Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Malborku zaprasza na wystawę poświęconą Kopernikowi

Anna Szade
Anna Szade
Wizerunek Kopernika otoczony pamiątkowymi szczegółami, drzeworyt, 1873 r.
Wizerunek Kopernika otoczony pamiątkowymi szczegółami, drzeworyt, 1873 r. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Archiwum Państwowe w Malborku zaprasza na wystawę plenerową związaną z obchodzonym w 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Ekspozycję „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w archiwach państwowych” będzie można oglądać od 10 marca na pl. Kazimierza Jagiellończyka.

2023 r. obchodzony jest jako Rok Mikołaja Kopernika. Ma to związek z 550 urodzinami wybitnego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty oraz z jego 480 rocznicą śmierci. Kopernik zasłynął teorią heliocentryczną w poświęconym temu dziele „De Revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich”).

ZOBACZ TEŻ: Malbork. Wojna oczami dzieci zawsze wygląda tak samo. Wystawa plenerowa w ramach sieci archiwów państwowych

Archiwum Państwowe w Malborku zaprasza na wystawę plenerową pt. „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w archiwach państwowych”. To ogólnopolska inicjatywa, która ma popularyzować działalność astronoma.

Ekspozycja prezentuje niezwykłe materiały archiwalne związane z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika przechowywane w Archiwach Państwowych w Polsce – przekazała Małgorzata Janusz, dyrektor Archiwum Państwowego w Malborku.

Na wystawie będą prezentowane kopie - wydruki ksiąg, dokumentów i listów z XV i XVI wieku, nowożytnych ksiąg rękopiśmiennych, dokumentacji aktowej, sztychów, rycin i fotografii, przedruków z prasy, albumów okolicznościowych, plakatów, znaczków pocztowych, afiszy i ulotek z XX wieku.

Ekspozycja składa się z pięciu działów:

  • „Rodzina, życie, kariera – ślady Kopernika” – część poświęcona dzieciństwu i młodości Mikołaja Kopernika; zaprezentowane zostaną również informacje o pochodzeniu jego rodziny i etymologii nazwiska Kopernik oraz o lokalizacji domu rodzinnego astronoma w Toruniu;
  • „W służbie nauki” – charakterystyka dorobku i osiągnięć Kopernika w dziedzinie astronomii, ekonomii, medycyny;
  • „Pomniki, monumenty, pamiątki” – prezentacja pomników Kopernika tych najwcześniejszych i najbardziej znanych oraz historia ich powstania;
  • „Rocznice, wydarzenia okolicznościowe” – opis obchodów rocznic kopernikańskich w XIX i XX wieku z charakterystyką wydarzeń i inicjatyw w związku z nimi podejmowanych;
  • „Kopernik w sztuce i kulturze” – prezentacja najciekawszych wizerunków Kopernika oraz różnych przedsięwzięć kulturalnych (film, sztuka teatralna, satyra) nawiązujących do postaci astronoma.

Zaprezentowane obiekty pochodzą z zasobów polskich archiwów państwowych: Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowego w Krakowie, Archiwum Państwowego w Warszawie, Toruniu, Olsztynie, Gdańsku, Malborku, Zamościu, Płocku, Wrocławiu, Bydgoszczy, Katowicach.

Uroczyste otwarcie ekspozycji zaplanowano na 10 marca 2023 r. o godz. 16 na placu Kazimierza Jagiellończyka w Malborku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto