Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aplikacja Znajdź mój iPhone, czyli jak znaleźć zagubione urządzenia Apple. Jak to działa i czydotyczy tylko smartfona? Sprawdź

Redakcja
Zaginione urządzenie od Apple można zlokalizować za pomocą dedykowanej opcji - Znajdź mój iPhone.
Zaginione urządzenie od Apple można zlokalizować za pomocą dedykowanej opcji - Znajdź mój iPhone. Apple
Każdemu z nas zdarza się coś zagubić w domowym rozgardiaszu. Gorzej jednak, gdy po powrocie do domu odkrywamy, że nie mamy już przy sobie naszej własności. W przypadku urządzeń firmy Apple jest na to sposób - aplikacja Znajdź, a właściwie Znajdź mój iPhone, choć uwzględnia też inne urządzenia producenta, a nie tylko smartfony. Jak działa i jakie sprzęty pozwala odnaleźć?

Spis treści

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie codziennych sprawunków i funkcjonowania bez nieodłącznych smartfonów i innych, przenośnych urządzeń. Jedną z największych firm produkujących takie sprzęty jest np. Apple. Amerykański gigant technologiczny jest właścicielem m.in. marki iPhone, uwzględniającej wysokiej klasy smartfony z systemem operacyjnym iOS, jak również wszelkiej maści peryferia, dedykowane temu urządzeniu i nie tylko.

W obliczu istotności smartfonów w życiu codziennym stają się one nie tylko przydatne, ale wręcz niezwykle istotne. Tym bardziej że obecnie trzymamy na naszych sprzętach wiele newralgicznych danych i informacji, jak:

  • hasła,
  • dane logowania,
  • zdjęcia i filmy,
  • prywatna korespondencja,
  • dostępy do poszczególnych stron, w tym do kont bankowych.

Nic więc dziwnego, że sytuacja, w której nie możemy znaleźć naszego urządzenia, jest niezwykle stresująca.

Zobacz także: Jak usunąć konto na Instagramie? Na komputerze, smartfonie i w przypadku, gdy nie mamy dostępu. Proste i szybkie sposoby

Znajdź mój iPhone to aplikacja do lokalizacji urządzeń Apple.
Znajdź mój iPhone to aplikacja do lokalizacji urządzeń Apple. Vista Wei on Unsplash

Aplikacja Znajdź mój iPhone

W przypadku urządzeń marki iPhone, firma Apple postanowiła dodatkowo wspomóc swoich użytkowników borykających się z utratą swoich urządzeń. Oczywiście nie musi to być nic poważnego, ot iPhone zagubił się w domowym rozgardiaszu. Możemy go jednak także zgubić poza domem lub paść ofiarą złodzieja. Co wtedy?

Właśnie w takich chwilach przydaje się specjalna, dedykowana aplikacja Znajdź, a właściwie Znajdź mój iPhone, ponieważ ta nazwa jest powszechniejsza, choć opcja nie obejmuje jedynie smartfonów. To funkcja pozwalająca odnaleźć nasze urządzenie marki Apple i uwzględnia:

  • smartfony iPhone,
  • komputery Mac,
  • AirTag,
  • słuchawki AirPods,
  • iPod touch,
  • zegarki Apple Watch,
  • słuchawki Beats.

Włączanie opcji na komputerach Mac

Aby skorzystać z aplikacji Znajdź mój iPhone w razie potrzeby, aplikację należy najpierw skonfigurować. W przypadku komputerów Mac należy wybrać opcję Ochrona i prywatność i tam kliknąć kłódkę w lewym dolnym rogu, aby ją otworzyć. Następnie trzeba wprowadzić nazwę i hasło administratora, a potem kliknąć Usługa lokalizacji (pole wyboru obok Znajdź musi być zaznaczone). Następnie potwierdzamy przez Gotowe i… gotowe.

Możemy otrzymać przybliżoną lokalizacje urządzenia Apple na mapie.
Możemy otrzymać przybliżoną lokalizacje urządzenia Apple na mapie. Apple

iPhone, iPad, iPod – konfiguracja usługi

Włączyć Znajdź na iPodzie, iPadzie i na smartfonie także nie jest trudno. Otwieramy w pierwszej kolejności Ustawienia, a po kliknięciu swoje imię i nazwisko wybieramy Znajdź. Potem decydujemy, czy chcemy udostępnić swoje położenie także innym osobom poprzez opcję Udostępnij moje położenie i przechodzimy dalej.

Włączamy funkcję Znajdź mój (nazwa urządzenia), a następnie zalecany jest wybór Sieć usługi Znajdź oraz Wysyłaj ostatnie położenie. Pierwsza z opcji jest bowiem dedykowaną urządzeniom Apple zaszyfrowaną siecią, która w razie potrzeby pomoże zlokalizować nasze urządzenie, nawet jeśli nie jest obecnie dostępne w ramach klasycznej sieci. W drugim przypadku z kolei otrzymamy miejsce ostatniego położenia urządzenia, co pomoże w przypadku jego późniejszego wyłączenia lub rozładowania baterii. Co istotne, aby Znajdź mój iPhone zadziałało, koniecznie muszą być włączone na urządzeniu usługi lokalizacji.

Jeśli nasz iPhone lub inne urządzenie Apple zostało skradzione, możemy zdalnie zablokować do niego dostęp.
Jeśli nasz iPhone lub inne urządzenie Apple zostało skradzione, możemy zdalnie zablokować do niego dostęp. Apple

Słuchawki, zegarki i inne urządzenia Apple – jak włączyć aplikację Znajdź?

Aby nasze peryferyjne urządzenia marki Apple zostały uwzględnione w wyszukiwaniu Znajdź mój iPhone, w pierwszej kolejności musimy je oczywiście sparować z głównym urządzeniem, czyli iPhonem. Właściwie to na tym koniec, bowiem powinny one w tym momencie zostać automatycznie skonfigurowane w ramach usługi „Znajdź” jeśli jest ona włączona na naszym smartfonie. Dotyczy to całej gamy sprzętów amerykańskiego producenta, czyli m.in.:

  • Apple Watch;
  • AirPod;
  • Beats;
  • AirTag;
  • a nawet portfeli Apple.

Warto także pamiętać, iż urządzenia innych firm również mogą być kompatybilne z usługą Znajdź, a informacje na ten temat powinny znajdować się w ich specyfikacji.

Przeczytaj więcej: 11 trików i funkcji w iOS16. Nowości, które koniecznie musisz poznać, jeśli masz iPhone'a. Sprawdź, jak włączyć najnowsze oprogramowanie

Lokalizowanie iPhone'a i nie tylko - za pomocą aplikacji Znajdź

Wiemy już jakie profilaktyczne kroki należy podjęć przed utratą naszego urządzenia Apple. Teraz przejdźmy do sytuacji, gdy już chcemy takowy sprzęt zlokalizować. Używamy w tym celu oczywiście aplikacji Znajdź na urządzeniu zaufanym, z którym zagubiony sprzęt został w ramach usługi sparowany.

Powiadomienie o pozostawieniu sprawi, że urządzenie wyda sygnał gdy zbytnio się od niego oddalimy.
Powiadomienie o pozostawieniu sprawi, że urządzenie wyda sygnał gdy zbytnio się od niego oddalimy. Apple

Po uruchomieniu i zalogowaniu do programu mamy sporą gamę opcji, które pomogą nam zlokalizować urządzenie Apple. Różnią się one nieco w przypadku poszczególnych urządzeń, jednak w zależności od sytuacji możemy wybierać m.in. spośród takowych opcji:

  • Wyświetlanie lokalizacji – pomoże ustalić przybliżone miejsce znajdowania się urządzenie.
  • Odtwarzanie dźwięku – sprzęt wyda sygnał dźwiękowy, pomagający go zlokalizować w najbliższym otoczeniu.
  • Oznaczanie jako utracone – pozwala zablokować sprzęt, aby osoba niepowołana nie miała dostępu do jego zawartości.
  • Powiadom o znalezieniu
  • Powiadamiaj o pozostawieniu
  • Wymazywanie urządzenia

Ostatnia pozycja z listy jest zarezerwowana na sytuacje, gdy wykorzystaliśmy już bezskutecznie wszystkie opcje znalezienia urządzenia i jesteśmy już pewni, iż do tego nie dojdzie. Wymazywanie urządzenia sprawia bowiem, iż wszystkie znajdujące się na nim dane, programy i pliki zostaną permanentnie usunięte. Dzięki temu nawet po uzyskaniu przez osobę niepowołaną dostępu do naszego sprzętu Apple nie będzie na nim nic, co taka osoba mogłaby wykorzystać.

Zobacz także: Jak przywrócić ustawienia fabryczne? Tak zrobisz reset w telefonie z Androidem i iOS, laptopie, PC i na Nintendo Switch

Gdy utracimy nadzieję na odnalezienie urządzenia, możemy wymazać z niego zdalnie newralgiczne dane.
Gdy utracimy nadzieję na odnalezienie urządzenia, możemy wymazać z niego zdalnie newralgiczne dane. Apple

iCloud – sposób na utratę zaufanego urządzenia

Wszystkie wyżej opisane możliwości są jednak związane z możliwością znalezienia utraconych sprzętów poprzez tzw. zaufane urządzenie, z którym zostały one sparowane. Co jednak w przypadku, gdy to „główne” urządzenie jest właśnie poszukiwanym? Tu z pomocą przychodzi usługa iCloud.

Wszystkie sprzęty Apple skonfigurowane w ramach usługi Znajdź mój iPhone są automatyczne połączone z iCloud. Tym samym, w przypadku utraty każdego z tych urządzeń, włącznie z zaufanym, to właśnie poprzez stronę iCloud.com będziemy również mogli je odnaleźć. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się do iCloud.com/find podając Apple ID i hasła użytego do wcześniejszego skonfigurowania naszego zaufanego urządzenia w ramach usługi Znajdź.

W tym momencie może pojawić się prośba o podanie kodu wysłanego na zaufane urządzenie, można jednak kontynuować bez tego po wybraniu Lub uzyskaj szybki dostęp do, a następnie wybraniu Znajdź iPhone.

Aplikacja Znajdź mój iPhone feruje szerokie pole do poczynań w przypadku utraty urządzenia Apple.
Aplikacja Znajdź mój iPhone feruje szerokie pole do poczynań w przypadku utraty urządzenia Apple. Apple

Po zalogowaniu wybieramy opcję Wszystkie urządzenia i z listy typujemy to, które chcemy odnaleźć. W tym momencie powinno na macie wyświetlić się przybliżone położenie utraconego sprzętu. Jeśli nie jest to możliwe, pojawi się komunikat Poza siecią, a w takim przypadku może pomóc wspomniana wcześniej opcja Znajdź poza Siecią. Ewentualnie możemy zaznaczyć Powiadom po znalezieniu i wtedy otrzymamy wiadomość e-mail, gdy urządzenie ponownie połączy się z siecią.

Możemy także uzyskać tu informacje o ostatnim znanym urządzeniu, są one jednak dostępne maksymalnie do 24 godzin od zagubienia sprzętu.

Sprawdź też:

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aplikacja Znajdź mój iPhone, czyli jak znaleźć zagubione urządzenia Apple. Jak to działa i czydotyczy tylko smartfona? Sprawdź - GRA.PL

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto