z wojskiem” wzięli też udział przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji w Malborku. W ich namiocie uczestnicy zajęć otrzymali cały pakiet informacji na temat obecnych możliwości służby w wojsku – zarówno zawodowej, jak i ochotniczej.

W trzeciej edycji kampanii „Trenuj z wojskiem” bierze udział ponad 40 jednostek wojskowych w całym kraju. W 22 BLT zajęcia odbędą się jeszcze 10 czerwca. Z odpowiednim wyprzedzeniem pojawi się informacja o zgłoszeniach. Ale można zapisywać się na sobotnie zajęcia dosłownie w całym kraju. Pełną listę znajdziesz na stronie internetowej MON.

Przypomnijmy, że uczestnikiem zajęć prowadzonych w ramach kampanii może być osoba w wieku 15-65 lat (osoba poniżej 18 lat za pisemną zgodą rodzica, opiekuna prawnego), posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie i nie będąca obywatelem innego kraju. Udział jest bezpłatny. Uczestnik podpisuje oświadczenie, że nie istnieją żadne przeciwwskazania medyczne do uczestnictwa, otrzymuje ubezpieczenie, zabezpieczenie medyczne, racje żywnościowe.

„Trenuj jak żołnierz”. Nowa propozycja na wakacje

Nowością, o której MON poinformowało w ostatnich dniach, jako rozwinięcie kampanii „Trenuj z wojskiem” będzie projekt „Trenuj jak żołnierz” skierowany dla każdego, kto ukończył 18 lat i ma obywatelstwo polskie.

- Sam się spotkałem z takim oczekiwaniem, że jednodniowe ośmiogodzinne szkolenie jest zbyt krótkie, ale jednocześnie ludzie, którzy pracują zawodowo nie są w stanie więcej czasu poświęcić np. poprzez dobrowolną zasadniczą służbę wojskową czy też poprzez służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. To patrioci, to ludzie poważni, odpowiedzialni. Dlatego specjalnie w odpowiedzi na przedstawione potrzeby sformowaliśmy tę nową wersję naszego programu – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, inaugurując ten nowy projekt podczas wizyty 13 kwietnia w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej.

Projekt składa się z dwóch etapów. Pierwszy to dwudniowe poznanie jednostki i wojska (weekendy 6-7 i 13-14 maja), drugi to 14-dniowe szkolenie w czasie wakacji (16-29 lipca i 6-19 sierpnia). W trakcie całego cyklu uczestnik nauczy się podstawowych umiejętności wojskowych, m.in. posługiwania się bronią i strzelania, taktyki, terenoznawstwa, przetrwania w trudnych warunkach, walki wręcz, łączności i podstaw musztry.

Szkolenie prowadzone jest w oparciu o infrastrukturę 30 jednostek wojskowych w całym kraju. W trakcie trwania szkolenia jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie. Dodatkowo każdemu szkolącemu przysługuje wynagrodzenie jako szeregowemu żołnierzowi rezerwy - 130 zł za dzień szkolenia. Szkolenie kończy się złożeniem przysięgi wojskowej i wejściem do pasywnej rezerwy Wojska Polskiego – informuje MON.

W województwie pomorskim do realizacji projektu wyznaczone zostały jednostki w Lęborku i Ustce. Lokalizacje poza Pomorzem, ale dość blisko to Braniewo, Grudziądz, Toruń, czy Morąg. Zgłaszający się może wybrać jednak dowolną z 30 jednostek. Zapisy prowadzone są poprzez elektroniczny system naboru pod adresem Trenuj jak żołnierz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto