Akcja "Żonkile" w Malborku. Lekcję historii dla młodzieży przygotowali pracownicy Archiwum Państwowego i Muzeum Miasta

Anna Szade
Anna Szade
W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim ważne są żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Młodzież wykonała je z papieru.
W rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim ważne są żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Młodzież wykonała je z papieru. Urząd Miasta Malborka
W dniu 80 rocznicy powstania w getcie warszawskim Archiwum Państwowe i Muzeum Miasta Malborka włączyły się w ogólnopolską akcję edukacyjną, której symbolem są żonkile. To była lekcja trudnej historii dla młodzieży.

80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

To nie była łatwa lekcja historii dla młodzieży z Malborka. Jej przygotowaniem zajęły się Archiwum Państwowe w Malborku i Muzeum Miasta.

Jak najbardziej dopasowana do potrzeb młodych ludzi była forma, bo obejrzeli film animowany. "Zdążyć przed Panem Bogiem" powstał na podstawie książki Hanny Krall.

Narracja toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Marka Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy Żydowskiej Organizacji Bojowej, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi; i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu – streszczają w Muzeum Miasta.

ZOBACZ TEŻ: Gmina żydowska w Malborku na wystawie "Widzialni, trochę zapomniani”. To wspólny projekt Muzeum Miasta i Archiwum Państwowego w Malborku

19 kwietnia ważne są również żonkile, żółte wiosenne kwiaty, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Młodzież wykonała je z papieru.

Związane są z postacią Marka Edelmana (1919-2009), który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile – wyjaśnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, organizator akcji „Żonkile”.

To ważny projekt edukacyjny, bo powstanie w getcie, ten „desperacki heroiczny zryw”, wciąż pozostaje mało znany w Polsce.

Chcemy, aby to się zmieniło, aby pamięć o powstaniu stała się jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów – informuje POLIN.

W tym roku akcja „Żonkile” organizowana jest w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80 rocznica powstania w getcie warszawskim". Dedykowana jest cywilom, ok. 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali oni nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy. Ich cywilny opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie